COVID-19: Postačí zavolať na skrátené číslo

Nové skrátené číslo, ktoré si ľahko zapamätáte

skrátené číslo
https://www.shutterstock.com

Občania už majú k dispozícii skrátené číslo, ktoré vás presmeruje priamo na infolinku Národného centra zdravotníckych informácií pre koronavírusové ochorenie (COVID–19).

Po novom nemusíte zadávať číslo 0800 221 234, ale postačí zavolať na skrátené číslo

skrátené číslo

Volanie je rovnako bezplatné.

Na nové číslo môžu volať zákazníci všetkých mobilných operátorov – Telekomu, Orangeu, O2 aj 4ka (Štvorka), ale aj zo všetkých pevných sietí.

Podmienkou je, aby bolo číslo bežné, nie za ústredňou napríklad vo firmách či organizáciách s vlastnými ústredňami. V tom prípade musí skratku nastaviť správca ústredne.

Vytvorila sa aj nová webová stránka Koronavírus na Slovensku a aj bezplatná Star Phone aplikácia – sekcia CORONAVIRUS, ktorá uľahčuje prístup k všeobecným informáciám a dôležitým číslam a je dostupná v Apple Store (pre iOS) a Google Play (pre Android).

Varovanie pred šírením škodlivého kódu

Upozorňujeme používateľov, aby neotvárali podozrivé odkazy a prílohy zaslané e-mailom od neoverených odosielateľov, ktorí sa pod zámienkou autority snažia vylákať osobné údaje, finančnú platbu alebo obsahujú škodlivú prílohu.

Varujeme aj pred podozrivými webovými stránkami distribuujúcimi malvér cez aplikácie podobajúce sa na tzv. interaktívne mapy výskytu COVID-19.

Ďalej sa objavujú aj rozličné webové stránky rozširujúce dezinformácie s cieľom vyvolania paniky alebo kvôli zvýšeniu návštevnosti škodlivej webovej stránky.

Odporúčame preto využívať iba známe a overené služby, napríklad platformu YouTube alebo mapu založenú na platforme ArcGIS.

Vážení čitatelia,

zachovajme pokoj, rešpektujme opatrenia autorít a buďme ohľaduplní a empatickí, eliminujme kontakt s ostatnými ľuďmi v obchodoch a na iných verejných priestranstvách, nosme rúška a chráňme tak seba a ostatných. Správajme sa zodpovedne, nešírme neoverené správy, zbytočne nezaťažujme lekárov a  zdravotníckych pracovníkov, zdržiavajme sa najmä doma, dodržiavajme prísnu hygienu a spoločne tak minimalizujme šírenie kvapôčkovej nákazy.

Informácie o COVID-19 na slovensko.sk