Dá sa uniknúť letnému stresu?

Letom svetom klesá empatia: Dá sa uniknúť letnému stresu?

Čo a ako počúvame, takými sme. S letom sa podstatne viac hudby- a nielen tej – šíri pod našimi oblokmi. Ak bývate v lokalite vzdialenejšej od širšieho centra alebo na vidieku, možno neviete úplne o čom hovorím. Keby ste bývali v blízkosti väčších ciest alebo križovatiek, hoci aj v novostavbách, isto by ste to vedeli. A veľmi dobre.

letnému stresu

V lete dostane všetko zvuk

Kým zima je chladná a tmavá, je omnoho pokojnejšia ako leto, ale aj menej inšpiratívna. V lete sa tešíme zo života, slnka, tepla, z kvetov, prírody, zo všetkého, čo rastie. Ak sa to nedá doma, vyhľadávame dovolenky, ktoré nám to poskytnú. Ja mám tú česť už niekoľko rokov sledovať život na jednej z bratislavských križovatiek, a poviem vám, že ma leto veľmi neteší, aj keď teplo a slnko sú mojimi životnými potrebami. A mám potrebu čo najskôr a najrýchlejšie utiecť do pokoja. Neraz aj niekoľkokrát denne.

Križovatkové diskotéky

Mnohí majitelia áut sa zrejme tiež veľmi tešia z leta, lebo si môžu otvoriť okná naplno a vychutnať svoju obľúbenú hudbu. Prečo nie? Čím neskôr večer, tým lepšie. A nerátajme s tým, že odídu na prvú červenú. Niektorí si vystúpia, pozháňajú nové zásoby, zatancujú a… zobudia všetkých okolo a možno raz skutočne tou križovatkou prejdú.

A čo úplne najhoršie vnímam?

Nevrlosť, agresivitu a zlosť ľudí, ktorí zrazu nepoznajú mantinel, lebo je leto a oni si chcú všetko vybaviť čo najskôr. Len preto, aby mohli v pokoji relaxovať na dovolenke. Načo by si uvedomovali, že aj ostatní sa ponáhľajú? Treba už po sekunde vytrubovať, čo najintenzívnejšie, aby si celé okolie všimlo, že šofér pre dotyčným to nezvládol práve včas… Napríklad.  Ale tu vôbec nejde o šoférovanie. Mnohí kričia týmto spôsobom jediné: Všimnite si ma, som… úbohý.

Prečo takú banalitu takto dlho a možno trápne rozoberám?

Ide len a len o jedno. O devalváciu ľudských potrieb a práv, vzťahov medzi nami. Aj ja si želám rovnako ako vám letný pokoj a relax, bez prejavov hystérie, stresu, zbytočných hádok a podobných pliag. A prosím, keď budete stáť na červenej, stíšte si svoju obľúbenú produkciu – alebo si vypýtajte od mestskej časti súhlas na koncert. A my všetci ostatní, alebo aj dotyční – nezabudnime na to – stres si robíme sami sebe.

Príjemnú dovolenku 😉

Sabína