Deň skeptikov

13.október

Ľudia, nemiešajte zmeny počasia na Zemi s vašou činnosťou! Výzva Richarda Műllera, známeho odporcu  názoru, že trend globálneho otepľovania našej planéty spôsobuje skleníkový efekt, plyny  produkované človekom. Neveriaci Tomáš, významný americký fyzik, známy skeptik, po štúdiu výsledkov výskumu Univerzity Berkeley zmenil názor. Dobrá správa k tohoročnému Dňu skeptikov, a nielen pre nich

Deň skeptikov

Ľudské problémy nech riešia ľudia ľudsky
Za posledných 250 rokov sa vplyvom skleníkového efektu zvýšila teplota na Zemi o 1,5°C. Richard Műller (každá podobnosť s našou pophviezdou,  Rišom Műllerom náhodná, )si vedecky overil, že človek  svojou činnosťou vplýva na zmeny klímy. Tie spätne pôsobia na jeho pocity, vyvolávajú dobrú, či zlú náladu. Nie div, že o počasí, akoby povinne, si povie vždy a s každým koho stretne. “ Som konvertovaný  skeptik“, – priznal americký fyzik verejne, že jeho  pochybnosti o pôsobení skleníkového efektu  boli nesprávne. Ale ako v legende Neveriaci Tomáš sa stal horlivým apoštolom, až keď sa mu ukrižovaný Ježiš po vzkriesení ukázal a mohol sa ho i dotknúť ,aj „neveriaci“ Richard  pred rozhodnutím ešte pochybnosti vedca  prekonáva poznávaním faktov. Deň skeptikov má preto punc  stretania sa im blízkych názorov , či ešte neveriacich Tomášov alebo už konvertovaných skeptikov. Aj neveriaci Tomáš myslí a dostáva sa do dilemy , keď všetci vravia:  – Zem je guľatá a točí sa okolo svojej osi! Ako má uveriť, keď to nevidí? A hlava sa mu krúti na kolotoči, alebo keď má opicu. Hlava nás bolí z ľudských problémov, ľudia by ich aj mali riešiť! Slová, ktoré adresuje J .F. Kennedy najmä nezodpovedným  politikom. Plní optimizmu sľubujú ako zlatá rybička, splniť želania svojich voličov.

Časté fetišizovanie optimizmu
Ich Optimizmus na celom svete má prevahu, logicky z toho vyplýva, že optimisti  vládnu svetom. Vyplýva z toho však ich neuveriteľná zodpovednosť  za globálnu krízu ekonomiky, svetové vojny, konkrétne nepokoje. Spokojnosť optimistov je založená na téze, máme sa lepšie ako pesimisti, tí majú inú mienku –  od toho, čo je teraz horšie ani nemôže byť!  Optimisti zasa ironizujú – ale môže, veruže, od vás len horšieho sa môžeme dočkať! Kniha aforizmov cituje múdrosť: .Koniec-koncov, optimisti sú iba dobre informovaní pesimisti. Pol pohára vody pre optimistu je pohár ešte poloplný, pre pesimistu poloprázdny. Klasicky vysvetlené, kto v spoločnosti je optimista a kto pesimista. Filozofia  sa začala zaoberať  týmito otázkami už 2500 rokov pred n.l. Podľa základných rysov osobnosti     (z väčšej časti zdedených) máme sangvinikov, cholerikov, melancholikov a flegmatikov. Tieto rysy nachádzame v osobnosti optimistov  i pesimistov. Rozdiel sa tým medzi nimi zväčšuje. Vnímal ich z bohatých skúseností aj britský expremiér Winston Churchil: “Kým pesimista vidí ťažkosti vo všetkom, optimista vidí príležitosť vo všetkých ťažkostiach.“ Navyše, optimistu charakterizuje  viera vo svoje presvedčenie, ktorá určuje jeho názory, kým pesimista si pred rozhodnutím fakty overí.

Naše poznanie však nie je úplné
Gottfried Leibnitz , otec optimistov, pozitívne naladený nemecký intelektuál , aplikoval prísnu logiku vesmíru na naše „pozemské“ pomery. Jeho vieru, že „náš vesmír je najlepší zo všetkých možných svetov“ spochybnili  iní velikáni ľudstva ( Voltair). V novšej histórii má potom optimizmus mnoho tvárí. Naivný optimizmus má aj prominentnú obeť , princeznú Dianu. Vedela o úkladoch na svoj život, a  predsa sa spoliehala na šťastie. Najfotografovanejšia, najobletovanejšia žena sveta, nedbala na móresy dvora, kráčala po tenkom ľade popularity …a ľad sa preboril!  Pozitívny optimista Forbes –  agentúra krásy, objaví, povzbudí a rozšíri dobrú zvesť o povesť  vychádzajúcej exotickej hviezdičke Berenice Marlohe  (20). Patrí medzi talenty čo z malej úlohy urobí veľkú šou, ako pamätné Päťdesiate Bondovo dievča,  atraktívne už len z dôvodu francúzsko-čínsko-kambodžského  pôvodu. Sľubnú budúcnosť majú opäť mladí svalovci príjemného vzhľadu, už po prvých filmových úlohách. Chris Evans  v úlohe kapitána hokejového mužstva, Paul Walker v úlohe tajného policajta seriálu Rýchlo a zbesilo. Channing Tatum v úlohe rebela vo filme Let´s Dance. Ich optimizmus už vychádza z prekonávania pochybností. Tým sa blížia a zbližujú so zaznávaným pesimizmom,  ako to odhaľuje  nemecká autorka vedeckej publikácie  Julie K. Noremová.

Pozitívna sila pesimistických myšlienok.
V záveroch štúdie prichádza autorka s novým fenoménom  defenzívny  pesimista. Sú ľudia, ktorí skôr než sa odhodlajú k dajakému činu, rozmýšľajú o reálnosti jeho úspechu, premyslia postup aj možné komplikácie. Ak ich vtedy chce povzbudiť  nepodložene  impulzívny optimista, vraj všetko pôjde ako po masle, vyvolá podráždenie a hnev. Keď defenzívny pesimista napokon podľahne aj lacným rečiam optimistu, spravidla sa dočká pre neho nepriaznivého vývinu , môže si s ľútosťou zavzdychať. Zato sklamanie zasiahne optimistu viac a bolestnejšie.  Oddávať sa beznádeji je hlúpo pesimistické, pripraviť sa načim na rozumné využitie možností defenzívneho pesimizmu. Uznávaný paradox, keď optimisti bez výčitiek veria, že sa ich očakávanie splní. Pesimisti o tom pochybujú. Skeptici skôr než sa rozhodnú,  budú skúmať, uvažovať nad faktami dlhšie, ale môžu byť v cieli pred ostatnými. Pesimisti žijú zdravšie a dlhšie.   Optimista, ktorého očakávaná situácia sklame, môže  to ťažko znášať duševne a stratiť zdravie.Ak sa chytí rozumu, aj optimista môže konvertovať na skeptika, Pesimista, tobôž skeptik, sa na nezdar pripravia.  Americký spisovateľ Sarah Dessen to sformuloval stručne a jasne: Keď očakávate to najhoršie, nebudete sklamaný!

Ladislav Kráľovan

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach