Deň uterákov – aktuálny sviatok v bizarnom kalendári

25. máj

Tento dátum má podľa bizarného kalendára vyhradený Deň uterákov

Maj svoj uterák vždy poruke!
Tak znie heslo dňa. Je  25. máj – Deň uterákov. Ozaj  bizarný  kalendár… Tento deň zviditeľňujú (doslova) milovníci anglickej literatúry Sci fi a vzdávajú poctu svojráznemu spisovateľovi svojského humoru – Douglasovi Adamsovi  (1952 – 2001). Okrem jeho rodnej univerzitnej Cambridge sa už v rôznych krajinách schádzajú, na verejnom priestranstve miest, jeho stúpenci a každý z nich má viditeľne pri sebe  uterák! A v sebe aj zmysel pre humor. Ako v minulosti, nebuďte prekvapení, ak vás aj tohto roku v mnohých európskych mestách  oslovia na ulici a pozvú do uterákového  sprievodu a na lekcie o uterákoch. Mladšia generácia to robí zatiaľ skôr z recesie, ktorú mal v krvi aj Adams.  Staršia  už z tradície, bez pocitu faux pas, má  uterák so sebou denne u lekára, pri nákupoch a možno aj večer, na priateľskej návšteve. Jeden nikdy nevie, v akej situácii mu taký uterák bude dobrý.  Hanblivej Marike S.  z Laterny Magiky, ktorá neznesie ani pohľad vlastného muža na svoje vlastné nahé telo,  psychológ radí pripraviť si uterák k posteli na dosah ruky. Keď ktosi zazvoní, v momente si na telo ovinie uterák, ktorý na tých pár krokov ku dverám i do kúpeľne poslúži pohotovejšie ako čokoľvek. Časom si zvykne takto naľahko pripraviť aj raňajky a ostať tak i sama doma. Ak sa tu i tam nezbedný uteráčik aj zošmykne, čože, prežije jeden – dva lačnejšie  pohľady muža, ktorý sa tu práve vyskytuje. Zvykne si, zbaví sa ostychu a uterák, niekde pohodený čaká trpezlivo na ďalší džob A čo tak ušiť si niečo z uterákov? Plášť, košeľu, top, tričko… Obdarujte sa, obšťastnite sa a darujte na udobrenie. Udobruje Douglas Adams : Lepšie je byť šťastný ako mať stále pravdu!

Portrait of a man with towel looking at his reflection in the mirror in bathroom

Nešiel som, kam som chcel, no myslím si, že som došiel tam, kde som chcel byť!
Douglas Adams sa nielenže  bezmála dvojmetrovou výškou vynímal nad hlavami ostatných, ale aj  jeho pohľady cez humor boli z nadhľadu. Vo svojich komédiách sa vysmieval ľudským chybám, velikášstvu, sebaklamu. Vedel oceniť novinky v technike, miloval autá a rýchlosti, fotografovanie, upozorňoval však, ba varoval, nepodceňovať tzv. maličkosti, naoko bezvýznamné činy a počiny. Za nimi a v nich sú veľké osudové veci. Bežnou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú, keď v úsilí o stopercentný výsledok  odmietajú iný postup ako svoj, podceňujú vynaliezavosť  čudákov, outsiderov, hlupákov! Je to hlúpe. Slávny sa stal svojím dielom: Sprievodca stopárov po Galaxii. Bola z toho rozhlasová hra, ktorá sa rozrástla do trilógie. Televízny seriál dal podnet na komiks a sériu publicistických úvah. 15 miliónov predaných kníh, veľká sledovanosť v rozhlase a televízii ho preslávili ako mysliteľa, ktorý si dovolí ironizovať spoločnosť  v galaxii problémov prostredníctvom stopára, núti  rozumieť zmyslu aj v komédiách vypovedaných  myšlienok. Uterák pod pazuchou spôsobil, že stopára vzali do auta. Bol zárukou, že je to človek čistotný, má iste aj kefku na zuby, aj jedlo v balíčku. Stopárovi stačí na stopovanie v galaxii uterák a ríbezľová polievka…Do dejín literatúry vstúpil uterák  a filozofia uteráka. Niekedy nejdeš tam, kam chceš, a dôjdeš tam, kde si chcel!

Neprepadaj panike! Vieš, kde máš teraz svoj uterák?
Ešte poučenie pre Mariku S.  z Laterny Magiky: Diváci sa majú rozhodnúť v scénke, keď sa sexi žena ocitne na schodišti pred dverami, ktoré zabuchol prievan. A ona nič na sebe, ani len uterák … Každé ráno jej takto dodajú mliečko a noviny. Riešenie : a ) Zazvoniť susedovi oproti.  (Škandál, otvorí manželka, môže vysvetľovať!)  b) Počkať na manžela, kým príde z nočnej. Mohlo to byť bez paniky, len s obyčajným uterákom! Natalie Portman (32), izraelská herečka, hviezda Hviezdnych vojen, má problém s hromadiacimi sa ľúbostnými scénami v jej najúspešnejších filmových úlohách. (Len pre sex, Všetci vravia Ľúbim ťa a i.). Nie všetci partneri, s ktorými pred kamerami  a štábom „filmuje“, že sú milenci,  sú jej aspoň trochu sympatickí. Často naopak. Uterák ju chráni pred dotykmi na najintímnejších častiach tela tak, aby dojem  bol pre diváka ako z reálneho ľúbostného aktu. Viac nás však môže zaujímať, ako a v čom je nám bežne uterák užitočný, až prepotrebný. Výhodou je to, že ho ľahko možno prenášať (vychádza sa zo základnej veľkosti), ľahký a do práčky vhodný materiál:  bavlna + umelé vlákna, froté atď. Základná farba biela, možnosť všetkých farieb, ozdobou sú  výtvarné kresby, výšivky, aktuálne nápisy, heslá. Kultúrny človek má vlastné uteráky  (deti ich tiež  majú), mokré a suché na očistu tela, ako osuška po kúpeli. Ako sa uplatňujú uteráčiky a uteráky štvorcové i všakovakého tvaru aj pri vlastnom okrášľovaní sa, o tom by mohli napísať knihu mamičky, keď ostanú na materskej. Niečo ako náš humorista, napríklad  Stopom kočíkom nauč sa  žiť a biť! Medzi základné funkcie patrí ochladenie v horúčavách mokrým uterákom alebo zababušením sa do kožucha – osvedčená ochrana pred zimou.  Navlhčený a schladený do tuha je nebezpečnou zbraňou. Uterák preložený cez ústa a nos môže zachrániť pred jedovatými výparmi. Preventívne si teraz zadýchajte!

Hoteliérka kradne uterák, S.O.S. pre infekciu…
Hovorí sa, že krádež knihy sa nepovažuje za hriech, len nech si ju niekto prečíta. Podobne asi aj krádež uteráka, keď poslúži hygiene alebo volá S.O.S! Iba drzosťou boháčok  si možno vysvetliť denné krádeže v hotelových izbách, kde takto škodujú státisíce aj luxusné hotely s lukratívnymi  hosťami. Je pochopiteľné, ak Paris Hilton, dedička hotelov, ukradne v hoteli uterák, na ktorom sa celkom nepohodlne, s niekým vyspí. Uteráky tým na cti nestratia! Známy Douglasov aforizmus sa vzťahuje na biely uterák, ktorý symbolizuje niečo neradostné. Pripomína, že zlé správy sa šíria rýchlejšie ako svetlo! Biely uterák hodil do ringu sekundant svetového šampióna Joea Escobara… pre svet profesionálneho  boxu senzácia, keď  taký majster sveta vzdal beznádejný boj K.O. Biely uterák alebo rukavica v čase súbojov znamenal výzvu na boj  (zbraň volil vyzývaný) za urážku seba,  či jeho dámy. Takto pripravil súboj o život A. S. Puškina. Do dnešných čias zástava bielej farby znamená vzdanie sa, prehru, vojnovú kapituláciu (Biela vlajka zaviala  aj v Berlíne na znak porážky fašizmu).  Exkluzívne využitie uterákov môžeme denne sledovať z prenosov na športových kanáloch TV. Aj najväčší majstri, ako A. Federer, aj naša 1. dáma tenisu Dominika Cibulková, sa utierajú spotení uterákom vždy po game. Niektorí šampióni musia mať ten istý, vždy svoj, uterák – plní  aj  úlohu talizmanu. Mnohostrannosť úspešného zapájania uterákov do nášho  života nám dáva právo oceniť i psychické pôsobenie na rastúcu silu sebavedomia a kladenie si čoraz odvážnejších cieľov. Východiskom  pre nové úspechy sú i názory, ktoré nie sú rovnaké, niektoré sú azda len lepšie vyargumentované, keď ich potom budeme potrebovať, nebudú práve fungovať… Stopár z galaxie posiela  výzvu: “Poďme spolu myslieť a premyslieť i nepremysliteľné, poďme robiť a uskutočniť  neuskutočniteľné. Keď chceme niečo dokázať , musíme nielen konať, ale aj snívať, plánovať, veriť. Môžeme začať. Rekordne najväčší plážový uterák je pripravený v Las Palmas na pláži Gran Canaria. Rozmery: 87,14 m dĺžka a 25,20 šírka. Pomestia  sa všetci, čo nepodľahnú nečinnosti.

Ladislav Kráľovan

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach