Deti a blankytný Jadran 2019

Občianske združenie „Nádej na život“ z Bratislavy tento rok už po 15-ty raz zorganizovalo a vyfinancovalo krásny a vysoko  humánny  projekt  Deti a blankytný Jadran. (Prvá lastovička bola v roku 2002 a pri Jadrane v letovisku Neum v Bosne i Hercegovine bolo 16 ťažko postihnutých detí z toho 6 na  vozíčkoch zo Špeciálnych škôl, t.č. Spojenej školy na Opatovskej ul. v Košiciach.)  

Ozdravný pobyt v tomto roku pre 14 detí zo sociálne slabých rodín, ktoré prešli traumou onkologických ochorení a t.č. sú dispenzárne sledované v detskom onkologickom centre v Banskej Bystrici, sa uskutočnil od 14. júna do 23. júna v malebnom letovisku Baško Polje na Makarskej riviére, na úpätí úžasného pohoria Biokovo, ktoré ako nádherný náhrdelník lemuje celé pobrežie strednej Dalmácie pozdĺž celého pobrežia Makarskej riviéry. Jeho vrcholky a štíty, ktoré dosahujú výšku takmer 1800 m, sa kúpu v blankytnom Jadrane  a vytvárajú úžasnú a jedinečnú nádheru, ktorej sa na svete nič nevyrovná.  Lebo nikde na zemeguli hneď na brehu mora nenájdete takýto zázrak prírody. Okrem toho je tu nádherný píniový les, ktorý je najväčší na Jadrane a vytvára prírodný slnečník, čo chráni deti pred prudkým slniečkom. A v tomto lese je učupený aj náš hotel Alem, kde sme na 10 dní našli prechodný domov a deti sa až k moru dostali v chládku týchto nádherných stromov. Žiaľ, takmer 300 stromov zničila a vyvrátila víchrica, ktorá tu bola v apríli a ešte aj počas nášho pobytu sa odpratávali zvyšky vyvrátených, takmer 100-ročných pínií.

A práve pre túto jedinečnú nádheru sme sa sem aj my vrátili už po desiaty raz, aby sme ju dopriali deťom, ktoré v chlade nemocničných stien bez slniečka prežívali ťažké chvíle zápasu so zákerným nepriateľom a teraz si už môžu dovoliť ísť na slniečko a nechať sa štekliť jeho lúčmi a hladiť vlnkami blankytného Jadranu. Aj v tomto roku boli medzi účastníkmi deti, ktoré uvideli blankytný Jadran po prvý raz v živote a ich dojmy plné dojatia a radosti boli neopísateľné. Jednou z nich bola Veronika Lačná, ktorá trpí downovým syndrómom. Bola pri mori v sprievode svojho otca, ktorému sme pobyt tiež vyfinancovali, lebo bez sprievodu by nemohla ísť. Sme veľmi šťastní, že sme jej to umožnili.Veronika nám každodenne ďakovala a silnými objatiami prejavovala svoju nesmiernu radosť. Bola pri Jadrane po prvý raz, a naše OZ Nádej na život jej splnilo jej veľký sen, ktorý snívala – sen mora.

Počasie nám počas celého pobytu veľmi prialo. Slniečko pripekalo, more bolo úžasné. Hoci bol len začiatok sezóny aj veľmi teplé, takže od prvých chvíľ pobytu až do konca sa dalo kúpať. Deti žili „na plný plyn“, nechali sa hladiť morským vlnkám a štekliť lúčom slniečka, boli šťastné a využili každú minútku.

         Ako špeciálny darček sme  pribalili deťom k pobytu celodenný výlet loďou „MARIN“ s mladým kapitánom Marinom Babičom na ostrov Brač do malebnej dedinky Povlja, ktorý sa stal už tradíciou a nemôže chýbať ani jeden rok a patrí neodmysliteľne ku koloritu ozdravného pobytu. Deň výletu bol nádherný,  Jadran bol blankytný a hladký ako zrkadlo a v ňom sa kúpalo slniečko. Atmosféra na lodi bola výborná. Po príchode do Povlje a prechádzke k miestnemu kostolíku, v ktorom je vzácna krstiteľnica zo 6. storočia, vraj najstaršia v Európe, deti mali až do obeda čas na kúpanie. Na pravé poludnie sme sa vrhli s veľkým apetítom na úžasnú grilovanú makrelu, ktorá má visačku super kvality. Je to tá najfantastickejšie pripravená makrela na celom Jadrane a pripravil nám ju majster kuchár Zoran. Oblizovali sme si prsty od dobroty a zajedali ju s chlebíkom, ktorý chutil ako koláč a vynikajúcim kapustovým šalátikom. Kto nemohol jesť rybu, tomu majster kuchár Zoran pripravil na grile bravčové mäsko. Po fantastickom obede a pohladení chuťových kanálikov na uhasenie smädu výborne padlo domáce červené vínko pána majiteľa lode Joška Babiča, lebo všetci sme boli dospeláci. Kto nemal chuť na vínko, osviežil sa chladenou vodou alebo pomarančovým džusom. Na spiatočnej plavbe na pevninu, ako býva zvykom, celý kolektív sedel na prove lode a pri zvukoch nádherných melódií si vychutnával krásnu scenériu pobrežia od Omišu celú Makarskú riviéru aj ostrov Hvar, ťahajúci sa pozdĺž pobrežia v pozadí s polostrovom Peljašac.

          Posledný večer pobytu, ako je už tradíciou, sme zorganizovali rozlúčkový večierok s tortou. Žiaľ, tohto roku sme ho už nemohli usporiadať v reštaurácii pri mori, pretože reštaurácia bola sprivatizovaná a nepatrí už k hotelu Alem. Preto sme ho po prvý raz urobili na terase reštaurácie nášho hotela Alem. Nechýbala  veľká torta, ktorú upiekli šikovné ruky pani cukrárky z našej reštaurácie. Bola jedinečná, vanilková s orechmi a veru, pohladili sme si chuťové kanáliky. Sme radi, že nám tento večer aj tohto roku vedenie hotela dovolilo usporiadať v našej réžii, lebo nás majú radi a považujú nás už, ako oni hovoria, za „Domačich“ čo si vážime. Červené vínko a nealko nápoje – chutný pomarančový džus, cola a minerálka, ako aj slané pečivko tiež výborne chutili.

Nás, zástupkyne OZ Nádej na život, veľmi milo darčekom prekvapili a potešili deti i zdravotný sprievod. Darovali nám fotografiu celého kolektívu účastníkov v nádhernom ráme s milým venovaním – Našim dvom Anjelom.  

Rozlúčkový večer, napriek tomu, že sme neboli v reštaurácii pri mori, sa vydaril  na výbornú. Posledný deň pobytu bolo opäť krásne počasie a deti využili celý deň na kúpanie.

 „Šťastné srdcia a usmiate oči detí sú tým najkrajším poďakovaním a balzamom pre našu dušu. Sme veľmi radi, že sa nám túto krásnu myšlienku podarilo pretaviť na nádhernú realitu už po 15-ty krát a urobiť deti a mladých ľudí  šťastnými. Pretože to, čo prežijú pri úžasnom blankytnom Jadrane, im nikto z ich srdiečok, očí a z ich dušičiek nevezme. Je a zostane to len a len ich“. tlmočila prezidentka Občianskeho združenia Ing. Anka Šalgovičová

„Ľudskosť je rozmerom srdca. Presahuje priestor a čas. Je šťastím a zázračným darom, že stretávame ľudí ochotných pomôcť. Zo srdca preto ďakujeme našim stálym partnerom, podporovateľom a priateľom – spoločnosti Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o, Nadácii SPP, Nadácii Tatra-banky, Uniqe poisťovni a.s, spoločnosti Regional Card Processing Centre, s.r.o., IBM Slovensko spol.s r.o., A-Star s.r.o, Koft s.r.o, a ostatným darcom 2 % ktorí nám poskytli finančné zdroje, aby sme tento krásny vysokohumánny projekt mohli opäť zrealizovať a sny mnohých detí a mladých ľudí premeniť na nádhernú skutočnosť.

        Osobitné poďakovanie a obrovská vďaka zo srdca patrí tohto roku pánovi Ing. Igorovi Jakubíkovi CSc., ktorý bol našim najštedrejším darcom – ako my hovoríme Anjelom, veľmi si to vážime.

      Naše poďakovanie patrí tiež CK FIFO, s ktorou naše pobyty organizujeme  a vychádzajú nám už roky vždy v ústrety. 

  Drahí priatelia, patrí Vám všetkým vďaka detí, naša vďaka a naša hlboká úcta.

Jadran  – nelúčime sa zbohom, ale do videnia  o rok v júni 2020. Mali by to byť deti a mladí dospelí z onko centra v Bratislave.

            Veríme že sa nám to podarí. Budeme snívať, lebo ľudia majú snívať a veríme, že sa splní  náš sen a my pomôžeme splniť  sen mnohých detí a mladých ľudí, ktorí more ešte nikdy nevideli, ale aj tých, ktorí túto rozprávku mora už zažili.

Doteraz sa nám podarilo urobiť šťastnými spolu cca 285 detí.       

Text: Ing. Anna Šalgovičová

Foto: archív Občianskeho združenia “Nádej na život“