SPÄŤ
Aktuálne

Deti a blankytný Jadran

Od: Jana Vančová 25.9.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Deti a blankytný Jadran – krásny a vysoko  humánny  projekt  zorganizovalo a vyfinancovalo Občianske združenie „Nádej na život“ z Bratislavy tento rok už po 13-ty raz. (Prvá lastovička bola v roku 2002 a pri Jadrane v letovisku Neum v Bosne i Hercegovine bolo 16 ťažko postihnutých detí ,z toho 6 na vozíčkoch zo Špeciálnych škôl na Opatovskej ulici v Košiciach).

Deti a blankytný Jadran

 

Balzam pre deti i mladých ľudí, ktorí prešli traumou onkologických ochorení…

Ozdravný pobyt v tomto roku pre 14 detí a mladých ľudí zo sociálne slabých rodín, ktorí prešli traumou onkologických ochorení a t.č. sú dispenzárne sledovaní v detskom onkologickom centre v Bratislave na Kramároch, sa uskutočnil od 9. júna do 18. júna v malebnom letovisku Baško Polje na Makarskej riviére, na úpätí úžasného pohoria Biokovo, ktoré ako nádherný náhrdelník lemuje celé pobrežie strednej Dalmácie. Pohorie sa vinie pozdĺž celého pobrežia Makarskej riviéry a jeho vrcholky a štíty, ktoré dosahujú výšku takmer 1800 m sa kúpu v blankytnom Jadrane  a vytvárajú úžasnú a jedinečnú nádheru, ktorej sa na svete nič nevyrovná.  Lebo nikde na zemeguli hneď na brehu mora nenájdete takýto zázrak prírody. Okrem toho je tu nádherný píniový les, ktorý je najväčší na Jadrane a vytvára prírodný slnečník, ktorý deti chráni pred prudkým slniečkom a v tomto lese je učupený aj náš hotel Alem, kde sme na 10 dní mali prechodný domov a deti sa až k moru dostali v chládku týchto nádherných stromov.

Deti a blankytný Jadran

Počasie nám prialo

A práve pre túto jedinečnú nádheru sme sa sem aj my vrátili už po ôsmy raz, aby sme ju dopriali deťom, ktoré v chlade nemocničných stien bez slniečka prežívajú ťažké chvíle zápasu so zákerným nepriateľom. Aj v tomto roku 4 deti uvideli blankytný Jadran po prvý raz v živote a ich dojmy plné dojatia a radosti boli neopísateľné. Počasie nám počas celého pobytu veľmi prialo. Slniečko pripekalo, až na menší dážď pri celodennom výlete na  Brač. More bolo úžasné. Hoci bol len začiatok sezóny aj veľmi teplé, takže od prvých chvíľ pobytu až do konca sa dalo kúpať. Deti žili „na plný plyn“, nechali sa hladiť morským vlnkám a štekliť lúčom slniečka, boli šťastné a využili každú minútku.

Výlet loďou i grilované špeciality boli nezabudnuteľným zážitkom

Nemohol chýbať ani celodenný výlet loďou „MARIN“ s kapitánom Jožkom Babičom na ostrov Brač do malebnej dedinky Povlja, ktorý sa stal už tradíciou. Nemôže chýbať ani jeden rok a patrí neodmysliteľne ku koloritu ozdravného pobytu. Deň výletu bol nádherný. Obloha bola síce s mráčikmi, z ktorých aj zapršalo, ale Jadran bol blankytný a hladký ako zrkadlo a v ňom sa kúpalo slniečko. Deň výletu bol zaujímavý i tým, že jedna účastníčka výletu Nikolka, ktorá bola pri mori vôbec po prvý raz, oslávila v ten deň svoje 18. narodeniny. Pripravili sme jej silný zážitok. Vybavila som, že mohla loď aj kormidlovať pod dohľadom mladého kapitána Marina Babiča a dostala aj samolepku lode, na pamiatku na jej prvú plavbu po mori. Po príchode a prechádzke k miestnemu kostolíku, v ktorom je vzácna krstiteľnica zo 6. storočia, vraj najstaršia v Európe, sme sa vrhli s veľkým apetítom na úžasnú grilovanú makrelu, ktorá má visačku super kvality. Je to tá najfantastickejšie pripravená makrela na celom Jadrane a pripravil nám ju majster kuchár Zoran. Oblizovali sme si prsty od dobroty a zajedali ju s chlebíkom, ktorý chutil ako koláč, a vynikajúcim šalátikom. Pre tých, ktorí nemohli jesť rybu, majster kuchár Zoran pripravil kuracinku. Po fantastickom obede a pohladení chuťových pohárikov na uhasenie smädu výborne padlo domáce červené vínko pre „velkáčov“ a chladená voda a džús pre „malkáčov“. Drobný dážď, ktorý nás skropil, ustal. Kapitán mal v ten deň spustené ochranné žalúzie a bol to zážitok, ktorý sme ešte doteraz za 8 rokov zažili len raz. Atmosféra na lodi na spiatočnej plavbe na pevninu, bola výborná. Celý náš kolektív sedel na prove lode a vychutnával si krásnu scenériu pobrežia.

Rozlúčkový večierok s milými darčekmi i tortou

Posledný večer, ako je už tradíciou, sme pri úžasnom západe slnka zakotvili v kaviarni na brehu mora, kde sme zorganizovali rozlúčkový večierok. Umožnilo nám to vedenie hotela, lebo nás tam majú radi a považujú nás, ako oni hovoria, za „domačich“, a tak sme si mohli občerstvenie priniesť. Našej oslávenkyni Nikolke sme ešte odovzdali darček – DVD slávneho muzikálu Na skle maľované s legendárnym Jánošíkom-Miškom Dočolomanským, ktoré malo v SND neuveriteľných 648 repríz. Nikolka bola veľmi dojatá a šťastná, lebo Miška mala veľmi rada. Aj my, zástupkyne OZ, sme boli dojaté, keď nám deti ďakovali za pobyt a darovali nám morskú mušľu a veľkého Anjela, že aj my sme živé Anjelice.

Výborne nám všetkým chutila aj veľká rozlúčková torta, ktorú venovalo deťom naše OZ a upiekli ju šikovné ruky pani cukrárky z nášho hotela. Bola jedinečná a zase sme si pohladili naše chuťové poháriky. Pripili sme si výborným červeným vínkom a „malkáči“ s ovocným džúsom a kolou na šťastný pobyt, aj na návrat. Aj večierok vyšiel tiež na výbornú. Píniovým lesíkom sa do neskorých večerných hodín ozývali veselé hlasy nás všetkých, lebo sme  boli šťastní a dobre naladení.     

 „Šťastné srdcia a usmiate oči detí a mladých ľudí sú tým najkrajším poďakovaním a balzamom pre našu dušu. Sme veľmi radi, že sa nám túto krásnu myšlienku podarilo pretaviť na nádhernú realitu už po 13-ty raz a urobiť deti a mladých ľudí  šťastnými. Pretože to, čo prežijú pri úžasnom blankytnom Jadrane, im nikto z ich srdiečok, očí a z ich dušičiek nevezme. Je a zostane to len a len ich“. tlmočila nám prezidentka Občianskeho združenia, Ing. Anka Šalgovičová.

 Ľudskosť je rozmerom srdca. Presahuje priestor a čas. Je šťastím a zázračným darom, že stretávame ľudí ochotných pomôcť. Zo srdca preto ďakujeme našim partnerom a priateľom – Uniqe poisťovni a.s, Nadačnému fondu Strabag v Nadácii Pontis, Nadácii SPP, Slovenskej pošte, a.s. Nadácii Tatra-banky, Bratislavskému samosprávnemu kraju a ostatným darcom (A-Star s.r.o, Koft s.r.o a i.), ktorí nám poskytli finančné zdroje, aby sme tento krásny vysoko humánny projekt mohli zrealizovať a sny mnohých detí a mladých ľudí premeniť na nádhernú skutočnosť. Drahí priatelia, patrí Vám vďaka detí, naša vďaka a naša hlboká úcta

Jadran  – nelúčime sa zbohom, ale do videnia  o rok, v júni 2018. Už teraz sa na teba tešia deti a mladí dospelí z onko centra v Košiciach, ktorým sme to už oznámili.

Veríme že sa nám to podarí. Budeme snívať, lebo ľudia majú snívať a veríme, že sa splní  náš sen a my pomôžeme splniť  sen mnohých detí a mladých ľudí, ktorí more ešte nevideli, ale aj tých, ktorí túto rozprávku mora už zažili.

Doteraz sa nám podarilo urobiť šťastnými spolu cca 250 detí.      

Ing. Anna Šalgovičová

Foto: archív Občianskeho združenia “Nádej na život“

womangalérie VŠETKY