Hromnice a ich kúzla

Hromnice majú svoje miesto v kalendári 2. februára

Viete, prečo oslavujeme Hromnice? A skadiaľ sa vlastne vzal tento názov? Hromnice majú síce svoje pevné miesto v štyridsiaty deň po zimnom slnovrate, keď v našich zemepisných šírkach ešte naplno panuje pani Zima, ale dni sú už svetlejšie i dlhšie. Napokon, nie nadarmo aj ľudové pranostiky tvrdia „Na Hromnice – o hodinu více“. Znamená to, že dni sa nielen predlžujú, ale aj to, že v tomto čase je deň dlhší dokonca o hodinu (v skutočnosti o hodinu aj zopár minút) ako v predvianočnom čase.  Samozrejme, aj k tomuto obdobiu sa viažu rôzne zvyky a tradície. Žeby ste niektoré z nich vyskúšali?

Kelti mali Brigit…

Aj starí Kelti mali 1. a 2. februára sviatok bohyne svetla a plodnosti Brigit,  ktorý nazývali Imbolc alebo aj Oimelc. Verili, že Brigit práve v tomto čase začína zaháňať hrozivú bohyňu zimy, Cailleach a že je to čas novej éry, keď sa zima začína skracovať a kdesi hlboko, v útrobách zeme, sa pomaly prebúdzajú sily a zárodky novej jari. V kresťanskom kalendári miesto obľúbenej Brigit zaujala svätá Brigita, ktorá je patrónkou básnikov, liečiteľov, šestonedieľok a detí, ale aj kováčov. U starých Slovanov bolo však toto obdobie zasvätené bohu hromu a blesku, Perúnovi.

Hromnice a hromničná sviečka

Na Hromnice sa v minulosti, ale v mnohých domácnostiach ešte aj dnes, zvykol vynášať stromček a v kostoloch sa odkladali betlehemy. Na Hromnice sa v kostoloch posväcujú hromničné sviečky, ktorých plamienok má chrániť domácnosť pred búrkami a zlými vecami. U našich starých mám boli takéto sviečky veľmi populárne a skutočne ich počas hrozivých búrok zažínali. Hromničným sviečkam sa dokonca pripisovala schopnosť očisťovať duše mŕtvych, ale zapaľovali sa aj pri posteliach ťažko chorých ľudí.  Taká hromničná sviečka bola skrátka veľmi užitočná vec  a v minulosti ju mala doma takmer každá dobrá gazdiná, ktorej ležalo na srdci blaho celej rodiny. 😉

hromnice

Zvyky a povery

V minulosti sa verilo, že ženy nemajú v tento deň šiť, pretože ich dom by mohol zasiahnuť blesk a mohli by vyhorieť. Takisto sa v tento deň nemali konať žiadne zábavy, ani tancovať. Na Slovensku sa v niektorých oblastiach v minulosti jedli v tento deň dlhé rezance posypané jemnou praženicou. To preto, aby konope a ľan vyrástli čo najdlhšie.

V Čechách a na Morave zase niektorí jedávali špeciálne medové bonbóny, ktoré si celkom jednoducho môžeme doma pripraviť i dnes. V malom kastróliku na miernom ohni zohrejeme jeden diel medu a keď sa med začne veľmi prehrievať, primiešame doň jeden diel najemno nasekaných orechov. Potom namáčame malú lyžičku do studenej vody. Naberáme ňou medovú hmotu a kladieme do papierových košíčkov alebo na plech, ktorý sme vystlali papierom na pečenie.

Mohlo by vás zaujímať

Hromnice

Prečo sú Hromnice práve 2. februára?

V druhý februárový deň sa každoročne slávi tradičný kresťanský sviatok, v rímskokatolíckej cirkvi nazývaný Obetovanie Pána, všeobecne však známy najmä pod ľudovým pomenovaním Hromnice. Štyridsiaty deň… Čítaj ďaľej

Snežienkové kúzlo

Spisovateľka Denisa Fulmeková vo svojej knihe Magická sila sviatkov (vydavateľstvo Slovart) uvádza: „Existuje povera, že ak po skončení januára odtrhnete  čo len jedinú snežienku, budete po celý rok šťastní. S kytičkou zarána natrhaných  čerstvých snežienok sa dá aj čarovať: vraj ju stačí previazať červenou šnúrkou a hodiť do tečúcej vody, pričom treba s privretými viečkami zašepkať meno milovanej osoby. Ak prúd kytičku nesie ďalej, osoba, na ktorú sme mysleli, s nami vo vernej láske ostane po celý život, ale ak kytička uviazne pri brehu, znamená to, že na svoje ľúbostné poblúznenie môžete zabudnúť…“

Hromnice a predpoveď počasia

Podľa ľudových pranostík, nie je dobré, ak v deň Hromníc je teplé  počasie.  Signalizuje to dlhú zimu, slabú úrodu a chudobu. Naopak, zima na Hromnice znamená skorý príchod jari. Alebo iná pranostika: Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli… A keďže tohto roku to na Hromnice vyzerá všelijako premenlivo, možno nás jar nakoniec prekvapí sama: No, uvidíme… 😛

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach