Jack O´Latern, „Tekvicové strašidlo“

Jack O´Latern, alebo takzvané „Tekvicové strašidlo“ patrí k Halloween-u rovnako, ako vianočný stromček k Vianociam. Je obľúbenou dekoráciou nočného osvetlenia, či domáceho interiéru. Málokto však vie, odkiaľ pochádza a ako táto tradícia vznikla.

Legenda hovorí:

Podľa legendy, ktorá však nie je vedecky overená, žil v Írsku muž menom Jack, ktorý si rád vypil. Jeho záľuba sa mu stala osudovou a život bez alkoholu si Jack už ani nevedel predstaviť. Počas halloween-ovej noci, vlastne rovnako ako každý večer, išiel Jack zakončiť deň do miestneho hostinca pohárikom niečoho tvrdého. V hostinci sa zastavil aj diabol osobne a prisadol si Jack-ovi s úmyslom ukradnúť mu dušu.

Jack si však aj napriek početným drinkom zachoval chladnú hlavu. Súhlasil, že si diabol môže vziať jeho dušu do pekla, pod podmienkou, že mu špendíruje ešte jeden pohárik. Diabol s Jackovou podmienkou súhlasil a premenil sa na zlatú mincu. Jack si ju strčil spolu so strieborným krížikom, ktorý nosil na krku do vrecka.

Keď diabol zistil, koľká bije, začal Jacka prosiť, aby ho pustil na slobodu. Jack súhlasil, ale mal podmienku: diabol ho nechá na večné časy na pokoji. Diabol s podmienkou súhlasil a tak ho Jack pustil na slobodu.

Tekvicové strašidlo

Jack strávil zvyšok života pitím a vysedávaním po hostincoch a keďže počas života nevykonal nič šľachetného, po smrti ho odmietli pustiť cez nebeskú bránu a poslali ho do pekla. Avšak Jack nepochodil ani v pekle. Diabol mu totiž sľúbil, že nechá jeho dušu na veky na pokoji. Bezradný Jack nevedel kam z konopy.

Diabol sa však nad Jackom zľutoval a na cestu mu podaroval horúci uhlík, ktorý vložil do vyhĺbenej cukrovej repy, aby mu svietila na cestu. Tak Jack blúdi po svete a hľadá si miesto, kde môže odpočívať v pokoji. Pekná legenda, všakže ?

V Írsku sa pôvodne vyrezávala cukrová repa, ale v Amerike bolo vždy viac tekvice ako repy a tak prisťahovalci začali na Halloween vyrábať „Jack O´ Latern“ z tekvice.

Akú úlohu má „Tekvicové strašidlo“, či „Jack O´Latern“ počas Halloween-u ?

Tu sa žiaľ legendy rozchádzajú. Jedna verzia legendy hovorí, že nás má chrániť pred zlými duchmi a kráľovstvom temna (čo znie logicky, keďže je Jack pre diabla na vždy tabu), alebo má ukázať Jackovi cestu k miestu, kde si môže aspoň na jednu noc oddýchnuť.

Save