Jesenná tekvicová výzdoba

Aké čary a kúzla uplatňovali rodiny v starovekom Anglicku a Írsku v jesenných dňoch?

Zoznámte sa s niektorými, napríklad s Halloweenom, aby ste urobili radosť sebe, svojim deťom aj okoliu. Tekvice, jablká, kapusta, orechy a iné plodiny súvisia s históriou jesenných sviatkov. Ak vám nenarástli žiadne tekvice v záhrade, zožeňte si rôzne tvary, ktoré sa ponúkajú na trhu, aby ste dodali domovu príjemný a okúzľujúci nádych sviatku Halloweenu. Podľa dostupných informácií o domácom záhradníčení zistíte, že ideálna lampášová tekvica je svetlá a mierne sploštená v spodnej časti. Na tekvice alebo dyne použite ostrý nôž, s ktorým zrežete stopku. Ľahšie a mladšie tekvice sú menej „mäsité“ a spravidla idú i jednoduchšie vyrezať. Kvôli dlhšej trvanlivosti vyberajte tekvice so stopkou. Ak kúpite tekvice skoro a plánujete ich začať vyrezávať tesne pred Haloweenom, dočasne ich skladujte v chladnejšom temnom prostredí. 

Tekvicová výzdoba – tekvica má mnoho podôb

Keď vyrežete tvar svietidla, nezabudnite uchovať semená na pečenie. Nastrúhané mäkké časti tekvice sa dajú zamraziť v mikroténových vrecúškach v niekoľkých porciách alebo v plastových nádobkách. Neskôr sú ideálnym doplnkom pri varení. Zmes kombinujeme s mletým mäsom, prípadne ju použijeme namiesto strúhaných zemiakov ako základ na výrobu zemiakových placiek, ktoré sú omnoho šťavnatejšie a chutnejšie.

Tekvice si najčastejšie spájame s jesennými sviatkami. V minulosti to boli i ďalšie plody a zeleniny, ktoré symbolizovali spojenia s týmito dňami. V Anglicku a v Írsku halloweenové svietidlá pôvodne vyrezávali z hláv veľkej repy. Tváre démonov boli vytvorené z rôznych druhov zeleniny a žeravé uhlie bolo umiestnené dovnútra. Ľudia niesli lampáše okolo vidieckych obydlí alebo ich ponechali zapálené na schodoch pred dvermi, aby odplašili zlých duchov

tekvicová výzdoba

Tekvicová výzdoba, jablko a iné „čary“

Podľa ďalších historických záhradníckych zdrojov z Vermontskej univerzity: keď írski prisťahovalci prišli do Ameriky, zistili, že tekvice sa dajú omnoho ľahšie vyrezať, než repy. A tak začala tradícia tekvíc ako svietiaceho lampáša. Zvyky dekorovať príbytky jabĺčkami, tekvicami, kukuričnou slamou a jesennými listami majú svoj pôvod v starovekom Druidskom jesennom festivale s názvom Samhain („Sah“ značí „výhru“). Sviatok oslavoval koniec leta, úspešnej žatvy a zberu plodov. Dnes sú jabĺčka veľmi obľúbeným symbolom. V priebehu viktoriánskej éry bolo jablko viac než iba jedlá pochúťka. Hralo významnú rolu v určovaní dievčenskej budúcnosti. Pod jej vankúšom sa v predvečer Halloweenu dievčina ubezpečila o tom, kto bude jej miláčik – šupky jabĺk predpovedali identitu muža, ktorý sa s ňou ožení. Šupka tvorila prvé začiatočné písmeno jeho mena. 

tekvicová výzdoba

Vzrušujúce noci Halloweenu

Ďalší spôsob ako sa dozvedieť o budúcnosti manželstva, je navštíviť kapustovú záhradu v priebehu Halloweenu. Mladíci i mladé dievčatá často používali tento obrad. Ponáhľali sa do záhrady vybrať prvú kapustu, ktorú uvideli. Ak kapusta mala krátku stopku, budúci manžel/ka mal byť nízky a dlhá stopka znamenala, že bude vysoký. Špina na listoch určovala, že si vezme bohatého partnera.

Mohlo by vás zaujímať

Halloweenske cupcakes

Halloweenske cupcakes s náhrobkami

50 minútSuroviny na halloweenske cupcakes s náhrobkami (rozpočet na 12 stredných cupcakes): Korpus: 50 g kakaa, 240 ml vriacej vody, 175 g hladkej múky, 2 lyžičky… Čítaj ďaľej

Ak si mladá dievčina nemohla vybrať medzi dvomi ctiteľmi, počas Halloweenu vzala pár orechových plodov a lístkov a potom ich hodila do ohňa. Orech, ktorý vyrazil najhlasnejší tón, indentifikoval toho pravého muža, ktorého nosila vo svojom srdci. V Anglicku sa táto noc stala známa ako „Nutcrack Night“. Autorka Lisa Halvorsen uvádza v „Gardening in October“, že i ďalšie rastliny a byliny boli spájané s týmito sviatkami. V krajinách stredomoria už pred štrnástym storočím bol mlieč roľný umiestnený ponad kolísku detí v záujme chrániť ich nielen počas Halloweenu, ale i celoročne. Túto rastlinu často ľudia spálili ešte aj s jalovcom a tymiánom – ako prostriedok na očistenie miestnosti od čarodejníc a zlých nálad. Šalvia, ktorá je tiež známa ako „lúčny mudrc“, bola považovaná za symbol nesmrteľnosti. Zasadením šalvie na hroboch v cintorínoch sa verilo, že dávame mŕtvym „večný život.“

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach