Šampanské – kráľovský nápoj

Šampanské, perlivý vínny mok plný opojných bubliniek, nápoj na výnimočné a sviatočné okamihy. Bez pohára sektu by rozlúčka so starým rokom a privítanie nového nebola úplná. Sekt však za každých okolností navodzuje príjemnú pohodu a aj  bežnej udalosti dodá osobitú a nezabudnuteľnú atmosféru. Elegantná čaša sektu je zavŕšením pracovného obeda, ale aj súčasť romantickej večere či intímnych chvíľ.  Sekt je známe afrodiziakum, uvoľňuje, odbúrava zábrany a podnecuje predstavivosť. ŠampanskéPrvé šumivé víno pochádza z francúzskeho kraja Champagne,  asi 150 kilometrov východne od Paríža, a podľa neho dostalo aj svoje pomenovanie. Víno tu  z miestnych viníc vyrábali už od 4. storočia. Tú najlahodnejšiu chuť šampanského vynašiel vraj v 17. storočí benediktínsky mních Dom Pérignon, a jeho meno nesie dodnes asi najznámejšia značka šampanského.  Dnes sa v kraji Champagne vyrába tento perlivý mok iba z troch odrôd hrozna:  bieleho Chardonnay a modrého Pinor Noir a Pinot Meunier. Množstvo a miešanie rozličných sort a ročníkov je výrobným tajomstvom každého výrobcu šampanského a práve to dodáva každému druhu perlivému moku jeho jedinečnú chuť.  Aké hroznové sorty sa pri výrobe šampanského použili poznáme podľa názvu: napríklad  – Blanc de Blanc znamená, že je vyrobené len zo sorty Chardonay,  Blanc de Noir je zasa z modrého hrozna Pinot Noir. Výroba pravého kvalitného šumivého moku je dlhý a náročný proces.  Mušt na výrobu šampanského  najprv kvasí vo veľkých kadiach, potom sa doňho  pridávajú  kvasinky a cukor a takýto sa plní do fliaš. V nich pokračuje kvasenie ešte najmenej pätnásť mesiacov. Za ten čas kvasinky zmenia cukor na alkohol a uhličitany, ktoré vytvárajú tie typické bublinky. Po skončení zrenia sa  každá fľaška  musí po tri mesiace každý deň  dôkladne potriasať. Niekde to dodnes robia ručne, no vo veľkých vinárskych závodoch túto prácu prebral stroj. Poslednou fázou je odstránenie kalu, ktorý sa vytvoril v hrdle fľaše a dodanie dosage, čo je cukrový koncentrát, určujúci sladkosť šampanského. Podľa množstva cukru je  šampanské trpké čiže brut,  alebo suché – sec, prípadne polosuché – demi sec. Pravidlá výroby šampanských vín stanovujú, že víno musí ležať v pivnici tri roky. Mnohí svetoznámi výrobcovia však túto lehotu predlžujú a fľaše uchovávajú aspoň šesť rokov.

Ako chutí  najlepšie Správna teplota – optimálna chuť vynikne pri 8° C. Viac ako 10 ° C by nemalo mať. Nenechávajte sekt príliš dlho v chladničke, najviac 48 hodín  pred podávaním. Príliš nízka teplota zničí bublinky.  Nikdy nedajte sekt do mrazničky, stratí arómu i chuť. Správne otváranie –  pri otváraní nekývame korkovou zátkou, pretože vyprchá veľa kysličníka uhličitého, ale krútime celou  fľašou, kým korok pomaly nevyjde hore.
Správne  poháre – sekt patrí do vysokých tulipánových pohárov na stopke, kde najlepšie vychutnáme jeho  bouquet – vonné a chuťové vlastnosti. Poháre nalievame len do polovice.  Poháre na sekt by sa nikdy nemali umývať prostriedkami na umývanie riadu, ale len horúcou vodou.
Správne piť – pite  pomaly, nechajte postupne všetky svoje zmysly okúsiť jedinečné  vlastnosti dobrého sektu. Potešte sa jeho vzhľadom, arómou a nakoniec chuťou. Podržte nápoj chvíľu v ústach, vnímajte ako sa vám rozplýva na jazyku, uvedomte si jeho jemnosť i ďalšie vlastnosti.  Nemusíte mať v pohári pravé šampanské –  z kvalitného sektu budete mať rovnaký pôžitok, len nezabúdajte, na sekt si treba dopriať čas.

Martina Hanzelová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach