Mária Terézia a Račianska Frankovka

Račianska FrankovkaMária Terézia mala slabosť pre Bratislavu. Žila  tu na hrade jej najmilšia dcéra Kristína, ktorú pravidelne navštevovala z rakúskeho zámku Schlosshof, kam sa utiahla po smrti svojho manžela Františka Lotrinského. Bola veľkou gurmánkou, milovala dobré jedlo, sladkosti, najmä čokoládu a dobré vínko. A  obľúbila si  aj  kráľovské víno, Račiansku Frankovku, ktorá tiež v tomto roku oslavuje svoje 250 výročie.

Ako to bolo

 V roku 1767 zasiahli cisársku rodinu kiahne. Chorobe podľahli viacerí členovia rodiny. Ochorela i Mária Terézia, ktorá 13. mája oslávila svoje 50. narodeniny. 1. júna 1767 sa jej stav natoľko zhoršil, že prijala posledné pomazanie. Dva dni predtým  (28. mája) dokonca zomrela na kiahne jej dcéra, Mária Jozefína Bavorská – manželka Jozefa II. Mária Terézia  sa o ňu starala a zrejme od nej dostala aj kiahne. Farár z neďalekej Rače – Radochányi. poslal Márii Terézii súdok s Frankovkou, k narodeninám, ale aj preto,  že poznal jej liečivé účinky. Je zaujímavé, že  už o 27 dní na to, (27. júna 1767) ako Mária Terézia utiekla hrobárovi z lopaty, prijala delegáciu farníkov z Rače na čele s farárom Radochányim. Víno z Rače malo zrejme liečivé účinky.  Cisárovná sa vďaka Račianskej Frankovke uzdravila a od tých čias si ju vždy priala mať vo svojich cisárskych pivniciach.  Z vďaky za uzdravenie darovala farárovi zlatý ornát (nachádza sa dodnes v račianskej pamätnej izbe) a odvtedy jej obľúbená Frankovka nikdy nechýbala na cisárskom dvore vo Viedni. Cisárovná uznala Frankovku modrú ešte v tom istom roku , 1767,  dekrétom za privilegovaný nápoj vhodný na cisársky stôl s právom pestovať,“tereziánsku račiansku frankovku”, navyše  Račanom zľavila časť dane z vína .

Račianska FrankovkaRačianska Frankovka a jej účinky

Patrí k najchýrenejším červeným vínam, ktoré robia Rači dobré meno dodnes.  Frankovka modrá, kedysi bola známa aj ako Lampart, Limburské, alebo Francula. Až neskôr sa jej názov ustálil a stala sa známa ako Frankovka modrá – Račianska frankovka. Jej liečivé účinky využívali už v stredoveku na liečbu reumatických a horúčkovitých ochorení. Má pozitívne účinky na organizmus v  prevencii proti nadmernej zrážanlivosti krvi, antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, antialergické a protirakovinové účinky. Chráni srdcovo – cievny systém a stabilizuje krvný tlak. Znižuje riziko vzniku cukrovky, žlčových kameňov, osteoporózy a zvyšuje odolnosť voči stresu. O liečivých účinkoch Račianskej Frankovky sa presvedčil aj známy internista – akademik MUDr. Ladislav Dérer, do roku 1956 prednosta I. internej kliniky v Bratislave. V primeraných dávkach ju odporúčal pacientom s niektorými žalúdočnými a črevnými ochoreniami.

Račianska Frankovka

Odporúčali ju aj internisti…

Výskumom zistil výrazné liečivé účinky račianskej Frankovky ročníkov 1947 a 1949. Aj novodobí lekári, najmä internisti od začiatku minulého storočia, považujú červené víno, ktoré obsahuje zlúčeninu resveratrol, za nápoj dobre pôsobiaci na ľudí so srdcovými problémami a pri miernom pití môže znížiť riziko infarktu. Niektorí lekári ho uznávajú aj ako antioxidačný nápoj s protirakovinovými účinkami.  Traduje sa, že viacerí pražskí lekári chodili v 30-tych rokoch 20. storočia na brigádu na zber hrozna k račianskym vinohradníkom, kde absolvovali hroznovú, burčiakovú a vínovú ozdravovaciu kúru. Neskôr výskumy potvrdili, že spomedzi všetkých frankoviek práve tá, ktorá pochádza z račianskeho chotára, má najsilnejšie antioxidačné účinky Liečivé účinky račianskej frankovky dokazujú aj starší obyvatelia z Rače, ktorí sa dožívajú v dobrej kondícii vysokého veku, ako osemdesiatnička, známa zberateľka starých račianskych  receptúr,  pani Anna Würflová. Práca vo vinohrade, pečenie, víno a dobrá nálada ju držia pri živote.  Tereziánska Frankovka robí dobre každému, kto ju pije, tvrdí súčasný, dlhoročný generálny riaditeľ spoločnosti Villa Víno Rača, Ing. Ján Krampl, ktorý je nielen jej propagátorom ale aj každodenným konzumentom. Jeho vitalita, kondícia  a dobrá nálada v 77 rokoch je toho dôkazom. Prízvukuje, že Tereziánska frankovka, je vínom všetkých, ktorí chcú zažiť príjemné chvíle s priateľmi a rodinami.

Račianska Frankovka

Prídete na Festival Frankovky?

Dnes je najväčším producentom Frankovky Modrej v Rači  spoločnosť Villa Víno Rača, známa aj vo svete. V roku 2016 získala spoločnosť 152 medzinárodných ocenení z rôznych kútov sveta. Každý rok pripravuje na trh Tereziánsku Frankovku, Cisárske svätovavrinecké a Cisársky Tramín červený, na počesť cisárskej rodiny. V Rači produkuje Frankovku  aj ďalších 25 vinárov. V stredoveku zvolával prešporský richtár na sv. Urbana (25. mája) zasadnutie mestskej rady, ktorej členovia posudzovali kvalitu červeného vína z Prešporka a Račišdorfu – Rače. Táto tradícia sa obnovila a bratislavskí vinári každý rok usporadúvajú Festival Frankovky na nádvorí Starej radnice. Tento rok sa Festival Frankovky koná 23. júna pri príležitosti korunovácie Alžbety Kristíny, matky Márie Terézie. Historici pripomínajú , že  počas korunovácie Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Bratislave, 20. júna 1741  v Dóme sv. Martina, sa v meste zišla šľachta z celého Rakúsko-Uhorska a z  fontány na námestí striekalo víno, piekli sa tam voly a ľudia dostávali korunovačné toliare.

Račianska Frankovka

 

K 300. výročiu narodenia Márie Terézie , na neďalekom rakúskom zámku Schlosshof , len 30 kilometrov od Bratislavy,  je až do novembra otvorená  výstava, ktorá dokonale mapuje život tejto neobyčajnej panovníčky, strategičky, matky a reformátorky. 

Alžbeta Capková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach