Mikuláš, alebo odkiaľ sa vzala sladká nádielka?

Rok sa s rokom zišiel a opäť je tu Mikuláš. Každý ho pozná – dobrého, usmievavého deduška s bielou bradou, ktorý s anjelom a čertom roznášajú deťom sladkosti a ovocie. Na tie sa tešia hlavne poslušné deti. Nezbedníci si nájdu v pletených pančuchách alebo čižmičkách aj zopár uhlíkov či zemiakov. Zvyk, ktorý každoročne otvára vianočné obdobie, neodmysliteľne patrí k slovenskej ľudovej tradícii a malé deti od nepamäti čakajú  na sladkosti  od sv. Mikuláša. Viete odkiaľ prišiel Mikuláš alebo kde sa vzala sladká nádielka?

sladká nádielka
stock.adobe.com

Legenda o sv. Mikulášovi

Slovenský Mikuláš, americký Santa Claus, nemecký Weihnachtsmann aj francúzsky Pere Noël majú spoločného predka, ktorý sa narodil okolo roku 280 v antickom meste v Turecku. Bol to svätý Mikuláš, biskup z Myry, ktorý sa preslávil svojou štedrosťou, ako ochranca viery a nespravodlivo obvinených.

Aj napriek tomu, že sa z  jeho života nezachovalo veľa faktických údajov, legendárne príbehy o jeho dobročinnosti a štedrosti sa z generácie na generáciu tradujú dodnes. Patrónom detí sa stal Mikuláš vďaka príbehu o chudobnom otcovi a jeho troch dcérach, pre ktoré nemal veno. Biskup sa nad nimi zľutoval a  tajne hodil do komína ich domu hrudy zlata, aby sa  osud troch dievčat obrátil k lepšiemu.

Mikuláš vo svetesladká nádielka

Prezlečení Mikulášovia chodia takmer po celom svete. Líšia sa menami aj oblečením. Za slovenskými  deťmi chodí Mikuláš už od 13. storočia a nadeľuje im cukrovinky a dobroty. Navštevuje ich v trojici s anjelom a čertom, ako symbolmi dobra a zla. Čert nikdy nič nedával, ale za to musel mať strašidelnú masku. Podobne ako u nás, aj v nemecky hovoriacich krajinách čakajú malé deti nádielku už ráno. V Chorvátsku si tiež deti večer pred sviatkom sv. Mikuláša  vyčistia čižmičku a postavia ju na okno. Ráno v nej nájdu sladkosti a ovocie. Holanďania si sviatok užívajú úplne inak. Každý rok pripláva do prístavu v Amsterdame tajomná loď. Z korábu vystúpi Sinter Klaas, vysadne na bieleho koňa a prechádza mestom, obklopený malými černoškami v turbanoch, ktorí deťom rozhadzujú za hrste sladkostí.