Mikuláš očami detí…

O dni svätého Mikuláša, o zvykoch a o tradíciách u nás i vo svete sa už písalo veľa, dokonca aj na našej stránke môžete nájsť niekoľko zaujímavých článkov a inšpirácií k tomuto dňu, ktorý sa už celé stáročia slávi 6. decembra. Ja sa dnes zameriam na postavu Mikuláša z trochu iného pohľadu – z pohľadu malých detí.

Mikuláš očami detí

K napísaniu tohoto článku ma inšpiroval rozhovor dvoch mamičiek, ktorý som si náhodou vypočula pri cestovaní v autobuse…

„Aj môj Miško bol neposlušný, už som nevedela, ako si s ním poradiť! Ale aspoň pred Mikulášom sa to zlepší.“ „A čo naňho zaberá?“ „Je to jednoduché, už druhý rok dávam chlapcom od susedov nejaké peniaze, aby sa prezliekli za čertov a prišli Miška postrašiť. Medzitým mu do čižiem prichystám nejaké sladkosti – akože od Mikuláša. Predstav si, minule sa tak zľakol, že keď teraz neposlúcha, pripomeniem mu čertov a hneď je kľud….

Mohlo by vás zaujímať

Svätý Mikuláš

Svätý Mikuláš, Dedo Mráz alebo Vianočný muž

V súčasnosti sa stále viac mieša svätý Mikuláš a Dedo Mráz alebo Vianočný muž – Weihnachtsmann. Postupnej deformácii Mikuláša sa už od roku 1997 venuje… Čítaj ďaľej

Trochu strachu deťom neublíži, nie?“

Ľudia považujú postavu Mikuláša, anjela a čerta za „milé zvyky“ a s radosťou ich vpúšťajú aj do svojich príbytkov. Svätý Mikuláš s dobrým srdcom je vzorom konania dobrých skutkov. Postavy anjela a čerta sú pokusom stvárnenia dobra a zla vo svete a v živote každého z nás.

Známy detský psychológ považuje tieto „milé zvyky“ skôr za nemilé zlozvyky. Každý rok sa vo svojej ordinácii stretáva s deťmi, ktoré sa stali obeťami mikulášskej návštevy. Tvrdí, že koktavosť, nočné mory, úzkosť a strach sú len niektoré z príznakov, s ktorými prichádzajú. Možno sa vám zdá, že je to prehnané a že vašich detí sa to netýka, ale priznajte si, že ste sa veľmi nezamýšľali nad tým, čo cíti vaše dieťa, keď ho hoci len postrašíte čertom. Detský psychológ spomenul množstvo prípadov, keď rodičia svoje neposedné deti celý rok strašili čertom, ktorý si ich „na Mikuláša“ hodí do vreca a vezme do pekla. Keď sa blíži deň svätého Mikuláša, dieťa sa ocitne v napätí a strachu. Večer rodičia pozvú do domu „mikulášske strašidlá“ a za pár dní navštívia s dieťaťom psychológa.

Každý rodič by si mal uvedomiť, že strach nie je dobrým výchovným prostriedkom. Bezradní rodičia najčastejšie siahajú po výhražkách s čertami, zlými strašidlami, či neskôr s polepšovňou, či varechou v ruke. Prísnosti, zvýšenému hlasu, či občasnému „naloženiu na zadok“ sa pri výchove detí nedá vyhnúť, ale je nutné, aby sme takto znevažovali deň svätého Mikuláša, ktorý má nosiť deťom radosť?

Ak budete v najbližších dňoch „objednávať“ Mikuláša pre svoje deti, vynechajte čerta a rezervujte si radšej dvoch anjelov. Môžete si vytvoriť vlastnú tradíciu – láskavý Mikuláš prinesie deťom sladkosti – a prižmúri oči nad zlými skutkami. Anjeli budú vašu rodinu ochraňovať, aby ste si aj o rok v zdraví a spokojnosti vychutnali mikulášsku nádielku. Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlidbičku, za brata i za setričku, za ocka aj za mamičku. Veď ty strýčku Mikuláš, mnoho dobrôt pre nás máš…

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach