Mikuláš očami detí…

O dni svätého Mikuláša, o zvykoch a o tradíciách u nás i vo svete sa už písalo veľa, dokonca aj na našej stránke môžete nájsť niekoľko zaujímavých článkov a inšpirácií k tomuto dňu, ktorý sa už celé stáročia slávi 6. decembra. Ja sa dnes zameriam na postavu Mikuláša z trochu iného pohľadu – z pohľadu malých detí.

Mikuláš očami detí

K napísaniu tohoto článku ma inšpiroval rozhovor dvoch mamičiek, ktorý som si náhodou vypočula pri cestovaní v autobuse…

„Aj môj Miško bol neposlušný, už som nevedela, ako si s ním poradiť! Ale aspoň pred Mikulášom sa to zlepší.“ „A čo naňho zaberá?“ „Je to jednoduché, už druhý rok dávam chlapcom [1] od susedov nejaké peniaze, aby sa prezliekli za čertov a prišli Miška postrašiť. Medzitým mu do čižiem prichystám nejaké sladkosti – akože od Mikuláša. Predstav si, minule sa tak zľakol, že keď teraz neposlúcha, pripomeniem mu čertov a hneď je kľud….

Trochu strachu deťom neublíži, nie?“

Ľudia považujú postavu Mikuláša, anjela a čerta za „milé zvyky“ a s radosťou ich vpúšťajú aj do svojich príbytkov. Svätý Mikuláš s dobrým srdcom je vzorom konania dobrých skutkov. Postavy anjela a čerta sú pokusom stvárnenia dobra a zla vo svete a v živote každého z nás.

Známy detský psychológ považuje tieto „milé zvyky“ skôr za nemilé zlozvyky. Každý rok sa vo svojej ordinácii stretáva s deťmi, ktoré sa stali obeťami mikulášskej návštevy. Tvrdí, že koktavosť, nočné mory, úzkosť a strach sú len niektoré z príznakov, s ktorými prichádzajú. Možno sa vám zdá, že je to prehnané a že vašich detí sa to netýka, ale priznajte si, že ste sa veľmi nezamýšľali nad tým, čo cíti vaše dieťa, keď ho hoci len postrašíte čertom. Detský psychológ [2]spomenul množstvo prípadov, keď rodičia svoje neposedné deti celý rok strašili čertom, ktorý si ich „na Mikuláša“ hodí do vreca a vezme do pekla. Keď sa blíži deň svätého Mikuláša, dieťa sa ocitne v napätí a strachu. Večer rodičia pozvú do domu „mikulášske strašidlá“ a za pár dní navštívia s dieťaťom psychológa.

Každý rodič [3] by si mal uvedomiť, že strach nie je dobrým výchovným prostriedkom. Bezradní rodičia najčastejšie siahajú po výhražkách s čertami, zlými strašidlami, či neskôr s polepšovňou, či varechou v ruke. Prísnosti, zvýšenému hlasu, či občasnému „naloženiu na zadok“ sa pri výchove detí nedá vyhnúť, ale je nutné, aby sme takto znevažovali deň svätého Mikuláša, ktorý má nosiť deťom radosť?

Ak budete v najbližších dňoch „objednávať“ Mikuláša pre svoje deti, vynechajte čerta a rezervujte si radšej dvoch anjelov. Môžete si vytvoriť vlastnú tradíciu – láskavý Mikuláš prinesie deťom sladkosti – a prižmúri oči nad zlými skutkami. Anjeli budú vašu rodinu ochraňovať, aby ste si aj o rok v zdraví a spokojnosti vychutnali mikulášsku [4] nádielku. Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlidbičku, za brata i za setričku, za ocka aj za mamičku. Veď ty strýčku Mikuláš, mnoho dobrôt pre nás máš…

K. Synáková