Novoročné predsavzatia a sľuby – áno, či nie?

Dávate si novoročné predsavzatia?

Striedanie rokov opäť klope na dvere. V radostnej eufórii silvestrovskej noci si niektorí dávame  novoročné predsavzatia, no na ich znenie si po dvoch-troch dňoch často ani nespomenieme. Ako sú na tom naše známe tváre? Dávajú si novoročné „záväzky“?

 Novoročné predsavzatia

Zuzana Smatanová, hudobníčka:

Žiadne predsavzatia, ničím na seba netlačím, skôr si dávam predsavzatia nedávať si predsavzatia. Som taký cieľavedomý človek, že vstup do nového roka pre mňa neznamená dávať si úlohy, aké si viem dať aj v lete a plním ich zodpovedne. No keď ste mi to teraz pripomenuli, jedno predsavzatie si predsa len dám: viac oddychovať, na to vždy zabúdam.

Miroslav Dvorský, operný spevák:

V takýchto prísľuboch som skôr opatrný. Dať si nejaký záväzok nie je umenie, umenie – obrazne povedané – je dodržať ho, splniť. Ja by som sa chcel trošku viac o seba starať ako v uplynulom roku – intenzívnejšie zaťažiť vlastné telo, zabojovať s kilami, aby ma natoľko neťažili. No predovšetkým chcem  podstatne viac času tráviť s mojimi blízkymi a drahými, lebo čas je to, čo si človek nemôže ani kúpiť, ani po protekcii vybaviť. Takže si ho chcem nájsť a venovať ho rodine.

Bibiana Ondrejková, herečka a moderátorka:

Nielen novoročné – ja si dávam predsavzatia stále a pravidelne počas celého roka. Tento rok som sa doslova zamilovala do aktivity 21-dňová výzva a v jednej múdrej knižke som sa dočítala, že ak človek robí nejakú činnosť 21 dní po sebe, stane sa to zvykom. Takže som začala pravidelne otužovať, po rokoch som sa opäť naučila robiť šnúru, každé ráno cvičím pozdrav Slnku, no nedarí sa mi vo výzve 21 dní bez múky a cukru (úsmev). Novoročné sľuby si tiež dávam, aj si ich píšem, dokonca s dcérami si ich aj kreslíme. Mnohé sa,  samozrejme, nesplnia, alebo si na ich splnenie počkám, keď nastane ten správny čas. Veď túžby sa často plnia až po rokoch.   

Róbert Pukalovič, bývalý hokejista, teraz tréner:

Patrím k ľuďom, čo na predsavzatie nepotrebujú koniec roka. Úplne to neodmietam, dokonca majú môj obdiv tí, ktorým sa ich darí plniť. Na druhej strane, život je pestrý, a niekedy aj najlepšie mienené predsavzatie sa vplyvom rôznych okolností nemusí podariť. Možno práve preto si ich nedávam.

Sväťo Malachovský, operný spevák, herec, zabávač:

Už nie. Tie, ktoré som si v minulosti zvykol dávať, som zvyčajne aj tak nesplnil. Spočiatku sa mi aj darilo byť dochvíľnejší či schudnúť, no trvalo to  veľmi krátko. Teraz sú to skôr také vnútorné úlohy, ktoré v nijakom prípade nezverejňujem, aby  ma nebodaj niekto nekontroloval (úsmev). A keď si ich dám sám sebe, potom si aj zdôvodním, prečo sa neplnia, a vyvodím z toho dôsledky (smiech).

Petra Molnárová, herečka a partnerka S. Malachovského:

Keď si dám nejakú úlohu či predsavzatie, býva to  kedykoľvek v priebehu roka, nemusím čakať až na Nový rok, lebo tie som zvyčajne nedodržala. Najčastejšie sa moje „záväzky“ týkali chudnutia a úpravy postavy, a v poslednom čase som sa sústredila aj na to, aby som sa trochu upokojila a prestala sa stále ponáhľať.

Jaro Bekr, choreograf:

Nikdy som si žiadne predsavzatia nedával a ani nemám  v svojom okolí ľudí, čo by si ich dávali. Nikdy som nefajčil, že by som si napríklad toto zakázal, cvičím stále, takže ani takéto predsavzatie by u mňa neobstálo. Ktosi múdry povedal, že nie je problém s niečím skončiť, ale znova nezačať. Ak chcem na sebe niečo zmeniť, netreba s tým čakať na nejaký dátum. A ani moja manželka Monika – pokiaľ viem – si žiadne predsavzatia práve na prelome rokov nedáva.

Thomas Puskailer, spevák:

Rád by som každý deň vyčaril úsmev na tvári nášho syna Noaha. Želám si zdravie a chcem po celý rok rozdávať veľa lásky mojim najbližším a vždy si na chvíle s nimi vytvoriť čas. Pretože rodina je najdôležitejšia, podporuje a inšpiruje ma v práci. Potom môžem kvitnúť v mojich tvorivých oblastiach – v hudbe, televízii alebo divadle – a robiť radosť aj ostatným. 

Bea Vrzgulová