SPÄŤ
Wellness

Obchodná riaditeľka z Kúpeľného ostrova v Piešťanoch vyrastala s vôňou síry

Od: Jana Vančová 3.5.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aké je byť riaditeľkou kúpeľov, ktorí mnohí považujú za najznámejšie na Slovensku? A aká je vlastne žena, ktorá pracuje na takejto dôležitej pozícii? Myslíte si, že keď chodí do práce na Kúpeľný ostrov, má si kedy vychutnať aj nejaké liečebné procedúry? Na tieto, ale aj na iné otázky, nám odpovedala riaditeľka Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a. s., Michaela Kobzová.

 z Kúpeľného ostrova v Piešťanoch

Pani riaditeľka, byť na čele takého kolosu, ako je obchodné oddelenie Kúpeľov Piešťany, je určite veľmi náročná práca aj pre silného muža. Ako sa cíti v tejto pozícii krehká žena – blondínka?

Myslím, že žiadna práca sa nemeria náročnosťou podľa farby vlasov J. Je to skôr o vzťahu s obchodnými partnermi, hosťami o rešpekte, ktorý si dokážeme vzájomne vybudovať. Podľa môjho názoru predáva úprimnosť a pokora. Nie je to vždy ľahké, motivovať tím, vymýšľať nové taktiky na jednotlivých trhoch. Ale je to výzva. Poháňajú ma priateľské vzťahy s obchodnými partnermi a dobrá atmosféra v tíme.

z Kúpeľného ostrova v PiešťanochHovorí sa o vás, že ste vyrastali s vôňou síry a že kúpeľníctvo a vzťah k nemu máte už od detstva – prezradíte našim čitateľom, ako sa u vás prebúdzal vzťah k tejto práci a kto vás motivoval?

Najväčšou motiváciou bola moja matka, ktorá v hoteli v  kúpeľoch Trenčianske Teplice pracovala 32 rokov. Ako malá som sa vždy tmolila na recepcii a všímala si, aký prístup má k hosťom. Ešte aj dnes ma niektorí obchodní partneri oslovia, že sa podobám na jednu pani z Teplíc, na ktorú v dobrom spomínajú.

Čo bolo pre vás najťažšie, keď ste nastúpili na túto pozíciu? Nenarážali ste niekedy na problém s rešpektom niektorých konzervatívnejších mužov?

Keďže sú kúpele Piešťany multi-kultúrnym prostredím, je nevyhnutné naučiť sa spôsoby a zvyky jednotlivých kultúr. V Piešťanoch som už robila predtým, takže dobré vzťahy aj s konzervatívnymi obchodnými partnermi pretrvali. Najťažšie bolo uvedomenie, že zodpovedám spolu s tímom za obsadenosť hotelov a tým aj zabezpečenie práce pre všetkých zamestnancov.

Počas strednej i vysokej školy ste študovali aj v zahraničí a v rámci toho ste získavali      skúsenosti i v arabsky hovoriacom svete – konkrétne v Egypte. Aké boli vaše skúsenosti v tejto oblasti – nestretli ste sa tam voči ženám z Európy, ktoré si budujú kariéru, s určitými predsudkami?

Počas môjho pobytu v Egypte a následne pobytoch v iných arabských krajinách som sa stretla s rôznymi predsudkami, ktoré plynú z neznalosti. Napríklad o ženách v Saudskej Arábii si myslíme, aké sú utláčané, lebo nemôžu šoférovať auto. Ale už sa nehovorí o tom, že na platenej materskej dovolenke môžu byť len 72 dní po pôrode a potom sa vracajú do práce. Áno, aj ženy tam pracujú, sú v manažérskych pozíciách, vo výskume, v médiách. Keď jednotlivým ľuďom vysvetlím podobnosti v našich kultúrach a tradíciách, rýchlo sa pochopíme. Je potrebné hľadať podobnosti, a nie rozdiely.

z Kúpeľného ostrova v PiešťanochPrezradíte, koľkými jazykmi hovoríte? Vraj aj po arabsky…?

Áno, plynule hovorím po anglicky, nemecky a španielsky.  Po arabsky hovorím tiež na takej úrovni, aby som zvládla obchodné rokovanie, resp. udržať bežnú každodennú komunikáciu. Dohovorím sa aj francúzsky.

Ako vyzerá typický pracovný deň riaditeľky na Kúpeľnom ostrove, kam väčšina ľudí chodí oddychovať a liečiť sa?

Svoju prácu zbožňujem, môj tím sú moje detičky J. Najradšej sa stretávam s ľuďmi, chodím do prevádzok. Už menej mám rada administratívu a štatistiky. Som extrovert a preto mi vyhovuje stretanie sa s ľuďmi.

Dokážete si aj vy vychutnať kúpeľné procedúry? A ktorá je vaša najobľúbenejšia?

Priznám sa, že na procedúry veľa času nemám. Nie je ani dobré chodiť na liečebné oddelenia, keď sú tam hostia. Rada si však vychutnám masáž – niekedy si pri nej, priznám sa, aj podriemkam.

Darí sa vám urobiť si niekedy aj voľno? Ak áno, ako ho najradšej trávite? Ako si nachádzate čas na svojich najbližších?

Mám 8-ročného synčeka, ktorý je absolútnou prioritou. Vyžaduje veľa času na učenie sa – snažím sa ho viesť k cudzím jazykom, komunikatívnosti. Keď mám voľno, rada ho vezmem na výlet, aby získaval sociálne návyky. Ale niekedy potrebujem vyventilovať od všetkého a vtedy si veru kúpim letenku na nejaký európsky futbalový zápas. Futbal je moja vášeň.

Máte nejaké obľúbené miesto v areáli Piešťanských kúpeľov, kam si občas na chvíľku vybehnete „vyvetrať“ hlavu alebo rýchlo načerpať energiu?

Celý Kúpeľný ostrov je čarovný. Ale skúste sa ísť niekedy zatúlať v záhradách 5***** hotela Thermia Palace. Je tam ticho a nádherne.

Môžete prezradiť, do akej miery sa na návštevnosti Piešťanských kúpeľov podieľajú domáci a zahraniční  kúpeľní hostia? A ktorí cudzinci majú Piešťany mimoriadne v obľube?

z Kúpeľného ostrova v Piešťanoch

Domáca klientela tvorí až 38% z celkovej návštevnosti kúpeľov. Zbytok sú cudzinci. Najviac nás navštevujú hostia z tradičných kúpeľných trhov ako Izrael, arabské štáty, Nemecko, Rusko, Česko a iné európske krajiny. Navštevujú nás aj hostia z USA a Austrálie, ktorí sú na vzostupe.

A čo taký typický kúpeľný klient Piešťan? Ako to vyzerá vekovo? Chodí viac mužov, či žien? Alebo skôr páry?

Typický klient má 60+, problémy s pohybovým ústrojenstvom, chronickú bolesť kĺbov alebo chrbta alebo je po operácii. Viac chodí mužov. Ale môžem povedať, že páry chodia spolu tiež, najmä na krátkodobejšie preventívne pobyty.

V poslednej dobe je čoraz populárnejší wellness, ktorý uprednostňujú aj mladší hostia – možno neskôr potenciálni klienti klasických kúpeľov – do akej miery sa takéto wellness pobyty podieľajú na celkovej ponuke kúpeľov? A aké percento pobytov tvoria klasické liečebné balíky?

 V kúpeľoch Piešťany prevládajú liečebné balíčky a myslím, že do blízkej budúcnosti to bude pretrvávať. Kúpele nie sú klasické wellness zariadenie, hoci v ponuke máme aj wellness a preventívne balíky. Úroveň medicíny však nadlho zostane lákadlo pre našich hostí. Výsledky liečby sú viditeľné.

z Kúpeľného ostrova v Piešťanoch

Prezradíte, ktoré kúpele považujete za konkurentov…?

Konkurenciou sa snažia byť zariadenia, ktoré vystupujú ako kúpele, pritom častokrát ani nevedia, čo sú to prírodné liečivé zdroje a ako ich aplikovať do komplexného balneoterapeutického balíka. Avšak  už aj na Slovensku a aj v Európe máme kvalitné kúpele, ale z hľadiska prírodných zdrojov a medicíny sú naše kúpele lídrom na trhu.

Kúpele sú živý mechanizmus, ktorý napriek tomu, že ponúka dlhodobo overenú tradíciu, musí ísť aj s dobou a ponúkať klientom stále niečo nové, čím si ich získa. Kde čerpáte inšpiráciu? Robíte si aj prieskum medzi klientmi, s čím sú spokojní a čo by chceli zlepšiť?

Samozrejme najviac počúvame našich hostí, berieme ich pripomienky a aplikujeme ich do praxe. Oni nás posúvajú ďalej. Už som spomínala, že kúpele Piešťany sú multi-kultúrnym prostredím a každý hosť vyžaduje niečo iné. Našou úlohou je to zariadiť tak, aby boli všetci spokojní, na jednej strane hosť a na druhej strane naši zamestnanci.

z Kúpeľného ostrova v PiešťanochNiektorí klienti sú nútení v kúpeľoch pobudnúť aj dlhodobo a vtedy je naozaj potrebné, aby mohli príjemne tráviť množstvo voľného času, aby sa cítili aj psychicky dobre – čo ponúkajú Piešťany v tejto oblasti? Budú aj nejaké zaujímavé novinky a aktivity?

Keď si vezmeme, že niektorí hostia u nás trávia tri týždne a viac, musíme im plnohodnotne nahradiť domácke prostredie. Snažíme sa im pripravovať rôzne kultúrne a športové aktivity, koncerty, tematické večery. Poriadame napríklad víkend tradičných umeleckých remesiel, Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, Súťaže veteránov, Poľovnícke slávnosti.

Aké procedúry sú u kúpeľných hostí najpopulárnejšie?

Určite sú to bahenné zábaly, ktoré majú až 45 stupňov, ďalej vodoliečba a masáže, či už klasické alebo reflexné. Pred dvoma rokmi bol v „kurze“ laser, minulý rok trakcie vo vode.

Do akej miery sú Kúpele Piešťany schopné uspokojiť rôzne špecifické požiadavky svojich klientov? Napríklad rôzne typy diét (bezlepková, bezlaktózová) alebo prispôsobiť jedálny lístok podľa požiadaviek  cudzincov a ich stravovacích zvyklostí?

Tieto požiadavky zabezpečujeme bežne.

Pripravujú Kúpele Piešťany pre svojich hostí na prichádzajúcu sezónu nejaké prekvapenia?

Držíme sa skôr tradícií, napokon, preto  k nám naši hostia chodia. Novinkám sa nevyhneme – či už sú to nejaké nové procedúry, prístroje. V marci sme dokončili rekonštrukciu 4**** hotela Balnea Esplanade, hostí čakajú moderné vynovené izby s kvalitnými službami.

Kedy sú, podľa vás, Kúpele Piešťany najkrajšie?

Každé ročné obdobie má svoje čaro, na jar kvitnú magnólie, v lete sú nádherne rozkvitnuté záhony kvetov, na jeseň padá zlatisté lístie a v zime sú kúpele nádherne vysvietené. Kúpele Piešťany sú nádherné 365 dní v roku.

Jana Vančová

womangalérie VŠETKY