Ondrejská mágia má svoju moc aj dnes!

Ak si chcete sychravé jesenné dni spríjemniť spomienkami na to, čo sa v týchto dňoch dialo za čias našich predkov, možno vás zaujme informácia, že ďalším zo série stridžích dní (po Kataríne), bol deň, keď podľa kalendára slávi svoje meniny Ondrej a Andrej. Tento deň mal veľký význam pre predpovedanie počasia, ale aj budúcnosti mladých dievčat a žien…

Ondrejská mágia

Pranostiky namiesto meteorológov

Podľa pranostiky, sneh, ktorý napadol na Ondreja, dlho leží, len na Gregora (12. marca) do potoka beží. To znamenalo, že sneh, ktorý napadne na Ondreja, vydrží až do marca, čo vlastne predpovedalo dlhú zimu. Aké počasie bolo na Ondreja, také malo byť po celú zimu. Ďalšou zaujímavosťou je, že podľa počasia v deň Ondreja predpovedali naši predkovia budúcu úrodu. Hovorilo sa, že ak sú na Ondreja kvapky na stromoch, bude aj veľa ovocia.

Ondrejská mágia

Zakázané činnosti

Nech to znie akokoľvek čudne, naši predkovia veru nemali zmysel pre ranné ženské návštevy v domácnosti. Počas stridžích dní prinášala ranná ženská návšteva v dome iba neplechu a škodu na majetku. Aby sa tomu predišlo, chodievali zavčas ráno po domácnostiach  menší chlapci – vinšovníci, aby predstihli prípadnú ženskú návštevu a za drobnú odmenu vinšovali len to najlepšie – napríklad takto:

Vinšujem vám tohto svätého Ondreja,
aby vám dal pánboh zdravia,
šťastia, hojného božieho požehnania,
na poli úrodu,
v dome lásku, svornosť, úprimnosť.

Potom vinšovník poskočil na jednej nohe, pobozkal stôl a riekol:

A aby ste boli takí trváci
ako tento stolíček!

Po takomto vinšovaní už domácnosti nemalo nič zlé hroziť. Na celom Slovensku však platil na Ondreja zákaz pradenia, pretože vraj by v opačnom prípade mohli ochorieť ovce, alebo že by sa do stáda priplietol vlk.  Na Slovensku teda  Ondreja  bezstarostne mohli priasť iba mačky a kocúri, no a tí si z ondrejských pranostík určite vo svojich mačacích hlavách veľké starosti nerobili.

Mimochodom,  špeciálne kocúr požíval na Ondreja mimoriadnu vážnosť, pretože pomocou neho si dievčatá veštili, ktorá z nich sa prvá vydá. Postup bol jednoduchý: Postavili sa do kruhu a do prostriedku postavili kocúra.  Na ktorú dievčinu sa kocúr pozrel ako na prvú, tá sa mala prvá vydať. Ten, kto trochu lepšie pozná mačaciu povahu, iste si vie predstaviť, že takéto veštenie malo veľmi krátke trvanie, pretože kocúrovi veľmi rýchlo došla trpezlivosť a snažil sa čím skôr ujsť, keďže o popularitu veštca vôbec nestál:-)

Zo zákazov, ktoré sa na Ondreja určite dodržiavali, možno spomenúť napríklad ten, že na Ondreja sa ľudia báli chodiť do hory rúbať drevo, lebo boli presvedčení o tom, že by ich privalil strom.

Mladé čarodejnice

Ondrejská mágia

Podobne ako v mnohých európskych krajinách, aj na Slovensku dievčatá na sviatok svätého Ondreja robili rôzne kúzla a čary, ktoré im mali prezradiť dôležité informácie týkajúce sa budúceho ženícha a vydaja. Jedným z najčastejších dievčenských kúziel bolo veštenie pomocou varených halušiek s lístočkami, na ktorých boli napísané mená chlapcov. Dievčatá zabalili do trinástich kúskov cesta lístočky, na ktoré napísali mená chlapcov. Jeden z lístočkov mal ostať prázdny a na jednom malo byť napísané „Neznámy“. 

Halušky so zabalenými lístočkami si dievča hodilo do vriacej vody s hrncom a potom už len čakalo, ktorá haluška vypláva ako prvá.  Chlapec , ktorého meno bolo napísané na lístočku v haluške, mal sa stať budúcim ženíchom. Ak bol lístoček prázdny, znamenalo to, že najmenej rok sa žiadna svadba konať nebude. Ak na lístočku bolo napísane slovo „Neznámy“, znamenalo to, že budúceho ženích prinesie až budúcnosť. V niektorých obciach dievčatá chytali halušky holou rukou, inde zase lovili drevenou vareškou.

Ondrejská mágia

Vetvičky mali prezradiť, kto sa dožije Vianoc na budúci rok…

Niektoré mladé ženy nerobili z veštením také orácie, ale išli na to prakticky a tak trochu eroticky: Večer pred spaním sa vyzliekli donaha a odriekajúc čarodejné veršíky nielenže sypali ľanové semienka pod vankúš, ale ešte si pod vankúš položili aj mužské nohavice, želajúc si, aby sa im vo sne zjavil ich budúci ženích.

O tom, že naši predkovia mali zjavný zmysel aj pre hororové veštby a žiadalo sa im asi trochu viac adrenalínu, aký bežný život prinášal, svedčí aj fakt, že si pomocou kvitnúcich alebo nekvitnúcich prútikov predpovedali, ktorý člen rodiny sa s najväčšou pravdepodobnosťou dožije ďalších Vianoc: Na Ondreja si každý člen rodiny odlomil v záhrade čerešňovú halúzku, označil si ju, aby vedel, ktorá je jeho a potom sa všetky halúzky vložili do nádoby s vodou na teplé miesto. Komu vetvička do Vianoc vykvitla, ten sa mal dožiť aj budúcich Vianoc…

V niektorých častiach Slovenska sa dievča odobralo večer na krížne cesty, škrabadlom hrabalo pred sebou zem a odriekalo: „Škriabem ťa, driapem ťa, svätý Ondrej, prosím ťa, aby si mi dal znati, s kým ja budem pri oltári státi. Potom už bolo treba iba čakať, ktorý mladý muž sa zjaví dievčaťu na ceste ako prvý. Treba povedať, že šikovné dievčatá nenechali určite nič na náhodu a išli sa prechádzať práve tam, kde bol výskyt atraktívnych mládencov zaručený. Nuž, istota je istota…!