Oslávme spoločne Medzinárodný deň nepočujúcich

Viete, že deti s poruchou sluchu sú rovnako šikovné ako všetky ostatné? Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné uši už túto nedeľu do nákupného centra Bory Mall v Bratislave. OZ Nepočujúce dieťa si pre všetky počujúce aj nepočujúce rodiny pripravilo zábavno-edukatívne popoludnie.

OZ Nepočujúce dieťa

Posledná septembrová nedeľa je príležitosťou pre počujúce aj nepočujúce deti, ich rodiny a priateľov.  Príďte sa zabaviť, spoznať sa a naučiť sa niečo nové do nákupného centra Bory Mall v Bratislave. Už od 14-tej hodiny na vás čaká bohatý program, ktorý pre vás pripravilo OZ Nepoučujúce dieťa ako pripomienku Medzinárodného dňa nepočujúcich. Prichystanú sú zábavné rozvojové aktivity pre deti, ale aj informácie o poruche sluchu vrátane bezplatnej preventívnej kontroly sluchu. Na podujatí prebehne krst knihy Máme dieťa s poruchou sluchu 1., ktorá je skvelým zdrojom informácií pre rodiny s dieťatom s poruchou sluchu. Účasť prisľúbili autorky, popredné odborníčky – Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová. Účastníci budú mať možnosť osobne položiť týmto odborníčkam svoje otázky a individuálne sa poradiť. Hudobne vystúpi Musica Medica a prvýkrát sa predstaví kampaň “Neverím vlastným ušiam”.

Možno sa pýtate, prečo sem zavítať, ak doma vychovávate zdravé počujúce dieťatko. Aktuálne štatistiky hovoria v náš neprospech. V posledných rokoch sa u nás ročne rodí až 200 detí s poruchou sluchu. Až 90 % z nich sa rodí do počujúcich rodín, ktoré s poruchou nemajú žiadne skúsenosti. Do sveta zvukov môže dieťatko prinavrátiť včasná diagnostika a odborná starostlivosť už v prvých mesiacoch a rokoch  života. Tak to bolo aj v prípade malej Ninky, ktorá je jednou z tvárí spotu kampane „Neverím vlastným ušiam“.

Medzinárodný deň nepočujúcich

„To, že niečo nie je v poriadku sme zistili pri skríningu v pôrodnici. Ďalšie vyšetrenia potom potvrdili Ninke poruchu sluchu,“ hovorí jej mama Daniela.  „Hneď sme začali zisťovať informácie a dozvedeli sme sa, že pre Ninku budú prvé tri roku veľmi dôležité. Iba s dobre nastavenými načúvacími aparátmi bude môcť počuť všetky zvuky okolia, čo jej umožní dobre rozvinúť reč. V tomto období sme natrafili na OZ Nepocujucedieta.sk,“ pokračuje. Aj vďaka tomu je Ninka na prvý aj druhý pohľad na nerozoznanie od zdravého počujúceho dieťaťa.

Medzinárodný deň nepočujúcich

Rodičom v podobnej situácii by som odporučila, aby nestrácali čas a vyhľadali čo najskôr správnych odborníkov. Nebáli sa hovoriť o svojej situácii, často pomoc a rady prídu nečakane. Aby vyhľadali iných rodičov s podobnou situáciou. A hlavne, aby zostali pokojní a boli tou najväčšou oporou a podporou pre svoje dieťatko,“ dodáva pani Daniela.

OZ Nepočujúce dieťa

Tešíme sa na vás!