Podeľte sa o svoj príbeh. Ak vyhráte, zažijete nový!

Pamätáte si ešte, ako sa vám vzrušením zrýchlil tep vždy, keď ste otvárali list od odosielateľa, na ktorého slová ste čakali celé týždne? Tomu pocitu sa žiadna bleskurýchla notifikácia o správe na Facebooku nevyrovná.

príbeh

Zabudnuté umenie

Umenie písania listov v digitálnom 21. storočí nevyhnutne bledne a zo súkromných listov, kedysi bežnej súčasti našej komunikácie, sa pomalystávajú relikvie. Uchovávame si ich v darčekových škatuliach ako pamiatku doby a opakovane sa ponárame do ich príbehov, vdychujúc nezameniteľnúarómu starého papiera, čoraz vzácnejšiu v éreneuchopiteľnýche-mailov. No na rozdiel od e-mailov, ktoré občas nevysvetliteľne miznú  „v nekonečnom priestore“ internetu, nedoručené listy nie sú virtuálne, a tak sa skôr alebo neskôr nájdu. Neraz na miestach, kde by ste to vôbec nečakali.

Nečakaný objav

V Kúpeľoch Trenčianske Teplice počas rekonštrukcie hotela našli zamestnanci zabudnuté listy od kúpeľných hostí, poniektoré datované až do druhej polovice dvadsiateho storočia! Ich prostý jazyk a opisnosť napĺňa súčasníka príjemnou sentimentalitou, čo podľa renomovaného historika PhDr. Pavla Dvořáka nie je nič neobvyklé. Každá generácia má svoje vlastné štylistické nuanse, do ktorých zaobaľuje nadčasové obsahy, a oku dnešného čitateľa miestami pripadajú smiešne, až podivuhodne.Čo sa však dlhé roky nemenilo, bola chuť písať listy a deliť sa tak o príbehy, najčastejšie ľúbostné. „Takéto listy sa v minulosti posielali v húfoch,“ uvádza historik. „Písali ich králi i bedári, vojaci i generáli, vedci i obyčajní ľudia. V ich riadkoch bola cítiť bázeň, sebavedomie, nadšenie i trpkosť.“

Podľa Dvořáka sa ľúbostná korešpondencia posiela na Slovensku už viac ako 500 rokov a do ústrania ju odsunul až nástup elektronických médií. Všeobecná história listov je ale oveľa dávnejšia. „Siaha až do roku 500 pred naším letopočtom, kedy perzská kráľovná Atossa vytvorila prvý list písaný rukou. Až v roku 1840, za vlády kráľovnej Viktórie, sa však konečne objavil list so známkou.“

Oprášte svoj príbeh a vyhrajte

Možno sa vám pri pohľade na rukou písané riadky vynoria vlastné spomienky na lásky či priateľstvá z kúpeľných pobytov, i na to, ako ste po návrate domov statočne bojovali so vzdialenosťou práve prostredníctvom výmeny listov, a v kútiku duše verili, že nikdy neustane. Zapísať päť strán textu – hoci aj banalitami – nebol žiaden problém, podstatnejšie než vyšperkovaný obsah bolo zachovať kontinuitu, len aby sa nepretrhlo krehké korešpondenčné puto.

Podeľte sa s nami o svoj nezabudnuteľný kúpeľný zážitok a precvičte prsty, rozmaznané ťukaním do klávesnice, pri písaníperom na papier. Skúsite to? V hre je atraktívna cena, pobytový poukaz v hodnote 296 eur!

Ako na to? Zašlite svoj príbeh, spájajúci sa s Kúpeľmi Trenčianske Teplice, najneskôr do 30. apríla poštou na adresu Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., T. G. Masaryka 21, 914 51 Trenčianske Teplice a označte obálku heslom Pravé príbehy.

A ak ste si od písania listov odvykli nadobro, o príbeh sa môžete podeliť aj e-mailom na pribehy@slktn.sk. Do predmetu napíšte heslo Pravé príbehy a nezabudnite uviesť svoje kontaktné údaje (meno a priezvisko, adresa a telefónne číslo). 

Viac info o súťaži na www.kupele-teplice.sk.