Preberme sa skôr ako príroda!

Aj vás zničilo voľno?

Už aj vy ste konečne „in“? Dlhé a možno nepotrebne predlžované sviatky nás len zbytočne dostanú do stavu letargie alebo pasivity. Nemáte ten pocit aj vy? Po pár dňoch nastalo zase chrípkové obdobie, ktoré tak ľahko nevyprchá a sme v jednom kolotoči. Nejedna z vás mi isto potvrdí, že síce výpredaje v obchodoch sú úžasnou vecou, ale väčšina z rodín je tak z peňazí „vypotená“, že nemá ani na tie výpredaje. Navyše, keď uvažujeme nad reálnou hodnotou tovaru, je to značne diskutabilné.

Ako príroda

Do týchto úvah ma zaplietlo, samozrejme nechtiac, moje štvorročné dieťa, ktoré sa zrazu medzi sviatkami začalo intenzívne nudiť a teraz, keď už konečne všetko začalo fičať ako má, zostalo choré. Čo urobíte s chorým a navyše znudeným dieťaťom, ktoré musí byť doma viac ako týždeň? Vystrihujeme si, maľujeme – obe pracujeme a rozprávame si fantastické príbehy. Je skvelé, že vidím jej nadšenie, lebo ho dáva aj mne. Obávam sa, že keby chodila do škôlky, mala by som podstatne menej pracovného nadšenia a chuti do roboty. Ale dá sa to otočiť aj v prospech detí.

Z každej strany počujem len žalosti a sťažnosti. Frflania a brblania. Čo tým chcem povedať? Jedno jediné. Naštartujme sa a snažme sa načerpať optimizmus od našich detí. Nie nadávať im za každý pohyb, ale dorobiť si svoju prácu a vo vyhradenom čase dopriať radosť z rodičov aj im. Viem, že je to v dnešnej dobe ťažké, ale radšej sa venujme deťom ako poriadku, to sa nám oplatí podstatne viac. Samozrejme, aj upratovať treba, a deti nám v tom veľmi rady pomôžu, len im to treba dovoliť.

Ja a mnohí moji „vekoví kolegovia“ sme vyrastali v prostredí, kedy nás mamičky v snahe ochrániť od úrazov a negatívnych skúsenosti takpovediac nosili v bavlnke až do vyššieho veku. Moja mama vždy dôsledne sterilizovala a sterilizuje každý kút, ja to robiť tak často ako ona nestíham, ani nechcem. Nedovolila mi ani nič robiť. Moja dcéra sa však už veľmi dobre pozná s prachovkou a veľmi rada si čistí svoje, a nielen svoje, veci. Nehovorím, že dokonale. Ale o tom život nie je… Dôležité je, prebrať sa, určiť hranice a snažiť sa;)

-sz-