Problém dnešnej doby: Finančná úzkosť!

Častejšie ňou trpia ženy ako muži!

Určite aj vy ste sa ocitli v situácii, keď ste zvažovali svoju budúcnosť, obávali ste sa, či všetko finančne zvládnete… O tom, že myslieť na budúcnosť týmto štýlom je stresujúce niet pochýb. Avšak tiež sú to prirodzené myšlienkové pochody, ktoré nám znepríjemňujú život a ktoré by sme mali radi vopred vyriešené, i keď to nie je možné.

Finančná úzkosť

Hororové predstavy

To, či a kedy sa ocitneme vo finančnej núdzi nevieme nikdy predpokladať, pretože neraz stačí jedna choroba a môžeme byť finančne značne ukrátení na dlhú časť života. Ak máme v tejto fáze deti a nemáme partnera, ktorý by nám pomohol, situácia je skutočne náročná. Nielen situácia, ale aj takáto predstava, a tak nečudo, že mnohé dnešné ženy sú v strese z financií – veď rozvody sa dejú ako na bežiacom páse a zvyčajne žena je tá, ktorá chce mať deti zverené vo výchove (nakoniec takto, ak nie je problém, rozhoduje aj súd). Isteže, nie je to len vec rozvodov…

Neistota vo vzťahoch

Nová štúdia ukázala, že štyria z desiatich klientov bánk sú postihnutí finančným stresom. Najviac ním trpia mladé ženy vo veku od 18 do 29 rokov a osoby so stredným príjmom. Veľkým problémom je tiež neistota vo vzťahoch. Z čoho plynie?

Napríklad z toho, čo prežíva 29-ročná Denisa: „Mám partnera, s ktorým plánujem spoločný život, ale keďže mám dieťa s predchádzajúcim partnerom logicky nemôžem od neho pýtať peniaze na chlapca. Problém je v tom, že bývalý mi platí len sporadicky a rôzne sumy, a tak vlastne ani neviem, s čím môžem do budúcnosti rátať. Nový vzťah ešte nie je natoľko pevný, aby som mohla mať z jeho strany nejaké finančné zabezpečenie…“

31-ročná Katka prišla o prácu hneď po návrate z materskej. Jej manžel je nezamestnaný: „Najhoršie je, že môj muž sa asi nebude môcť už zamestnať kvôli ochoreniu, ktoré mu zistili. Život sa vie veľmi rýchlo a kruto zmeniť. Zo zdravého muža sa v priebehu pár mesiacov stal otec, ktorý nebude schopný živiť rodinu. Ja som navyše po nástupe do práce z materskej dostala výpoveď. Ako mám byť pokojná, keď žijeme v prenájme a nikto nevie, aká bude budúcnosť? Nemám sa báť, ako bude vyrastať moje jediné dieťa?

Ako ušetriť peniaze?

Mnoho zbytočných financií dávame mimo kvôli tomu, že platíme kartami. Áno, je to ten najpohodlnejší spôsob, ale takto nemáme očividný prehľad o tom, koľko sme práve minuli. Najmä, ak idete z obchodu do obchodu. Preto je lepšie vždy, keď idete na nákup, najmä ak má byť väčší, vybrať si hotovosť, ktorú môžete minúť. Tak máte jasné hranice a kartu pre istotu nechajte doma. Uvidíte, koľko sa dá takto ušetriť! Taktiež nie je zlý nápad založiť si sporiaci účet, ktorý vám bude pravidelne strhávať z financií pri platbách istú sumu a zhromažďovať ju na špeciálnom účte.

-sz-