Slováci sú rekordéri v zadlžovaní

Slovenské domácnosti aj v roku 2017 pokračovali v zadlžovaní, keď naše dlhy stúpli o 10,3 %. Každý Slovák tak v priemere dlžil 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur. V regióne strednej a východnej Európy sme sa tak stali unikátom, keď naše dlhy prevýšili naše úspory.

v zadlžovaní

Aj tieto závery priniesla 9. štúdia bohatstva národov Allianz Global Wealth Report 2018, ktorá si pod mikroskop zobrala finančný majetok a dlhy domácnosti v 53 krajinách sveta.

Graf: Dlhy a úspory na obyvateľa v regióne v roku 2017

v zadlžovaní
Zdroj: Allianz

Podľa štúdie bol ďalej rok 2017 priam dokonalým rokom pre investorov a sporiteľov, keď na celom svete vrcholilo ekonomické oživenie a finančným trhom sa darilo, najmä tým akciovým. Výsledkom bol rast finančného majetku domácností v celosvetovom meradle o 7,7 %. Rok 2017 bol zároveň posledným priaznivým rokom vo financiách. „Bolo to výnimočne priaznivé obdobie, no časy, keď mimoriadne expanzívna menová politika zabezpečovala trvalý a stabilný rast na finančných trhoch, sú nadobro preč. Prvé nepriaznivé znaky sú už tu: rastúce úrokové miery, obchodné konflikty a aj čoraz populistickejšia politika spôsobujúca napätie a turbulencie. Prvý mesiac tohto roka už ukázal zlú predtuchu,“ konštatuje hlavný ekonóm Allianz Michael Heise.

Úspory nám pribúdajú pomaly

A hoci v zadlžovaní sme v rámci regiónu rekordérom, v rebríčku finančného bohatstva ťaháme za kratší koniec. S úsporami vo výške 6 189 eur na osobu figurujú Slováci až na 40. mieste spomedzi 53 hodnotených krajín. Priemer v regióne je pritom výrazne vyšší a dosahuje 10 381 eur. V rámci regiónu nás tak v úsporách, s výnimkou Rumunov (4521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny, keď napríklad Česi sú s úsporami 15 291 eur dvojnásobne bohatší, Maďari majú nasporené 13 404 eur, Poliaci 8 273 eur a priemerný Bulhar disponuje úsporami vo výške 7 678 eur. Najbohatším národom sú už tradične Švajčiari s úsporami vo výške takmer 174-tisíc eur, v tesnom závese s USA, kde majú domácnosti úspory vo výške 169-tisíc eur. Vďaka silnému euru sa minulý rok starému kontinentu darilo – v prvej 20-ke najbohatších krajín figuruje až 12 európskych krajín. 

Nový ukazovateľ národného rozdelenia bohatstva

Novinkou tohtoročnej štúdie bohatstva je nový indikátor Allianz Wealth Equity Indicator (AWEI), ktorý podáva obraz o rozdelení bohatstva v krajine. Ten ukázal, že popri krajinách, v ktorých je dlhodobo pomerne veľká priepasť medzi bohatými a chudobnými ako USA, Južná Afrika, Indonézia či Spojené kráľovstvo, výrazne nerovnomerne rozdelené bohatstvo je prekvapivo aj v Dánsku, Švédsku či Nemecku. A práve v rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva má Slovensko absolútne prvenstvo, čo je podľa štúdie Allianz pripisované najmä dedičstvu liberálnych reforiem po skončení komunizmu. „Slovensko tak nemusí byť najbohatšou krajinou v regióne, no nikde inde nie je bohatstvo rozdelené tak rovnomerne,“ uzatvára M. Heise.