Smartfóny pre seniorov sú skutočným hitom!

Myslíte si, že je jedno, aký mobil používajú vaši starí rodičia, alebo členovia rodiny, ktorí sú nejakým spôsobom zdravotne znevýhodnení? Nie, tentoraz nemáme na mysli žiadne módne vychytávky, pokiaľ ide o značku mobilného telefónu – hoci aj tu je dôležité, aby sme si vybrali skutočnú kvalitu. Je totiž veľmi dôležité, aby takýto mobilný telefón bol kvalitný, spoľahlivý a najmä ľahko ovládateľný. A presne takéto mobilné telefóny prišli na náš trh zo Švédska a veľkej popularite sa začína tešiť aj smartfón. Aby sme sa však dozvedeli ešte viac, pozhovárali sme sa s marketingovou manažérkou Doro, Dominikou Uhrovou.

Smartfóny pre seniorov

1. Mobilné telefóny DORO prišli na náš trh iba v máji tohto roku – môžete prezradiť, aký je o ne medzi slovenskými spotrebiteľmi záujem?

Záujem pomaly, ale isto stúpa, hitom je najmä klasický jednoduchý model mobilu 1360 a stále je veľmi obľúbené,, véčko“ 2404. Sme ale prekvapení, akej rýchlej obľube sa začína tešiť aj smartfón 8040. Je dôležité zákazníkom vysvetliť, že Doro nie je len ďalší seniorský telefón, ale ponúka aj širší komplex služieb. Tým, že Doro navrhuje a vyrába telefóny a softvér spoločne so seniormi, špecializuje sa iba na tento segment trhu. Doro tak predstavuje spoločnosť, ktorú seniorská problematika naozaj zaujíma a neustále sa venuje vývoju nielen telefónov, ale aj ďalších služieb pre seniorov.

Smartfóny pre seniorov

2. Pre koho je tento typ mobilných telefónov určený predovšetkým? Od akej vekovej kategórie?

Mobily DORO sú určené najmä pre starších ľudí a ľudí, ktorí majú zrakové či sluchové znevýhodnenie alebo potrebujú pomoc. Práve počet starších ľudí, ktorí žijú sami, sa neustále zvyšuje. A v prípade zníženej pohyblivosti býva telefón často jediným spojivom s okolitým svetom, a preto si vyžaduje pre mnohých ľudí najmä zjednodušené ovládanie. Veková hranica na používanie mobilov DORO nie je striktne určená, mobily DORO môžu využívať všetky generácie, ktoré potrebujú jednoduchý a kvalitný mobil za dostupné ceny. 

Smartfóny pre seniorov

3. Aké sú s týmito telefónmi skúsenosti v zahraničí?

Práve vďaka dobrým skúsenostiam a veľkej obľube zo zahraničia – západnej a severnej Európe, kde je Doro číslo jedna v segmente seniorských telefónov, Doro plánuje cez Slovensko a Česko expandovať aj ďalej do východnej Európy.

Smartfóny pre seniorov

4. Ak by sme mohli porovnať – sú nejaké rozdiely v obľúbenosti týchto mobilných telefónov u nás a vo Švédsku?

Čo sa týka praktickosti, seniori v oboch krajinách si vyberajú jednoduché, dobre ovládateľné telefóny, ktoré vyhovujú ich potrebám. Rozdiel je v tom, že ľudia v severských krajinách si viac uvedomujú, že darovanie nášho už používaného telefónu mamičke alebo babičke nie je dobrým riešením. Keď im nedáte svoje obnosené topánky, opotrebovanú kabelku či zle brzdiaci bicykel, prečo im dávať používaný, nevyhovujúci telefón? V tomto ohľade je Švédsko ďalej, a do svojich rodičov a prarodičov viac s rozumom investujú. Aj preto je tam Doro smartfón veľmi populárny. Na rozdiel od nás, kde na Slovensku aj v Česku stále prevažuje model, keď po nás rodičia a prarodičia telefóny ,, dedia “. Radi by sme pomocou vzdelávania nielen seniorov zvýšili povedomie o tom, že aj u nás existuje pre nich špeciálny smartfón, a že sa nemusia báť – šikovný neznamená zložitý. 😛 

Smartfóny pre seniorov5. Poviete nám niečo viac o jeho výhodách oproti bežným telefónom a smartfónom?

Bežné mobily potrebám seniorov nevyhovujú, majú príliš jemný displej a zle sa na ňom čítajú malé znaky. Obsahujú priveľa komplikovaných funkcií, ktoré sa seniorom zle ovládajú, a návody, ktoré nie sú priamo v telefóne. Doro seniorom prispôsobuje nielen ergonómiu a funkcie svojich výrobkov, ale poskytuje celý rad služieb, ktoré z nich robia naozaj kvalitného pomocníka tak v núdzi, ako i pre zábavu. Telefonovanie pre seniorov je podľa nej najmä o rýchlom a jednoduchom ovládaní, napriek tomu telefóny Doro v ničom nezaostávajú v inováciách.

Smartfóny pre seniorov6. Aké zaujímavé funkcie ponúka tento telefón svojim používateľom?

Doro aktuálne vyvinulo špeciálnu aplikáciu My Doro Manager, ktorá sa dá stiahnuť zadarmo a je kompatibilná s Doro smartfónom. To znamená, že telefón môžu spravovať na diaľku ľudia, ktorým senior povolí prístup. Napríklad, ak babičke večer vyfotíte vnúčatá pri uspávaní, ráno si nájde ich fotky vo svojom telefóne. Alebo naopak, môžete jej všetky fotky zálohovať do počítača, aby omylom nedošlo k ich vymazaniu.  Môžete jej tiež pridať číslo nového doktora, pomôcť so zvýšením hlasitosti, ak by napríklad nepočula zvonenie, alebo upraviť jas či podsvietenie telefónu. Najmä smartfón pre seniorov Doro 8040 je zaujímavou voľbou pre mnohých klientov, pretože kombinuje viaceré výhody. Seniori sa nemusia báť, že by nevedeli ovládať chytrý telefón, jednoducho im kedykoľvek pomôžete aj na diaľku. Ani slabší zrak neznamená, že sa jeho majitelia musia vzdať niektorých pokročilých funkcií a aplikácií vďaka veľkému displeju aj jednoduchým ikonám na obrazovke.Smartfóny pre seniorov

7. Tento telefón je vybavený aj SOS tlačidlom – na čo presne toto tlačidlo slúži?

Všetky modely telefónov DORO predávané na Slovensku majú zabudované špeciálne asistenčné tlačidlo pre prípad núdze. Do SOS tlačidla si môže majiteľ telefónu nahrať až päť kontaktov – na svojich najbližších či lekára. Ak prvý kontakt v poradí nezdvihne, telefón automaticky vytočí nasledujúce telefónne číslo. Mobily zároveň rozpošlú kontaktom SMS správy a smartfón získa aj GPS koordináty miesta pobytu majiteľa telefónu.

8. Ďalšou milou novinkou pri tomto telefóne je aj nabíjacie zariadenie. Takzvaný nabíjací dok, aby majitelia telefónu nemuseli hľadať nabíjačku. Jestvuje k takémuto mobilu aj klasická nabíjačka?

Áno, všetky telefóny DORO sú doplnené nabíjacím dokom, do ktorého si môže majiteľ telefón odkladať. Táto  praktická pomôcka seniorom uľahčí dobíjanie telefónu, pretože pripojenie nabíjacieho kábla môže byť pre osoby so zrakovými aj hmatovým postihnutím náročné. Navyše, vždy nájdu telefón na rovnakom mieste. Klasická nabíjačka potom už nie je nutná.

Smartfóny pre seniorov9. Onedlho má k tomuto typu telefónov pribudnúť aj elastický bezpečnostný náramok – ako sa používa a ako môže takáto vecička svojmu majiteľovi pomôcť?

Elastický náramok s tenkým tlačidlom osobného alarmu bude dostupný v atraktívnych farebných kombináciách. Po spárovaní so smartfónom Doro alebo kompatibilným bežným telefónom vďaka nemu môže jeho nositeľ aktivovať alarm aj vtedy, keď na telefón nedosiahne. Napríklad pri sprchovaní alebo keď je telefón vo vedľajšej izbe. Náramok DORO sa nosí okolo zápästia alebo krku, kde je vždy poruke, a predstavuje ideálny doplnok k aplikáciám Doro Alarm a Doro Connect and Care. Orientačná cena bude 30 eur.

10. Kde všade a v akých cenových reláciách si môžu záujemcovia takýto mobilný telefón kúpiť?

Mobily Doro sú pre zákazníkov na Slovensku od mája tohto roka dostupné v predajniach O2 a NAY. K predajcom sa pridáva aj Alza.sk a Mall.sk, spoločnosť DORO rokuje s mobilným operátorom Slovak Telekom. Ceny mobilných telefónov Doro začínajú od 34,90 eur, smartfón stojí 219 eur.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach