Starajte sa o svoje obličky nielen na Svetový deň obličiek 14. 3. 2019

Medzinárodná federácia pre choroby obličiek a Medzinárodná nefrologická spoločnosť vyhlasujú druhý marcový štvrtok Svetovým dňom obličiek. S mottom „Zdravé obličky pre každého a kdekoľvek“ sa snaží zvýšiť povedomie o rastúcej záťaži, ktorú spôsobuje ochorenie obličiek, a upozorniť na nutnosť prevencie a liečby ochorení obličiek. Tento rok Svetový deň obličiek pripadá na 14. marca 2019.

Svetový deň obličiek

Obličky sú kľúčovými orgánmi, rovnako ako srdce alebo pľúca. V našom organizme plnia zásadné funkcie, odstraňujú z tela splodiny látkovej premeny, ako sú draslík, kreatinín a močovina, ktoré vylučujeme s prebytočnou tekutinou v podobe moču. Obličky sa tak starajú aj o rovnováhu vody v tele. Okrem prečistenia krvi zastávajú funkciu regulácie krvného tlaku, aktivujú vitamín D dôležitý nielen pre rast kostí, ale aj pre ich silu a pevnosť, a produkujú hormón dôležitý pre tvorbu červených krviniek.

Každý desiaty Slovák trpí ochorením obličiek

Podľa odhadov približne 850 miliónov ľudí po celom svete trpí z rôznych príčin ochorením obličiek. Chronické ochorenie obličiek spôsobuje najmenej 2,4 milióna úmrtí ročne a je v súčasnosti 6. najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Takmer každý desiaty Slovák má určitý stupeň poškodenia obličiek, pričom mnohí ľudia nevedia, že sa u nich zákerná choroba práve rozvíja. Choré obličky totiž vo väčšine prípadov nebolia.

Každodenná starostlivosť

Starostlivosť o obličky musí byť každodenná, začína primeraným a pravidelným prísunom čistej vody a zdravou, vyváženou stravou s nízkym obsahom soli. Strava by mala byť natoľko pestrá, aby obsahovala všetky dôležité vitamíny, minerály, cukry, tuky a bielkoviny, zároveň organizmus nezaťažovala a neviedla k nadváhe. Výborné sú močopudné potraviny ako uhorky, jablká, melón, cvikla a ďalšia zelenina a ovocie. Nezabúdajme ani na udržiavanie dobrej kondície aktívnym, pravidelným pohybom, ktorý nám prináša zlepšenie nálady a zvýšenie fyzickej odolnosti. V neposlednom rade je vhodné aj užívanie výživových doplnkov  podporujúcich prirodzenú funkciu obličiek a zároveň prispievajúcich k ochrane buniek.

Aktívna a intenzívna podpora obličiek

Svetový deň obličiek

Obličky sa bez prestávky snažia udržať naše telo bez odpadov a toxínov, ktorých vplyvom v modernom svete nikto úplne neunikne. Toxíny, ktoré obličky prostredníctvom moču z tela vyplavujú, môžu pre ich vlastné bunky predstavovať nebezpečenstvo. Vďaka výživovému doplnku  Urinal Nefro existuje spôsob, ako podporiť ochranu našich bojovníkov s toxínmi. Ihlica tŕnitá, extrakt z olivových listov či vysoko koncentrovaný výťažok z plodov kanadských brusníc s riboflavínom a selénom tvorí ojedinelý mix aktívnych látok. Selén napomáha chrániť bunky a riboflavín udržať normálny stav slizníc. Zloženie Urinalu Nefro založené na prírodných extraktoch podporuje vylučovacie a čistiace funkcie obličiek a napomáha im pri odstraňovaní škodlivín a odpadových látok z organizmu. To môžu oceniť najmä osoby, ktoré majú ťažkosti so zadržiavaním vody v organizme, ktoré vedie k opuchom horných aj dolných končatín. Aj ľudia, ktorí už niekedy prekonali ochorenie močových ciest alebo sú v rekonvalescencii po obličkových ťažkostiach, by mali dopriať svojim obličkám aktívnu a intenzívnu podporou.

Máte nárok na vyšetrenie

Nezabúdajte na pravidelné kontroly hladiny cukru v krvi, kontroly krvného tlaku a funkcie obličiek. Máte na to nárok v rámci preventívnej prehliadky u vášho praktického lekára raz ročne. Na Svetový deň obličiek máte možnosť nechať si overiť kondíciu vašich obličiek vo vybraných nefrologických a urologických ambulanciách a dialyzačných strediskách.

Viac informácií nájdete na www.idelyn.sk.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach