Sviatok Halloween – ako to vlastne je?

Halloween je veľmi starý sviatok

Jeho história siaha až ku Keltom. Rok sa vtedy delil na dve obdobia – obdobie hojnosti a obdobie zimy a hladu. Začiatkom novembra sa Keltom zásoby zúžili a nastávala zlá doba. Ľudia v prvý novembrový deň uctievali Boha Mŕtvych – Anwinna. Verili, že tejto noci sa zjavujú duše mŕtvych, a tak im svietili na cestu svietnikmi vyrobenými z dyní. Duchovia sa vracali domov, aby za pomoci svojich príbuzných prekročili hranicu Zeme Mŕtvých.

Sviatok Halloween
Photo by tony hernandez on Unsplash

Živí sa prezliekali do starých šiat a maľovali si tváre, aby do nich nevstúpili zlí duchovia. Tejto noci sa hovorilo Samhain. V roku 43 po Kristovi okupovali keltské územia rímske vojská. Časom sa tieto národy a zvyky začali prelínať, a tak sa Samhain začal sláviť i v období žatvy. K svietnikom a ohňom tak prubudlo ovocie a obilie.

Sviatok všetkých svätých

Neskôr sa k moci dostala katolícka Cirkev. Pápež Bonifác IV. chcel zamedziť sláveniu pohanských sviatkov, a tak sa zriadil nový sviatok – Sviatok všetkých svätých (u nás 1. novembra). Mnohí ľudia ale slávili oba sviatky spolu.

V 16. storočí bol teda na svete nový sviatok – „All Hallow’Day (Eve)“, čiže Deň všetkých blahoslavených. Podvečer tohto sviatku (31.10.) sa volal „All Hallows´Evening“, v dedinskom slangu Halloween. V 20. rokoch minulého storočia boli oficiálne povolené mestké oslavy.

Sviatok Halloween dnes

V dnešnej dobe si ľudia v Amerike ozdobujú dom, vyrábajú dyňové svietniky a pečú koláče. Deti sa prezlečú za strašidlá a chodia od domu k domu. Ľudia sa na to tešia ako na Vianoce a veľa to pre nich znamená. Večer pred Halloweenom sú v Amerike všetky obchody na prasknutie. Ľudia miňajú tony peňazí aby sa pripravili. Sú tam obchody, ktoré sú celý rok zatvorené a otvárajú len pred Halloweenom. Zarobia tak, že ich to živí celý rok. Kostým na tento sviatok stojí tak $50-$80 a viac. Obchody majú v ponuke aj 2500 kostímov. Všade samé párty. Deti chodia v maskách a hovoria „treat or trick“. Je to niečo ako koleda. Chcú sladkosti a za to zatancujú alebo zarecitujú. Potom dostanú sladkosť – candy. Je to ako náš Mikuláš.

Na Slovensku a v Čechách tento sviatok nemá až takú oslavnú tradíciu. Spája sa skôr so spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Už týždeň pred prvým novembrom sú cintoríny plné pozostalých, ktorí sa snažia hroby svojich príbuzných skrášliť, vyčistiť, no v neposlednom rade si prísť na nich spomenúť. Dyňové koláče, ktoré sú v tomto období také populárne v Amerike, či Británii,sa na Slovensku zatiaľ neujali.

Slováci prikladajú tomuto dňu skôr cirkevný a smútočný nádych, čo možno nie je na škodu. Rovnako nie je na škodu, že naše deti ešte neprišli na to, že aj v tento sviatok sa dá chodiť od domu k domu a získavať tak množstvo sladkostí. Národné tradície si treba chrániť. Američania a Briti svoje a my Európania zase svoje. Mixovanie kultúr asi nie je vždy na dobro veci.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach