Vianočná mágia

Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc!

Tak hovorili naši starí rodičia, ktorí verili, že nielen deň, keď má sviatok Lucia, ale aj tie, ktoré po ňom nasledujú, sú mimoriadne dôležité a magické. Lucie už síce bolo, ale magických dní do Vianoc ešte zopár ostáva. Skúsme teda začrieťdo tradícií  našich  predkov, ktorí práve toto obdobie využívali na rôzne čarodejné úkony. Možno vás vystrašia,  možno pobavia a možné je aj to, že získate inšpiráciu a vytvoríte si nové a vlastné tradície.

CesnakCesnakový bodyguard

Keďže strach zo stríg a ich narastajúcej moci bol v tomto období, keď noc bola oveľa dlhšia ako deň, veľmi veľký, dospelí i deti sa chránili pred zlými duchmi a silami jedením cesnaku, ktorý mal mať ochranný účinok. Či ich ochránil pred strigami, nevedno, ale určite ich ochránil  aspoň pred chorobami z nachladnutia alebo chrípkou.

Takže  jedenie cesnaku rozhodne nebolo na škodu, Aj keď namiesto zlých duchov a stríg zaháňalo choroby.  Mimochodom, konzumácia cesnaku, cesnakových hrianok alebo nátierok je v chladnom zimnom období veľmi obľúbená a vhodná aj dnes. Ak sa však rozhodneme cesnakom odháňať zlých duchov od seba hneď od rána, zaženieme do bezpečnej vzdialenosti zrejme každú živú bytosť!

Dobrá rada:

Ak ste si teda na raňajky pochutnávali na cesnakových hriankach, nerobte prehnané uzávery. Ľudia, ktorí od vás v preplnenom autobuse bočia, určite nie sú bosorky, ani bosoráci, ale cesnak im jednoducho nerobí dobre…!

BosorkaChcete vidieť bosorky?

Ten, kto bol v minulosti presvedčený o tom, že je skutočne o čo stáť, začal si od Lucie do Štedrého dňa zhotovovať takzvaný luciový stolček. Musel byť celý z dreva a nesmelo byť na ňom ani jediného klinca, či železnej svorky. Ak človek, ktorý tento stolček zhotovil, sedel na ňom na polnočnej omši, videl vraj na vlastné oči všetky strigy za oltárom, alebo obrátené k oltáru chrbtom!  Ak sa tak náhodou stalo, je viac než pravdepodobné, že takéto zistenie  poučenému  smrteľníkovi  veľmi na štedrovečernej pohode nepridalo.  

Najmä vtedy, ak  podgurážený štedrovečernými lahôdkami a pijatikou zbadal medzi strigami vlastnú manželku alebo svokru… Potom mu už neostávalo iné, len uháňať  domov, aby ho strigy nedobehli a nezbili, alebo nebodaj ešte aj horšie. Pre istotu bolo treba za sebou sypať aj mak, lebo strigy ho vraj museli do posledného zrnka pozbierať. Ak si však predstavíme rozhnevanú manželku aj so svokrou, ktoré na vlastné oči vidia, ako na ne počas polnočnej omše vytriešťa oči vyplašenec z ich vlastného domu, ktorý namiesto lavice sedí na nejakom stolčeku z vlastnej dielne a navyše za sebou ešte aj rozsýpa po ceste všetok mak, ktorý našiel doma, netreba ani veľkú fantáziu na to, aby sme si domysleli, že sa doma premenia na strigy, ktoré z neho doma –  obrazne povedané – dušu vytrasú. V tom lepšom prípade mu nedovolia už viac piť! 

Nuž, tomu sa hovorí riziko podnikania. Oveľa jednoduchší spôsob, ako zistiť, kto je striga: Každý deň od Lucie až do Štedrého dňa bolo treba urobiť jeden zárez do kľučky na dverách. Ak ste nestihli na Luciu, urobte aktuálne zopár zárezov navyše (aby ste dobehli zameškané dni). Potom už stačilo ísť len na polnočnú omšu a pozorne sa dívať okolo seba: Žena, ktorá mala podriapaný nos, bola striga! No a ešte jedno kúzlo, ktoré malo odhaliť strigu: Ak sa každý večer od Lucie do Vianoc pozriete večer do zrkadla, na Štedrý večer v ňom uvidíte strigu! 

Preventívna dobrá rada:

Odporúčame, aby ste sa do zrkadla radšej pozerali každý deň ráno a ak chcete byť cez Vianoce v pohode, určite na sebe trochu popracujte a starajte sa o svoj vzhľad. Ak prepadnete predvianočnému stresu, nebudete mať čas na seba, ale budete sa venovať len upratovaniu a pečeniu, je celkom pravdepodobné, že na Štedrý večer budete, jedovitá,  zničená a strapatá ako striga.

Predpoveď počasia na celý rok

Ak chcete vedieť, aké počasie bude po celý rok, zapisujte si do kalendára, aké bolo počasie každý deň od Lucie až do Vianoc. Každý deň totiž predstavuje jeden mesiac – od januára až po december. Premeny počasia počas dňa mali naznačovať, aké bude počasie v jednotlivých častiach toho-ktorého mesiaca.  Ako to tak vyzerá, január 2018 bude mrazivý, ale dočkáme sa aj slniečka. Február bude zamračený, studený a veterný, marec a apríl by – aspoň podľa predpovede počasia na najbližšie dni – mali byť teplejšie. Nuž, nechajme sa prekvapiť!

milenciPredvianočná  erotika

Myslíte, že nič také predsa nemohlo jestvovať? Ale áno! Mimoriadne populárna bola a ešte aj dnes je medzi dievčatami a mladými ženami mágia, ktorá im umožňovala nazrieť do budúcna a zistiť, kto bude ich mužom. Jednou z metód bola aj tá, že dievča si napísalo na každý deň od Lucie do Vianoc lístoček s jedným mužským menom.

Jeden lístoček ostal prázdny. Potom sa lístočky poskladali a zaviazali do batôžka z vreckovky, ktorý si bolo treba vložiť pod vankúš a vyspať sa na ňom. Každé ráno bolo treba jeden zložený lístoček vybrať a spáliť bez toho, že by sa vedelo, čo je na ňom napísané. Meno mládenca alebo muža, ktoré ostalo na lístočku na Štedrý deň, malo byť menom jej manžela. Ak dievčaťu na záver ostal prázdny lístoček, znamenalo to, že sa nevydá. Samozrejme, šikovné dievča  nenechalo nič na náhodu a nepísalo si na lístočky mená žiadnych ťulpasov, ale rúčich chlapov, čo by stáli za hriech! Ešte to by tak chýbalo, aby po celom tom strese s vyhadzovaním lístočkov na Štedrý deň ostal lístoček s menom  nejakého trkvasa, ktorého nemôžeme ani vystáť!

VianockaŠtedrý deň sa blíži…

Dnešné gazdinky už zvyčajne majú na Štedrý deň napečené, pretože sa snažia pripraviť si všetko dopredu, ale naše prastaré mamy miesili cesto na vianočné pečivo sotva minula polnoc, teda v noci z 23. Na 24. Decembra. Všetko totiž muselo byť čerstvé.

Podľa tradície, vianočné pečivo muselo byť do východu slnka vonku – aj preto, aby bol čím ponúknuť koledníkov. Ak sa však gazdinka s pečením neponáhľala a v noci namiesto miesto pečenia spala, alebo sa venovala inej, zaujímavejšej činnosti, v dôsledku čoho sa pečenie pretiahlo cez poludnie, mohlo sa podľa povery stať, že s v kuchyni zjaví nadprirodzená bytosť v podobe mrmlajúceho býka.

Či skutočne nadprirodzená, to nevieme, ale celkom iste si vieme predstaviť tvár rozzúreného manžela, ktorý by si uvedomil, že ani na Štedrý deň napoludnie to doma na Vianoce ešte veľmi nevyzerá a že koláče budú bohviekedy… Mrmlajúcemu býkovi vraj mala gazdinka rýchlo upiecť malý bochník, aby si zachránila život a mrmlajúcemu , rozzúrenému manželovi asi tiež bude vhodné niečo ponúknuť pod zub. Je viac než pravdepodobné, že na zlaté prasiatko, ktoré sa mu zjaví od hladu, zrejme už žiaden príslušník mužského pohlavia neverí. Oveľa radšej by prijal pečené prasiatko na tanieri… Nuž ale keďže sa vo väčšine rodín dodržiava pôst, nezaškodí ponúknuť aspoň niečo malé pod zub…

Mágia vody

Naši predkovia tvrdili, že tvár svojho budúceho partnera uvidí mladý človek v nádobe s vodou po návrate z polnočnej omše. Vravíte, že takáto mágia vám naháňa strach a že sa bojíte, aby ste vo sne, alebo vo vode nevideli obraz niekoho, koho by ste nechceli? Tak vezmite všetky kúzla do vlastných rúk a namiesto pozerania do vody užite si vodu úplne iným spôsobom: Napríklad vo voňavom kúpeli s milovanou osobou. A namiesto pozerania do vody si krásne a dlho pozerajte do očí – a bude vám nádherne…!

Save