Aj vaša záhrada potrebuje dobrého kaderníka

Záhrada – pre mnohých miesto pre relax a oddych, pre iných práca a radosť z pestovania vlastnej zeleniny a ovocia. Aj keď je za oblokmi ešte chladno, práca v záhrade sa už ozýva. Aby bola vaša záhrada krásna a zdravá, začnite už teraz s postrekmi a zastrihávaním stromov a kríkov. V marci je taktiež najvyšší čas skontrolovať všetko záhradné náradie, dokúpiť osivá, hnojivá a pripraviť si kvetináče a dostatok zeminy na presadzovanie.

záhrada

Buďte dobrým kaderníkom vašich stromov – poradíme ako na to

Jarné zastrihávanie sa týka jadrového ovocia, kôstkovíc a bobuľovín. Každé zastrihávanie a prerezávanie sa musí stihnúť do doby, kým nezačnú pučať púčiky, teda približne do konca marca. V období od začiatku pučania púčikov až po úplné rozvinutie listov totiž strom spotrebuje veľkú časť svojej energie, ktorú si uschoval. Akékoľvek poškodenie, vrátane rán spôsobených zastrihávaním, vedie k zbytočným stresovým situáciám, ktoré stromy oslabujú.

Pri zastrihávaní sa tiež odstraňujú odumreté a poškodené konáre alebo výhonky napadnuté chorobami. Výsledkom je presvetlenie a prevzdušnenie koruny stromov, a teda podpora nového rastu kvalitných plodov.Základom každého jarného zastrihávania sú kvalitné nožnice a pílka – so správnym pracovným náradím je zastrihávanie jednoduchšie a rýchlejšie! Dôležité pritom je, aby rezy zostali hladké, s čistými a nerozstrapkanými okrajmi. Tým sa zníži riziko možných chorôb.