Aké orechy je vhodné pestovať a ako sa o ne starať? Radí profesor Hričovský

Ak máme väčšiu záhradu, určite sa tešíme, ak nám v nej rastie aj orech, ktorý prináša peknú a zdravú úrodu. Nie všetky odrody sú však vhodné. V prípade, že si idete orech ešte iba zasadiť, možno príde vhod zopár dobrých rád.

Aké orechy je vhodné pestovať

Aké orechy je u nás vhodné pestovať a ako sa o ne starať?

Opýtali sme sa aktuálne iba pre vás, uznávaného odborníka, profesora Ivana Hričovského:

Aké orechy je vhodné pestovaťBotanicky správne Orech kráľovský (Juglans regia L.) U nás je pestovný už veľmi dlho. Za jeho pravlasť sa považuje Ázia a možno aj Južná Európa. Pomologicky sa delia na Papieráky, Polopapieráky, Kamenáče, Krapáče, Hroznovité kamenáče a hroznovité polopapieráky a červenojadré orešáky.

Výsadba predstavuje 1180 ha. Ako podpníky sa používajú semenáče orecha kráľovského. Môžu sa využiť aj čierny orech Orech popolavý. Oblasti na pestovanie orechov sa delia na teplé, s nadmorskou výškou do 350 m, stredne teplé, s nadmorskou výškou od 350 – 450 m, a chladné, ktoré sa pestujú v nadmorskej výške nad 450 m nad morom.

K pestovaniu odporúčame najmä štepené odrody na semenáči orecha kráľovského. Rez robíme koncom apríla až počiatkom mája. Keď sú letorasty dlhé 10 – 12 cm. V praxi sa rozširuje 10 odrôd: Veľmi vhodné sú samoopelivé odrody, ako napríklad  Apollo, Lake, Mars, Seufersdrsdorfský. Veľmi vyhľadávaní je čiastočne samoopelivá odroda Sychrov. Má načerervenalé jadrá. Čiastočne samoopelivá odroda je Saturn, cudzoopelivá je Jupiter.

Spotreba orechových jadier na obyvateľa je len 32 dkg. Orech má význam aj sanitárny,  pretože čistí vzduch a odpudzuje hmyz, ako napríklad komáre. Hoci už nemáme toľko kravičiek ako v minulosti, keď orechy bývali pri maštaliach, orechy môžu byť pri mieste, kde je detský altánok alebo ihrisko, kde odpudzujú hmyz a zabezpečujú tieň. Alebo sa vysádzajú pri kompostoch, kde zabezpečujú dostatočné vyzretie kompostu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach