Ako pestovať broskyne? Radí profesor Hričovský

Mať v záhrade krásnu a zdravú broskyňu, ktorá nás každý rok odmení svojimi chutnými a šťavnatými plodmi, to je skutočné potešenie. Napokon, broskyne, či už čerstvé, alebo v zimných mesiacoch vo forme kompótov, patria vo väčšine rodín k najobľúbenejším druhom ovocia. Povedzme si teda niečo o tom, ako ich pestovať.

Ako pestovať broskyne

Aké odrody broskýň by sme si mali vybrať do svojej záhrady, aby sme z nich mali úžitok i potešenie?

Opýtali sme sa aktuálne iba pre vás, uznávaného odborníka, profesora Ivana Hričovského:

Broskyňa patrí do čeľade ružovitých. Oblasť výskytu broskýň je prírodne od Iránu cez strednú Áziu až po Čínu a Japonsko. Z hľadiska pomologického, kultúrne odrody broskýň sa členia na :

Pravé broskyne, Cling, Nektarinky a Briňonky. Najvhodnejšie oblasti pestovania sú také, ktoré majú priemernú ročnú teplotu nad 9 stupňov Celzia. Vyhovujú oblasti s nadmorskou výškou do 200 – 250 metrov nad morom, s ročným úhrnom zrážok 450 – 550 mm. Vyžadujú úrodné, stredne ťažké pôdy, neutrálnej a slabo zásaditej pôdnej rekcie, s obsahom Ca CO3 do 5 %.

Ako pestovať broskyne

Broskyne sú prevažne samoopelivé. Vzhľadom na skoršie kvitnutie sú náchylné na poškodenie neskorými jarnými mrazmi. Pre pestovanie je najrozšírenejším tvarom dutá (kotlovitá) koruna. Rozširujú sa aj rôzne typy vretien a palmiet. Rez robíme po obratí úrody. Spravidla to býva v auguste. Ako podpníky sú vhodné broskyňový semenáč BBA1, BBA2 a BBA3 a Lesiberian. Do suchších pôd s vyšším obsahom vápnika je vhodný podpník mandľa (GF-677), MMVS1 a Broskyňomandľa B-MVA1 a BMVA2.

Z odrôd broskýň sú veľmi rozšírené odrody Redhaven, Radosť, Cresthaven, Dixired, Luna a iné.

Spotreba na obyvateľa je 3,6 kg. Aj tu máme za úlohu rozširovať pestovanie broskýň v záhradkách.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach