Ako redukovať alergény v domácnosti?

V tomto období mnohých z nás trápia alergény. Nie sú však len vonku, ale aj v domácnosti, hoci si to až tak nemusíme uvedomovať. Navyše, aj tie zvonku si veľmi ľahko donesieme do interiéru. Ako sa ich zbavíme, aby bola naša domácnosť bez alergénov, respektíve – ako ich výrazne zredukujeme?

Okrem peľov existujú aj interiérové alergény, ktoré môžu byť rovnako nepríjemné ako vonkajšie. Roztoče, odumretá pokožka, prach a zvieracia kožušina, môžu tiež vyvolať alergickú reakciu. Na zníženie hladiny alergénov v domácnosti pomôže jednoduché čistenie. Toto radia experti:

alergény
https://www.shutterstock.com

Používajte čističku vzduchu

Čistička vzduchu je dobrým spôsobom, ako začať s prevenciou proti domácim alergénom. Vyberme si takú, ktorá je špeciálne navrhnutá na odstraňovanie prachu a vzdušných častíc.

Vysávajme a umývajme dlážky častejšie

Pravidelné vysávanie zamedzí hromadeniu prachu. Ak máme doma koberce, zvážme zmenu. Tvrdá dobre umývateľná podlaha zabraňuje zhromažďovaniu prachu. Laminátovú alebo drevenú podlahu, rovnako i dlažbu umývajme aspoň dvakrát do týždňa teplou vodou. Namiesto saponátu sa oplatí podlahu jemne malým množstvom octu.

Poupratujte nahromadené kopy vecí

Asi každý z nás má nejaký kút, kam odkladá rôzne papiere, alebo iné veci. Ak ich budeme naďalej hromadiť, dávame šancu prachu usadiť sa. Upracme a odstráňme tieto miesta, papiere, ak ich potrebujeme, si odkladajme do uzatvorených boxov. Všetky priestory vrátane stolov by mali byť veľmi ľahko čistiteľné – teda, nemalo by na nich byť veľa zbytočných predmetov. Keď každý druhý deň utrieme jednoducho prach navlhčenou prachovkou, hneď sa nám bude lepšie dýchať.

Nezabúdajme vyčistiť ťažšie dostupné kúty, škáry a medzery, kde sa ukladá prach a tiež miesta pod pohovkou, posteľou, gaučom.

Mohlo by vás zaujímať

Jarný detox

Jarný detox bývania. Vyskúšajte naše tipy!

Jar – mocná čarodejnica prebúdza celú prírodu do nového životného cyklu. Určite už aj vy cítite príliv novej energie s predĺženými ránami a večermi, odložením … Čítaj ďaľej

Posteľnú bielizeň pravidelne perme

Posteľná bielizeň je vynikajúcim miestom na ukladanie prachu a hniezdenie roztočov. V rodinách alergikov by sme mali posteľnú bielizeň prať aspoň raz týždenne, aby sme ich zbavili akýchkoľvek nežiaducich „zvierat“ a prachu. Ak máme v domácnosti alergika, oplatí sa investovať od práčky, ktorá mám parný antialergický program. Vždy perme na teplotách 60 stupňov a viac.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach