Antúria – pyšná kráska

Sedem rád o tom, ako sa starať o antúriu.

Dostali ste nádhernú antúriu v kvetináči a neviete, ako sa o ňu starať? Impozantné, voskovité, nápadne červené kvety a výrazne zelené kožovité listy budia dojem, že si vyžadujú náročnú starostlivosť. Ak sa budete držať našich rád, zistíte, že to nie je také ťažké.

🌺 1. Antúria nemá rada priame slnečné svetlo, pretože aj v pralesoch – odkiaľ pochádza – ju pred ním chránili  podstatne vyššie rastliny s mohutnými listami. Preto sa jej lepšie darí pri oblokoch na východnej, prípadne západnej strane. Antúriám vyhovujú teploty nad 20 stupňov, v letnom období aj 25 stupňov. Pozor na prechladnutie, v zime na priame vetranie. Škodí im aj prievan.

🌺 2. Pestujeme ju v kyslej pôde, v špeciálne namiešaných substrátoch, ktoré približne kopírujú zloženie pôdy v pôvodných podmienkach. Požadovaný substrát dostať v špecializovaných predajniach.

🌺 3. Antúriu polievame raz za týždeň odstátou dažďovou vodou, prípadne odstátou vodou z vodovodu.  Keď pôda vysychá skôr, polievame častejšie, ale kontrolujeme, aby nezačali zahnívať korene. Rastline sa darí najmä v plytších rozložitých nádobách s dobrým odtokom prebytočnej vody.

🌺 4. Keďže ide o rastlinu pôvodom z vlhkého pralesa, jej prospievanie výrazne ovplyvňuje aj rosenie – najmä v období zimného vykurovania, keď je v interiéroch veľmi suché ovzdušie. Nesmieme však rosiť voskovité kvety, ale dôsledne len listovú časť.  Na kvetoch sa od kvapiek vytvárajú nepekné a škodlivé škvrny. Rosíme veľmi jemným rozprašovačom.

🌺 5. Keď sa našej rastlinke darí a vytvorí sa veľký trs, môžeme sa pokúsiť o rozdelenie, čím získame viacero mladých rastlín. Postupujeme veľmi opatrne, aby sme nepoškodili korene.

🌺 6. Rast podporíme aj špeciálnym hnojivom, hnojíme najmä v čase nasadzovania nových kvetov, vtedy aj dva razy týždenne.  Naopak, v čase zimného odpočinku nehnojíme, rastlina potrebuje 2  až 3 mesiace nerušený pokoj.

🌺 7. Keď je už črepník pritesný, antúriu presadíme do väčšieho. Vždy musí byť  čistý, aby sa nepreniesli nežiaduce choroby. Pri presádzaní dáme na dno nádoby asi trojcentimetrovú drenážnu vrstvu, napríklad drobné kamienky zmiešané s kúskami polystyrénu, čím zabezpečíme prístup vzduchu ku koreňom.

Mohlo by vás zaujímať

Zornica

Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi. Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám,… Čítaj ďaľej

Najčastejšie pestovateľské problémy:

  • Hnednutie listov –  prílišné polievanie
  • Škvrny na kvetoch – stopy po nesprávnom rosení
  • Žltnúce listy – pri rozmnožovaní delením došlo k porušeniu koreňov
  • Vošky nežiaduca vlhkosť, použijeme prípravok proti voškám
  • Problémy s kvitnutím – rastlina je v príliš chladnom prostredí, treba ju premiestniť do tepla, no nie na priame slnko

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach