Bylinková záhradka v kvetináčoch

Chcete sa opájať príjemnou vôňou čerstvých byliniek a páčilo by sa vám mať ich vždy poruke?

Je to možné a nemusíte vždy, keď ich potrebujete, bežať do obchodu, ani im venovať značnú časť záhradky. Krásne voňajúce a čerstvé bylinky pre vlastnú spotrebu môžete totiž pestovať aj priamo na okne v kvetináčoch – v teplých mesiacoch vonku, ale teraz, v zime, samozrejme, z vnútornej strany… 😛 

bylinky

Ako na to, aby sme sa už onedlho mohli tešiť z vlastnej bylinkovej záhradky?

Aké bylinky sú vhodné?

Ak sme pri pestovaní byliniek začiatočníci, dobre urobíme, ak zvolíme bežné druhy byliniek. Tieto môžeme použiť v kuchyni na dochutenie jedál, alebo ich budeme pestovať len tak, pre radosť, pretože krásne vyzerajú a voňajú. Keď si z nich odtrhneme zopár lístkov pre pôžitok ich pomrvíme medzi prstami. Dobre urobíme, ak si posadíme pažítku, bazalku, rozmarín, oregano, majoránku, vhodná je aj mäta, šalvia, či iné bylinky.

Ako na to?

Možno pre niekoho je lákavé vypestovať si bylinky zo semienok. Vtedy musíme rátať s tým, že bude ešte dlho trvať, kým sa z bylinkovej krásy potešíme. Navyše, môže sa stať, že semienka zle vyklíčia, takže budeme musieť vysiať nanovo. Oveľa rýchlejší spôsob je, keď si pekné  a urastené sadenice byliniek kúpime v záhradníctve a zasadíme si ich doma do vhodných črepníkov.

Takto si môžeme naaranžovať naozaj peknú bylinkovú záhradku. Dôležité je, aby sme rastlinky, ktoré sme kúpili, presadili doma do črepníkov a aby sme ich nenechávali dlho v kontajneroch, v ktorých sme ich kúpili. Tieto sú totiž určené iba na predaj a rastlinky by v nich dlhodobo neprospievali.  To je súčasne aj tajomstvo, prečo sa pažítke, ktorú si kúpime bežne v obchode, doma nedarí a prečo zakrátko potom, ako ju zrežeme do polievky, usychá, napriek tomu, že ju výdatne zalievame.

Okrem toho, ak chceme, aby nám pažítka dobre rástla, nesmieme ju veľmi nízko zrezávať, pretože takto jej uberieme silu k ďalšiemu rastu. Nikdy teda nezrezávajme pažítku tesne nad zemou.  Mimochodom, takéto pravidlo platí aj u mnohých ďalších byliniek. Napríklad aj u bazalky. Ak chceme, aby sme mali peknú bazalku, musíme ju strihať tesne nad súborom rastúcich listov. Na mieste, kde sme rezali bylinku, vyrastú dve stonky do tvaru V. Prvý strih môžeme urobiť už pri 7-10 centimetroch nad pôdou.

Pripravíme si pôdu

Bylinky nie sú na pôdu nejako zvlášť náročné a preto si ich zasadíme buď do zeminy, ktorá je určená na bylinky (kúpime v záhradníctve alebo kvetinárstve), alebo si sami namiešame vhodnú zeminu tak, že zmiešame obyčajný záhradný substrát s pieskom v pomere 3 : 1. Skôr, než nasypeme do črepníkov hlinu, nasypeme na ich dno vrstvu štrku, ktorá by mala mať asi 2 cm výšku. Ak sa rozhodneme vysievať semienka, vysievame ich maximálne do hĺbky 0,5 – 1 cm. V prípade semienok buďme veľmi opatrní s polievaním, aby sme si semienka nevyplavili sk§r ako vyklíčia – preto je dobré spočiatku pôdu iba hojnejšie orosovať a až potom, keď sa objavia mladé rastlinky, opatrne polievame. 

Zdravé a pekné rastlinky

Ak bylinky pravidelne zrezávame, nemôže sa stať, že rastlina nebude mať dostatok listov. Ak by sme nechali rásť rastlinku do kvetov, bude sústrediť všetku svoju energiu na rozmnožovanie a rásť bude pomalšie. Ak chceme, aby rastlina mala veľa listov, odporúčame odrezávať kvetné puky – vždy, kedykoľvek ich nájdeme.

Nerobme chyby pri zbere bylinkových listov

Ak chceme, aby nám bylinky pekne rástli, netrhajme im listy odspodu rastliny. Bola by to chyba. Veľké listy v spodnej časti rastliny fungujú totiž podobne ako solárne panely, ktoré poháňajú jej rast. Okrem toho, ak budeme trhať bylinkám listy zo spodnej časti, vypestujeme si dlhú a „chudorľavú“ rastlinku, ktorá má listy iba na vrchnej časti. Pozor na rozpínavé bylinky! Ak sa nám páčia bylinkové zátišia  a chceme si do črepníkov zasadiť viac druhov, mali by sme si dať pozor na niektoré, mimoriadne rozpínavé bylinky. Napríklad na mätu, medovku či oregáno, ktoré by nám onedlho mohli vytlačiť všetky ostatné bylinky z kvetináča. Aby sme tomu zamedzili, máme dve možnosti:

1. Bylinky zasadíme do menších plastových črepníkov, ktoré potom posadíme, spolu s ostatnými, do väčšieho črepníka a zasypeme hlinou

2. Rozpínavcov jednoducho pestujeme osobitne – v samostatom črepníku, kde sa môžu v rámci možností, rozrastať

Aby boli krásne, voňavé a zdravé

Aby nám bylinky pekne rástli, nezabudnime ich pravidelne zalievať a občas im aj „prilepšíme“ tak, že ich budeme zalievať zriedenou kávovou usadeninou, ktorá dodá bylinkám potrebné živiny. Ak chceme, aby nám bylinky vydržali pekné až do jesene, môžeme im občas prilepšiť pôdu trochou čerstvého substrátu na bylinky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach