Čemerica – na kvitnutie potrebuje mráz

Hovorí sa jej aj zimná ruža – v čase chladu a mrazov je táto trvalka obsypaná výraznými kvetmi bielej, ružovkastej, žlte aj bordovej farby. Oplatí sa vysadiť predpestované sadenice, no na kvitnutie treba trpezlivo vyčkať.

Čemerica
stock.adobe.com

Čemerica čierna (Helleborus niger) vyniká v zimnom období nečakanou vitalitou. Vytrvalo kvitne na záhonoch aj v tuhých mrazoch, dokonca ju nezlomia ani holomrazy.Niekedy kvitne až do mája. Pekná je aj po odkvitnutí – má výrazné, kožovité, vrúbkované listy, ktoré zdobia  záhon po celý rok.

Potrebná aj nepotrebná vlaha

Tieto trvalky však citlivo reagujú na nedostatok vlahy v zime a na jar. Keď je málo prirodzenej vody zo snehu, treba ich poliať. Naopak, v lete im neprekáža sucho, ktoré dokonca podporuje tvorbu zimných kvetov. Na stanovišti sa rozmnožia aj vlastnými semienkami. Možno ich pestovať aj na balkónoch a terasách v nádobách. Dobre sa kombinujú s ihličnanmi.

Nemajú rady presádzanie ani okopávanie

Čemerica rastie pomaly a  nemá rada presádzanie. No ak sa už na stanovišti „udomácni“, vytrváva tam dlhé roky. Semienka možno vysiať na jar alebo na jeseň priamo na záhony, no výhodnejšie je rozhodnúť sa pre predpestované sadenice. Mohutnejšie rastliny možno po odkvitnutí rozmnožiť aj delením trsu. Kvety trpezlivo očakávajte až po dvoch či troch rokoch od vysadenia. Najlepšie sa im darí v tieni stromov či rozložitých kríkov, lebo ich rast podporujú aj korene drevín. Potrebujú humusovitú a priepustnú pôdu. Korene čemeríc sú veľmi citlivé na poškodenie, preto ich treba len veľmi opatrne okopávať.

Ozdoba interiérov

Čemerice začali vytláčať najobľúbenejší interiérový vianočný kvet – vianočnú hviezdu. Rastliny sa rýchlia v črepníkoch, v interiéroch ich treba umiestniť na chladnejšie miesto. Po odkvitnutí sa presúvajú do studeného skleníka alebo sa zasadia von a dôkladne zakryjú čečinou a lístím, aby si postupne privykli na vonkajší chlad. Na jar sa môžu vysadiť na trvalé stanovište.

Upozornenie:

Pamätajte na to, že všetky časti rastliny sú nebezpečné – obsahujú jedovaté alkaloidy.  Šťava môže vyvolať silné podráždenie a tvorbu pľuzgierov. Preto k nim neprivoniavajte, chráňte pred nimi deti a pri práci radšej používajte rukavice.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach