Chcete mať dobrý kontakt so susedmi alebo sa radšej izolujete?

Láka vás myšlienka bývať za nepriehľadným vysokým plotom, alebo ste skôr spoločenskí a otvorenejší voči komunite ľudí, ktorá vás obklopuje a s ktorými môžete tráviť voľný čas, aj sa o nich oprieť v prípade núdze? Nezdá sa vám, že tu v poslednom čase chýba vzťah ku klasickým hodnotám bývania, ktoré podporujú kontakty medzi ľuďmi? Ulice by sa mali stať tým, čím boli v minulosti: miestom, kde sa stretávame, zdravíme, debatujeme a všimneme si aj kolíziu susedovho dieťaťa na bicykli, smerujúceho na ihrisko… V Londýne sa tzv. „susedské domy“ ujali až do takej miery, že majú vyššiu hodnotu na trhu s realitami. Zmysel dáva aj to, že rodina takto využíva tisícky štvorcových metrov spoločných pozemkov bez toho, aby si každá zvlášť zriaďovala svoj bazén alebo tenisový kurt či oddychovú zónu zelene s altánkami, jazierkom, parčíkom, grilom a podobne. Údržba týchto zariadení nie je finančne nákladná, ak sa spojí napríklad 4, 6 alebo 12 rodín dohromady a utvoria spoločnú zónu, v ktorej sú jednotlivé obydlia od seba oddelené vkusnými nízkymi plotmi, uličkami a parkovacími plochami. Navyše, bývanie v takejto zóne je bezpečnejšie.

kontakt so susedmi

Ucelená tvár obydlí

Nejde o typ osamotených satelitných sídlisk, v ktorých nezmyselne stoja vedľa seba ultra- moderné domy so vzhľadom atómových krytov, gýčové domy zámockého typu, ktoré zas susedia s írečitou drevenicou… Architekti projektu „Mladé Čunovo“ v mestskej časti Čunovo (l5 km od centra Bratislavy), ktorá je charakteristická malým počtom obyvateľov (cca 980), žijúcich v pokojnej vidieckej atmosfére v blízkosti lužných lesov, hrádze a vodného diela, predstavili veľmi zaujímavú víziu bývania. Sympatické je, že projekt vzišiel z architektonickej súťaže. Nejde o obrovské stavebné pozemky pre bohatú vrstvu ľudí, ale pre mladých pracujúcich záujemcov s deťmi. Aj keď sú domy typovo odlišné, všetky majú jednotné prvky. Ľuďom sa v nich dáva možnosť používať (okrem malej vlastnej) i spoločnú záhradu. Je to odklon od mini záhrad, kde sa zmestí dieťa iba na maličkú hojdačku…

Mladé Čunovo nadväzuje na existujúcu starú stromovú aleju a vidiecke centrum s kostolom, so službami a futbalovými ihriskami. (Čunovo susedí s areálom vodných športov. Okolie novej zástavby ponúka možnosti športového vyžitia na cyklistických a korčuliarskych trasách na dunajskej hrádzi, člnkovanie, kúpanie či rybárčenie na jazerách.) Táto južná zóna Bratislavy je dostupná mestskou hromadnou dopravou. Napája sa na blízke hranice s Maďarskom a Rakúskom.Architekti hovoria, že ich záujem bol vytvoriť vidiecky a zároveň moderný spôsob bývania s verejnou zeleňou s lavičkami, parkom a príťažlivým centrom s prvkami občianskej vybavenosti. „Chceli sme vrátiť ulici jej tvar a úlohu. Podobne, ako keď sme vyrastali v meste a prichádzali domov do svojho dvora, v ktorom sme mali svojich kamarátov…“

kontakt so susedmi

Malé ploty, široké ulice a parčík v centre…

„Snažíme sa o jednoduchú urbanistickú štruktúru na ploche 10 ha, ktorá stojí na systéme dvoch pozdĺžnych osí doplnených dvomi priečnymi ulicami. Uličný priestor sme dimenzovali veľkoryso so základným dopravným systémom a pásmom zelene medzi chodníkom a cestou, v ktorom budú vysadené kríky aj väčšie stromy. Projekt počíta aj s predzáhradkami pred každým domom, ktoré bude podľa starých slovenských tradícií od ulice deliť len živý plot alebo iný plôtik vysoký 50 – 70 cm. Je to bežná výška, ktorá je na viacerých miestach v Európe predpísaná a dodržiavaná. Uličný priestor zostane aj vďaka tomu relatívne široký. Keď k nemu prirátame aj predzáhradky, vytvorí sa šírka 30 metrov. Samotná hlavná ulica má od okraja k okraju chodníka 16 metrov, na niektorých miestach i viac. Navyše, pozdĺž ulice nadštandardne umiestňujeme aj odstavné parkovacie plochy. Nerátame teda len s parkovaním v rámci domu a s garážami v dome. Ocenia to návštevy, pretože sa tým zvýši komfort príjazdu.

Architekti zdôrazňujú, že v rámci novovzniknutého malého lokálneho centra mienia vytvoriť objekt občianskej vybavenosti, v ktorom by našla priestor napríklad. krátkodobá materská škôlka, priestor pre detské krúžky, cukráreň – kaviarnička, herňa, atď. „Navyše, plánujeme vybudovať pre ľudí aj priestor, ktorý by slúžil zároveň pre bývanie a podnikanie (dvojdomy o 60-100m² väčšie), v ktorých by mohla fungovať ordinácia zubára, večierka, kaviareň a podobne.“Ďalším cieľom je bohatá zeleň. Je predpokladaných 5 600 m² sadových úprav, 4000 m² zatrávnenej plochy a 1300 m² budú tvoriť plochy s drevinami, ktoré sú už vyšpecifikované. Celá plocha je vybavená infraštruktúrou. Na výber je 16 typov domov radovej zástavby (s veľkosťou 120 až 170 m²) na pozemkoch od 300-400m² a s úžitkovou plochou od 90 až po 170m². Špeciálnou časťou projektu a novinkou na našom území sú 4 susedské záhrady, ktoré budú slúžiť vlastníkom priľahlých domov; jednoducho otvoria dvierka na konci vlastnej záhrady a ocitnú sa v spoločnej, ktorá môže mať od 1000 do 2000 metrov štvorcových. O starosti aj radosti z tejto záhrady sa budú deliť s ostatnými spolumajiteľmi.

M. Tallová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach