Bergénia – slonie uši v záhradke

Práve kvitne bergénia

Bergénia je vďaka nenáročnému pestovaniu veľmi obľúbená chalupármi, vidno ju aj v predzáhradkách, hodí sa do mierne šikmého terénu, k jazierkam, no najkrajšie vyniká v skalkách. Kvitne ružovými, bielymi alebo tmavočervenými drobnými kvietkami v ružiciach od prelomu marca a apríla až do júna.

Bergénia

„Slonie uši“

Okrem skorých jarných kvetov celoročne púta bergénia veľkými, rozložitými kožovitými listami sýtozelenej farby, pripomínajúcimi slonie uši. Listy prakticky nevädnú ani pri nedostatku vlahy, takže prekryjú aj menej pekný kútik v záhrade. Aj preto sa dobre kombinuje s neskôr kvitnúcimi trvalkami alebo letničkami.

Listy sú niekedy obrúbené jemným červenkastým okrajom a na jeseň sa listy zvyknú vyfarbovať do bronzovej, tmavočervenej až výraznej hnedej farby. Bergénia nestráca listy ani v zime. Naopak, mrazivé dni potrebuje, aby na budúci rok naplno zakvitli.

Majú rady slnko

Bergénie pochádzajú z horských oblastí Strednej a Východnej Ázie, kde rastú aj v menej priaznivých podmienkach. Preto ani u nás nie sú náročné: neprekáža im mráz,  výsadba pri obrubníkoch či v štrkovitej pôde, ba ani dlhšie sucho. Majú totiž  silné hrubé podzemky, vďaka nim dlhšie vydržia bez vlahy.

Jediné, čo potrebujú, je dostatok slnka, nie však úpal – v polotieni sa im darí menej, v tieni nekvitnú. Občas ich možno opatrne prihnojiť kompostom – pri prehnojení bohato rastú listy, avšak bez kvetov. Odkvitnuté kvety odstránime rezom, možno takto podnietiť jesenné kvitnutie. Je však zriedkavé. Bergénie dorastajú do výšky asi 40 centimetrov.

Netrpia chorobami, chutia slimákom

Tieto odolné trvalky netrpia chorobami, nenapádajú ich prakticky nijakí hmyzí škodcovia. Ak sú príliš prehustené, ohrozujú ich hubové ochorenia a plesne. Treba ich však chrániť pred slimákmi – tí prehryznú stonky listov aj kvetov,  ktoré zakrpatejú, nekvitnú a postupne vyhynú. Ochránime ich tak, že okolo rastlín nastelieme jemné piliny, po ktorých sa slimáky nevedia pohybovať.

Ako rozmnožiť?

Najlepšie sa rozmnožujú na jeseň jednoduchým delením trsov. Dokonca sa odporúča, aby sa po štyroch až šiestich rokoch porast omladil – buď rozdelením trsov, alebo aj vymenením, resp. doplnením zeminy, prípadne presadením rastlín na iné miesto.

Kvety bergénií na hrubej stonke si možno odrezať aj do vázy. Pri pravidelnom vymieňaní vody vydržia skrášľovať interiér aj niekoľko týždňov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach