Cyklámen: ako sa oň starať po zime?

Možno aj vás v zimných mesiacoch tešil nežný cyklámen nezameniteľnými farebnými kvetmi. S príchodom jari odkvitá, vädnú mu aj listy. Cyklámen stráca vitalitu a nástojčivo potrebuje vegetačný pokoj. Ako postupovať, aby sa náš cyklámen zotavil  a po čase opäť zažiaril v plnej kráse?

Čas na odpočinok

Odkvitajúcemu cyklámenu obmedzte zálievku. Neskôr ostrým rezom odrežte listy a stonky po kvetoch, opatrne vyberte rastlinu z črepníka, hľuzy očistite od zeminy a vysušte. Uložte ich na mesiac oddýchnuť do malej debničky na tmavé a chladné miesto (napríklad do pivnice).

Asi po mesiaci v priestore s teplotou okolo 10 stupňov začnú hľuzy opäť klíčiť. Majte pripravený čistý črepník s čerstvou zeminou – zmes rovnakých dielov substrátu, rašeliny a piesku. Hľuzy vložte do črepníka tak, aby tretina z nich vyčnievala nad úroveň pôdy. Zasypte a jemne polejte. Črepník premiestnite na svetlé chladnejšie miesto a pravidelne zalievajte. Čoskoro by sa mali objaviť prvé nové listy. 

Cyklámen

Nádherný vo váze

Ak sa chcete potešiť kvietkami cyklámenu a váš byt  nie je na jeho pestovanie vhodný, keď spozorujete, že rastlina v kvetináči začína vädnúť, ostrým rezom jej odrežte všetky kvety a vložte do vázy. Takto vydržia ešte asi pätnásť dní.

Alternatíva: do záhradky

Vyšľachtené cyklámeny môžu ďalej prosperovať aj v záhradke. Skúste odkvitajúci cyklámen v neskorú jar, keď už nehrozia ani prízemné mrazy, presadiť von na svetlé miesto, nie však na priame slnko. Vybrané miesto poriadne prekyprite, zeminu premiešajte s trochou piesku a rastlinu vložte do jamky. Ponechajte len zdravé časti,  povädnuté listy a všetky kvety predtým opatrne odrežte. Prihrňte zeminou a opatrne zalejte. Dostatku vody by ste pri cyklámenoch mali venovať zvýšenú pozornosť. Rastlina bude nejaký čas odpočívať, po čase začnú pučať nové zdravé listy, neskôr rastlina nasadí aj kvety.  Na sklonku jesene treba cyklámen opäť premiestniť do interiéru. Hoci nie sú všetky izbové  exempláre vhodné aj do záhradky, za pokus to však stojí.

Hrá farbami

Nežný krehký cyklámen nezameniteľných typických farieb pochádza z  gréckych a iránskych hôr. Charakterizujú ho srdcovité listy s výraznou kresbou, šľachtené druhy majú bledé okraje. Cyklámen vytvára v čase kvitnutia na jednom koreni veľa  pukov, ktoré postupne rozkvitajú. Láka farebnou škálou – od tmavo cyklámenovej cez  ohnivú červenú, nežnú  ružovú až po nevinnú bielu. Takmer nevonia, kvitne na jeseň a najmä v zime.  

Cyklámen

Mohlo by vás zaujímať

Zornica

Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi. Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám,… Čítaj ďaľej

Mali by ste vedieť, že cyklámen

🌸 Obľubuje svetlo, nie však priame slnko.

🌸 V interiéri ho polievame odstátou vodou. Prebytočnú vodu pod črepníkom treba vylievať, lebo stonky s listami v príliš vlhkej zemine zvyknú odhnívať.

🌸 Nemá rád suchý vzduch, ani rosenie na listy. Vlhkosť zabezpečíme tak, že do misky pod črepníkom položíme zopár umytých kamienkov, ktoré pravidelne vlhčíme.

🌸 Približne raz mesačne zalejeme špeciálnym hnojivom na interiérové rastliny.

🌸 Potrebuje chlad, najlepšie sa mu darí v miestnostiach s teplotou do 18 stupňov. V prekúrených bytoch čoskoro stráca „dych“ a môže aj vyhynúť. Dávame ho čo najďalej od radiátorov, k severnému oknu, na chodby, do medziokenných priestorov, na verandy a podobne.

🌸 Je citlivý na škodlivé huby, ktoré spôsobujú žltnutie a vädnutie listov a kvetov. Napadnuté časti rastliny treba ihneď odstrániť a na čas obmedziť polievanie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach