Efektívne využitie dažďovej vody v záhrade i v domácnosti

Ak chceme byť ekologický a efektívny, prípadne vlastníme chatu či záhradu bez priameho prístupu v vode, môžeme na rôzne účely využiť dažďovú vodu alebo vodu do studne.

Polievanie záhrady dažďovou vodou je iba jeden spôsob, akým vieme zachytenú vodu využiť. Môžeme v nej totiž aj prať, sprchovať sa, či splachovať s ňou toaletu. Je to ekologické, finančne efektívne a navyše, budete mať z toho skvelý pocit J.

využitie dažďovej vody

Odchyt dažďovej vody

Najjednoduchším spôsobom, ako si urobiť zásoby dažďovej vody, je jej zachytávanie priamo z odkvapu. Pozor však na typ strešnej krytiny. Dažďová voda, ktorá steká po plechovej streche alebo klasických hlinených šindľoch je vhodná na polievanie i iné využitie.

Ak však máte na streche asfaltové šindle, prípadne máte plechovú krytinu natretú farbou, môžu sa do vody dostať toxické látky. Takáto dažďová voda nie je vhodná pre ďalšie využitie.

Ak máte pre tieto účely nevhodný typ strechy, môžete vodu zbierať  do plastového suda alebo podzemnej nádoby. Plastové sudy sú ľahké a veľmi jednoduché na montáž a údržbu. Sú zakryté, teda nepotrebujú filtre na hrubé nečistoty a nemnožia sa v nich komáre. Voda z nich je vhodná na polievanie záhrad. Ak však chcete využívať vodu aj v domácnosti, zaobstarajte si podzemnú nádobu. Tá už však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy a aj viac údržby.

využitie dažďovej vody

Čerpadlo alebo vodáreň?

Najbežnejší spôsob využitia dažďovej vody či vody studne je polievanie záhrady. Na čerpanie vody zo suda postačí kohútik na plnenie krhiel. V prípade väčšej záhrady, či polievania trávnika je efektívnejšie zaobstarať si jednoduché čerpadlo určené pre zavesenie na sud a hadicu.

Ak čerpáme vodu zo studne, potrebujeme silnejšie čerpadlo. Zvoliť môžeme napríklad tlakové čerpadlo, ktoré ponoríme do studne. Podľa hĺbky studne a dĺžky hadice na povrchu vypočítame, aké silné čerpadlo potrebujeme. Ak potrebujeme čerpať vodu zo studne, no zároveň aj zo suda s dažďovou vodou, je skvelou voľbou povrchové čerpadlo. Je ľahké a dobre sa prenáša z miesta na miesto. Má zabudovaný filter, teda neprepustí hrubé nečistoty. Pre ešte väčšie pohodlie zvoľte čerpadlo s hydrokontrolou, ktoré ľahko napojíte aj na automatické zavlažovanie. Po skončení čerpania sa čerpadlo samo vypne.

využitie dažďovej vody

Takéto čerpadlo môžete využiť aj na sprchovanie sa dažďovom vodou v záhradnej sprche. Zaujímavou vychytávkou je multifunkčná sprchou, ktorú môžete využívať na sprchovanie napríklad pred vstupom do bazéna a takisto na polievanie záhrady.

využitie dažďovej vody

Domáca vodáreň nahradí vodovod

Ak chcete alternatívne zdroje vody využiť vnútri v dome, najefektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Je to ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často, čo znamená úsporu energie.
Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.
Pozor – v expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva. Treba tiež dávať pozor a vždy pred odchodom z chaty či chalupy vodáreň vypnúť a nechať odtiecť zvyškovú vodu.

využitie dažďovej vody

Do vodárne môže ísť voda zo studne, alebo aj dažďová voda. Pozor však na nečistoty a zloženie vody. Dažďová voda sa hodí na využitie ako úžitková, teda na splachovanie, sprchovanie aj pranie. Na úpravu vody použite vodné filtre.

Zdroj: Hornbach

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach