Hit v jesennej záhrade: okrasné kapusty

Jesenným hitom v záhrade, aj na tanieri sa stávajú hlávky okrasnej kapusty. Aby boli okrasné kapusty podmanivo farebné, potrebujú chlad. Pod vplyvom sychravého počasia sa zaujímavo vyfarbujú, a tým sa môžu stať potešením v jesennom nostalgickom čase.

okrasné kapusty
stock.adobe.com

Okrasná kapusta (Brassica oleracea – dvojročná rastlina príbuzná kelu, kapusty a karfiolu)  uprednostňuje úrodnú, humusovitú pôdu a dostatok svetla, v tieni sa jej darí menej. Nepotrebuje ani veľa vody. Ak si chcete spestriť záhon, vyberte si na zasadenie len sadenicu s dostatočne vyvinutou stredovou ružicou. Listy nesmú byť poškodené, dôležitý je aj stav spodných listov. Ak zahnívajú alebo sú fľakaté, sadenicu nekupujte. Koreňový systém v črepníku nesmie byť prehustený, lebo takáto kapusta bude pomaly rásť a nebude sa pekne vyfarbovať.

Potrebuje chlad

Aby sa jej výrazne vyfarbili listy, ktoré vytvárajú ružicu podobnú kvetu veľkej ruže alebo pivónie, potrebuje denné teploty pod 10 stupňov.  Nič sa nestane, keď sa nakrátko ochladí až do mínus 10 stupňov, vtedy sa niektoré druhy dokonca najkrajšie sfarbujú. Kapusty dorastajú do výšky približne 50 centimetrov, vydarená ružica má v priemere až 80 centimetrov. Na takéto krásne rozvinutie však potrebujú dostatok priestoru,  inak zostanú nevysoké a celkovo menšie.

Potešenie aj v interiéri

Ak nemáte záhradu a napriek tomu túžite po tejto nevšednej jesennej kráske, pokojne si ju kúpte aj do interiéru.  Žiada si však chladné miesto: napríklad na chodbe.  Okrasná kapusta vydrží aj pri plusových 20 stupňoch, no nie dlho (tri – štyri týždne). Vtedy treba rátať s vlhkým substrátom, ktorý nesmie vyschnúť.

Čo by ste mali vedieť:

  • Stred kapusty sa vyfarbuje na červeno, ružovo alebo cyklámenovo, smerom k okrajom farba stráca intenzitu. Novinkou sú dvojfarebné odrody.
  • Efektne pôsobia kapustné ružice s bielym stredom.
  • Často sú okraje listov skučeravené, niektoré sú zasa jemne vrúbkované alebo hladké.
  • Zaujímavá je aj vôňa okrasnej kapusty: pripomína karfiol a reďkovku.
  • Túto okrasnú hlúbovinu môžete aj zjesť, treba však počítať s tým, že jej listy sú húževnatejšie a tvrdšie.

Siahajú po nej aj floristi

Aj trendových floristov očarila  okrasná kapusta. V jesenných slávnostných kyticiach ju kombinujú s drobnokvetými chryzantémami, rôznymi trávami či vetvičkami vždyzelených kríkov. Okrasná kapusta vynikne aj v nádobe na väčšom balkóne, keď sú už muškáty a iné balkónové rastliny bezpečne zazimované. Krásne pôsobí v kombinácii s vresom, ktorý tiež výborne znáša jesenné mrazíky, prípadne so vždyzeleným brečtanom. Nezabudnite, že kapusta potrebuje v nádobe dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.

Zaujímavosť:

Vyšľachtené farebné okrasné kapusty dajú dvojaký úžitok: okrem krásy v záhone ju možno  aj servírovať. Vyšľachtené farebné hlávky pochádzajú z Japonska.