Apríl v záhrade – práce pribúdajú

Apríl v záhrade a Jarné záväzky: Čo všetko by sme mali stihnúť?

Máme tu premenlivé aprílové dni, dlhé zimné noci sú preč a slnko ťahá von jeden kvietok za druhým. Dlho očakávaná jar je v plnom prúde a nejednému záhradkárovi klopú na dvere milé povinnosti okolo záhrady, domu či bytu. Aj keď ešte nedokvitli jarné cibuľoviny, už sa rodia okrasné kríky a je jasné, že práve nastal čas hneď na niekoľkých dôležitých príprav. Aký je apríl v záhrade?

Klimatické podmienkyBratislavaOravská lesnáSliačKošice
Priemerná mesačná teplota °C11,461111,7
Kumulatívny úhrn zrážok v mm/mesiac40,5603517

Aby sme to všetko pekne a dobre stihli, a pritom na nič nezabudli, ponúkame kopec skvelých rád do každej záhrady, doplnené aj exkluzívnymi radami profesora Ivana Hričovského.

Dr.h.c. Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Nenechajme nič na náhodu, skontrolujme jarné náradie, doplňme zásoby osiva, potrebné hnojivá, prípravky či kvetináče s dostatkom zeminy na presádzanie. Nastal čas vytiahnuť týchto pomocníkov a odstrániť v našom zelenom svete všetko, na čom nechala zima svoj podpis.

Apríl v záhrade

Preč so všetkým, čo do záhrady nepatrí

Zima nám v záhrade nechala poriadny neporiadok. Nadbytočné lístie, mrazom spálená tráva či odlomené konáre sa nám v tomto období až príliš pletú pod nohy. Ak sme sa popasovali s týmto problémom už v jeseni, naša práca bude o to jednoduchšia. Nič to však nemení na tom, že všetko, čo je zničené, staré a navyše, treba zo záhradky zhrabať, pretože až vtedy budú mať nové výhonky dostatok miesta pre svoj kvalitný rast. V tomto boji nám pomôžu rukavice, lopata, rýľ, špeciálne postreky, ale aj iné prípravky na burinu.

Je síce pravdou, že rastliny sa po zime len ťažko prebúdzajú, no burina sa heslom dlhého zimného spánku neriadi. S radosťou využije každý voľný priestor a nejeden záhon v našej záhrade, čo znamená, že do boja s týmto nepriateľom by sme sa mali pustiť už na jar. Pozornosť by sme mali upriamiť v prvom rade na trvácne druhy, ako je nátržník husí či pichliač roľný.

Ako s nimi úspešne bojovať?

Najviac fungujúcim konkurentom sú husté porasty kultúrnych rastlín, ktorých koreňová sústava a olistenie dokážu burine skvelo odolávať. Kým sa tak stane, mali by sme pravidelne okopávať a plieť riadky. Pomocníkom je aj ekologický spôsob nastielania pomocou drvenej kôry v okrasných záhradkách a netkané textílie v záhradkách zeleninových. Nástielky sa dokážu krásne popasovať s nežiaducou burinou, no zároveň zabraňujú neproduktívnemu výparu vody, zlepšujú kondíciu rastlín a udržiavajú správnu teplotu pôdy.

Apríl v záhrade

Doprajme stromom a krom nový strih

Niektoré rastliny a stromy sú obyvateľmi záhrad, ktorí musia zimu prečkať v mrazoch a jedine vonku. Zábaly a čečiny, ktoré ich pred chladom chránili, už však nepotrebujeme. Zima necháva na stromoch a kroch nežiadúce následky v podobe odumretých a poškodených vetiev alebo výhonkov napadnutých chorobami. Tie by sme pri zastrihávaní úplne odstrániť.

Výsledkom našej práce tak nie je len zdravý obyvateľ záhrady, ale aj presvetlenie a prevzdušnenie jeho koruny, ktoré podporuje rast nových a kvalitných plodov ovocia, bobuľovín, ale aj kôstkovíc. Zastrihávanie je dôležitá súčasť starostlivosti o naše stromy, takže nezabúdajme na vysokú dávku pozornosti a využívanie kvalitných nožníc a pílky.

Naše rezy by mali byť hladké a s čistými okrajmi, predídeme tak zbytočnému vzniku chorôb. V prípade listnatých členov záhrady nezabúdajme na zber všetkých polámaných konárikov, suchého lístia alebo plodov, ktoré počas jesene nestihli opadnúť. Ihličnaté stromy by sme mali zbaviť starého ihličia. A čo je dôležité v prípade ovocných stromov?

Nezabudnime ich dobre prihnojiť a ešte pred kvitnutím ošetriť biologickými prípravkami proti škodcom. Niektoré ovocné stromy a kríky sa síce začínajú orezávať už vo februári, no závisí to od teploty vzduchu. Jarná údržba stromov sa zameriava na obľúbené jablone, hrušky alebo rôzne kôstkovice, no koniec apríla patrí už aj orechom.

Naše stromy a kríky sme ošetrili a presvetlili ich koruny, no čo so zasadením tých nových? Jarná výsadba ovocných stromčekov je najprijateľnejšia práve v období marca až mája. Rada na záver? Namočte korene pred výsadbou aspoň na jeden deň do vody a až potom ich posaďte.

Mohlo by vás zaujímať

s citlivým cyklámenom

Cyklámen: ako sa oň starať po zime?

Možno aj vás v zimných mesiacoch tešil nežný cyklámen nezameniteľnými farebnými kvetmi. S príchodom jari odkvitá, vädnú mu aj listy. Cyklámen stráca vitalitu a nástojčivo potrebuje vegetačný pokoj.… Čítaj ďaľej

záväzky v záhrade
Nezabúdajme na pôdu a výživu rastlín

Pôda po dlhšom čase konečne odmrzla, a to nám dáva jasný signál, že by sme mali začať s jej ďalšou prípravou. Ak sme však zeminu prihnojili a porýľovali už aj v jeseni, po zime je lepšie pripravená a obohatená o viacero užitočných živín. Keď ju precízne pripravíme, môžeme začať sadiť alebo dokonca zasievať úplne nové rastliny. Úrodnosť pôdy poriadne podporíme aj tým, že nezabudneme na obmenu pôdy a vyhneme sa sadeniu rovnakých rastlín do tej istej pôdy 2 roky za sebou.

Rast rastlín je závislý na dusíku a jar je obdobie, kedy ho potrebujú najviac. Veľmi rýchlo si ho nájdu v správnom hnojive, ktorý si vyberieme jednoducho z aktuálne ozaj širokého sortimentu vhodného hnojiva pre konkrétny druh alebo skupinu rastlín. Zalovte však v pamäti, pretože množstvo hnojiva je opäť závislé na vašej jesennej aktivite a obsahu živín v pôde, pretože nielen ich nedostatok, ale aj nadbytok môže byť pre pôdu škodlivý.

Trávnik je naša vizitka

Nielen stromy, kríky či iné rastliny potrebujú po zime detox. Trávnik, ktorý počas zimných mesiacov ležal pod ľadom a snehom si práve v tomto období vyžaduje väčšiu dávku pozornosti. Plochy, ktoré ešte donedávna zakrýval sneh by sme mali poriadne pohrabať a dôkladne odstrániť odumreté časti rastlín. Ak bojujeme s machom a jeho zárodkami, mali by sme ho ošetriť prípravkom proti machu, ktorý nám v boji pomôže.

Tu však povinnosti v starostlivosti o trávnik nekončia a je toho viac. Pred samotným vypučením by sme mali pomocou vertikulátora trávnik prevzdušniť. Po vertikulácii je hnojenie ďalším krokom. Trávnik môžeme pohnojiť kompostom či organickým hnojivom s dlhodobým účinkom. Trvalé oteplenie pre záhradníka častokrát znamená aj obdobie sucha. Vtedy bude tráva priam prosiť o pravidelné zavlažovanie. Oprášiť by sme mali aj naše kosačky a začať s pravidelným kosením.

Trávnik je pestrofarebným kobercom našej záhrady, a ak je krásny a hustý, môže pre ňu predstavovať ozajstnú pýchu. Jar však často odkrýva aj jeho poškodené miesta napadnuté plesňami, s ktorými nám pomôžu rôzne špeciálne prípravky.

Je veľmi dôležité, aby sme trávnik vyhrabávaním zbavili lístia, popadaných konárikov, suchej trávy a machu. Potom ho môžeme bez zábran ešte viac prikrášliť vysadením predpestovaných rastliniek, ako sú sirôtky, nezábudky, cherianty či cibuľnaté a hľuznaté rastlinky. Jeho súčasťou môžu byť aj obľúbené kvitnúce trvalky, papradiny a traviny.

Apríl v záhrade

Apríl v záhrade: Ten pravý čas na skalničky a jazierka

Kladiete si otázku, čím doplniť skalku v okrasnej záhrade? Neexistuje vhodnejšie obdobie na nákup skalničiek, ako je jar. Skalku prekrásne spestria rôzne zakrpatené ihličnany, hľuznaté rastliny, kobercové skalničky či iné vzácne rastliny. A ich sadenie veru nie je žiadna veda!

Apríl v záhrade
https://www.shutterstock.com/

Ak je rastlinka suchá, mali by sme ju pred zasadením dobre poliať. Pomocou malej lopatky si vyhĺbime jamu, na jej dno nasypeme pár malých kamienkov a rastlinku vysadíme. Každý druh skalničky však má iné požiadavky a zasypať ju treba substrátom, ktorý je určený na nami vysádzaný druh. Skalničkový ceremoniál ukončíme tým, že povrch vybraného substrátu zalejeme a nasypeme naň drobnú kamennú sutinu. Hotovo!

Rovnako dychberúci šmrnc však skalke dodajú aj plazivé dreviny či nízke ihličnany. Aj keď skalky pestujeme na umelo dosadených kameňoch, vďaka ktorým je zemina dlhšie vlhká, nezabúdajme na to, že jarná úprava záhradnej skalky, rovnako ako pri iných rastlinách pozostáva z okopávania, kyprenia pôdy a odstraňovania odumretých častí.

Jarná sezóna a apríl v záhrade patrí nepochybne aj jazierkam. Jednou z povinností záhradkára je tak jeho vyčistenie. Ak sme ho na jeseň nezakryli krytom proti opadaným listom, budeme sa s nimi musieť potrápiť práve teraz a listy by sme mali vybrať nielen z povrchu jazierka, ale aj z jeho dna. Lepší prístup nám tu zaistí vypustená voda a po príchode stáleho jarného počasia môžeme veselo začať s výsadbou vodných trvaliek.

Dajme slovo aj svojej fantázii

Záhrada nie je len o dokonalom trávniku a stromčekoch. Dôležitá je aj atmosféra, ktorá z nej kričí a práca záhradkára tak starostlivosťou o rastliny ani zďaleka nekončí. Všetky chodníky alebo dlažby by sme mali dôkladne vyčistiť od blata aj buriny v špárach.

Bežné umývanie takýchto miest zväčša nestačí a je potrebné použiť tlakový čistič. Čo sa týka drevených skrášľovačov záhrad vo forme terás či rôznych malých aj väčších stavieb, nemali by sme zabudnúť na ich čistenie a impregnáciu vhodným prípravkom. Ozdobou takýchto častí záhradky môžu byť aj pestrofarebné jarné kvietky. Veď predsa platí, že kde sú kvety, tam je aj život. Výborne sa im darí aj v kvetináčoch, ktoré si môžete vyzdobiť podľa seba.

Apríl v záhrade
https://www.shutterstock.com/

A čo detské záhrady?

Nezabúdajme ani na starostlivosť o náš záhradný domček, preliezačky či šmykľavky, ktoré je rovnako potrebné vyčistiť. Popustite uzdu svojej fantázii a vráťte sa mysľou k bezstarostnej detskej veselosti. Ako na to? Na hojdačku môžete zavesiť kvety alebo na nej nechať rásť popínavé rastliny, natrieť lavičku žiarivými farbami, siahnuť po pestrofarebných kvetináčoch, podporiť romantickú atmosféru svetielkami a lampiónmi alebo jednoducho nechať túto výrobu na svojich deťoch.

Je jedno, či máme veľkú záhradu, skleník, rastliny na balkóne či v byte. Stále platí, že starostlivosť je alfou a omegou každého pestovateľa, a ak si svoju časť práce splníme správne, príroda sa nám odvďačí a my si budeme užívať vytúžený relax a pohodu v našom pestrofarebnom záhradnom kráľovstve.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach