Jún v záhrade

Jún je mesiacom nastupujúceho leta a to je čas, keď je v záhrade práce naozaj ostošesť. Najmä tohto roku, keď máj bol taký netypický a upršaný, zdá sa, akoby to príroda chcela odrazu všetko dohnať. Na čo by sme teda nemali zabudnúť a čo všetko by sme mali robiť vo svojich záhradkách?

Zeleninová a ovocná záhradka

Pór

Ak ste nestihli, ešte stále môžete vysádzať sadeničky póru – najlepšie do brázd, ktoré sú hlboké 10 cm. Po zasadení dôkladne zalejte. Brázdy prihrňte úplne až potom, keď rastlinky zakorenia.

https://www.shutterstock.com

Paradajky

Aby paradajky pekne rástli a neváľali sa nám v hriadkach, včas ich priväzujeme k oporám a vyštipujeme všetky bočné výhonky v pazuchách listov.

https://www.shutterstock.com

Jahody

Jahody zbierajte najlepšie zrána, kým sa plody veľmi neprehrejú.

https://www.shutterstock.com

Ostružiny

Výhonky ostružín priviažte a pamätajte na to, že na každej rastline úplne stačí nechať 2 – 3 silné mladé výhonky.

https://www.shutterstock.com

Marhule

Ak chcete, aby marhule boli šťavnaté a pekne dozrievali, nezabúdajte na pravidelnú a dostatočnú zálievku.

https://www.shutterstock.com

Popadané nezrelé ovocie

Drobné a nezrelé ovocie, ktoré popadalo, pozbierajte a odneste ho zo sadu preč.

Mohlo by vás zaujímať

Záhrada

Záhrada – 10 trendov, ktoré vládnu

1. Kuchynská záhrada Najväčším celosvetovým trendom je v súčasnosti pestovanie vlastných byliniek a zeleniny. Pestovatelia vďaka tomu s istotou vedia, odkiaľ ich kuchynské suroviny pochádzajú a… Čítaj ďaľej

Je čas na bylinky…

Ak patríte k milovníkom bylinkových čajov, práve teraz je ten vhodný čas na zber a sušenie mnohých z nich. Treba však dodržiavať určité zásady: Medovku treba pozbierať skôr ako sa jej vytvoria kvetné púčiky. Mäta, šalvia a materina dúška sú najaromatickejšie práve v čase, keď začínajú kvitnúť – vtedy majú aj najvyšší obsah liečivých látok.

V prípade, že sa chystáte zbierať a sušiť levanduľu, harmanček, či nechtík, treba vyčkať až do času, keď úplne rozkvitnú.

Bylinky sušíme rovnomerne uložené na sieti, ktorá je napnutá v drevenom ráme – najlepšie v miestnosti, ktorá je suchá, teplá a dobre vetraná. Počas sušenia bylinky občas prehrnieme rukami a trochu ponatriasame. Po 7 – 10 dňoch takéhoto sušenia by bylinky mali byť usušené. Skúška: Dobre usušené bylinky sa pri dotyku lámu a trúsia. Uskladňujeme v sklených pohároch, v suchej a tmavšej miestnosti.

Kvety pre radosť

Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety rastlín v kvetináčoch a debničkách, dostatočne zalievame a prihnojujeme.

Ak chceme, aby listy ruží boli zdravé, preventívne robíme postrek proti hubovitým ochoreniam, ktoré špatia listy ruží. V prípade, že chceme bojovať proti škvrnitosti či hrdzi na listoch, pomáha napríklad prípravok Ortiva alebo Baycor 25 WP.

Odkvitnuté kvety mnohokvetých ruží odstrihneme hneď nad prvým listom, ktorý je pod kvetom. V prípade, že ide o veľkokveté ruže, odstránime odkvitnutý kvet až nad tretím listom pod kvetom.

V prípade, že máte v záhrade ruže s dekoratívnymi šípkami, odkvitnuté kvety strihať nemusíte.

Jazierko je radosť, ale…

Ach, mať tak v záhrade aspoň malé jazierko! Po takom niečom určite túžia mnohí z nás. Horšie však už býva, keď voda v jazierku začína nepríjemne páchnuť alebo sa na nej vytvárajú peny. Vtedy by sme vodu v jazierku určite najradšej okamžite vymenili, ale nebolo by to správne. Takýmto radikálnym zásahom by sa narušila rovnováha systému a voda by sa opäť mohla rýchlo zakaliť. Oveľa lepšie bude, ak vymeníme nanajvýš Jednu tretinu vody z jazierka a potom približne týždeň vyčkáme. Po týždni znovu môžeme odčerpať a doplniť jednu tretinu objemu vody z jazierka.

A aké dobré rady má pre záhradkárov profesor Ivan Hričovský? Vypočujte si “ Jún v záhrade s profesorom Hričovským „, aby ste náhodou na niečo dôležité nezabudli…

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach