Kedy robiť rez višní a ako ich pestovať? Radí profesor Hričovský

Mnohým záhradkárom teraz robia radosť višne, ktoré práve dozrievajú.

Aby sme sa však mohli tešiť z dobrej úrody a pochutnávať si na tomto skvelom ovocí, mali by sme sa vedieť o tieto stromy starať a poznať, aké odrody je u nás vhodné pestovať.

rez višní

Kedy sa robí rez višní, aké odrody je u nás vhodné pestovať a na akom podpníku?

Opýtali sme sa aktuálne iba pre vás, uznávaného odborníka, profesora Ivana Hričovského:

rez višníVišne pochádzajú pravdepodobne z Orientu. Možno ich pokladať za chudobnejšie príbuzné čerešní. Pomologicky sa delia na kyselky, amarelky, tmavé sladkovišne  a skleňovky. Najčastejším tvarom višní je štvrťkmeň s voľne rastúcou korunou. Osvedčený sklon výsadby je 3,5 m od seba. Výsadba predstavuje na Slovensku 51 ha.  Osvedčené podpníky sú Mahlebka alebo Cold. Rez robíme po výsadbe, v prvých rokoch výchovný, v rodivosti udržovací a u starších stromov zmladzovací.

rez višníVišne rodia na jednoročnom dreve. Rez robíme po obratí úrody. V praxi sa pestuje 12 plodových odrôd višní. Z toho jedna amarelka a 11 kyseliek. Pestujú sa v teplých oblastiach do 350 metrov nad morom , v stredne teplých oblastiach nad morom 350 – 450, no a v chladnejších oblastiach nad 450 metrov nad morom.  Z odrôd je najskoršia odroda Rivan. Osvedčené sú odrody Favorit, Érdi Bötermö, ďalej odroda Fanal, Morela neskorá, Morelen Feuer a iné.

Pokiaľ ide o využitie plodov, je veľmi široké. Ako stolové ovocie, tak i pre spracovanie.  Spotreba višní na obyvateľa je u nás 40 dkg. Je to málo. Pri ich rozširovaní môžu veľa urobiť aj záhradkári.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach