Koleus – žihľavka oživí každý záhon. Má nenápadné kvety

Čím viac má vlahy, tým sa krajšie a výraznejšie sfarbuje. Koleus nesmie vyschnúť, vtedy sa len ťažko spamätá. Treba na to myslieť najmä v horúcich letných dňoch. Farebnosť listov podporuje aj časté hnojenie. Navyše sa ľahko rozrastá a ani začínajúcim pestovateľom kvetov nepridáva starosti, lebo v optimálnych podmienkach je ozdobou po celé leto.

Koleus
https://stock.adobe.com

Žihľavkám sa darí najmä na slnečnom, teplom a chránenom mieste, no znesú aj mierny tieň. Na pestovanie sú dôležité  priepustné pôdy bohaté na živiny, najlepšie bez obsahu vápnika. Rastlinám prospieva aj pravidelné ranné alebo podvečerné rosenie listov, avšak nikdy nie pri priamom slnku.

Ožíva po daždi

Obdivovaný koleus (coleus) získal pomenovanie podľa podobnosti so žihľavou dvojdomou, ľudovo ho nazývame žihľavka. V rode sú zastúpené trvalky, letničky aj vždyzelené polokríčky. Mnohofarebné pílkovité listy majú rôzne tvary. U nás sa najčastejšie vysádza rýchlorastúca kríčkovitá trvalka, ktorá sa však pestuje v okrasných hriadkach ako letnička, lebo krásna je najmä v letnom období. Žihľavky ožívajú najmä po daždi, keď sú iné kvety zatvorené alebo ovísajú. Pestré listy koleusov sú svieže a zmenia sa na žiarivú nádheru. Vyžadujú si však veľa vody a aj dostatok živín, aby farby listov boli intenzívne.

Nenápadné kvety vyštikávame

Takmer všetky rastliny pestujeme pre  farebné či voňavé kvety. Koleus je jednou z mála výnimiek: nenápadné drobné kvety najčastejšie fialovej farby  čo najskôr vyštikávame, aby sa rastlina nevysiľovala, zostala silná a  neopadali jej dekoratívne listy.  Zaujímavosťou je, že koleus kvitne práve vtedy, keď nemá dostatok výživy. Ak chceme dosiahnuť kríčkovitý, a nie „vytiahnutý“ vzhľad, zaštipujeme aj výhonky smerujúce nahor. Ďalšou výhodou koleusov je rýchly rast, aj preto sa s obľubou dosádzajú na letné záhony.

Koleus

Zdravý, bez škodcov

Koleus netrápi pestovateľov takmer žiadnymi chorobami. Mohlo by to vychádzať aj z toho, že jeho listy sú veľmi podobné pŕhľave. Hovorí sa, že tieto rastliny umelo vysádzali na Jáve – v ich tropickej domovine – ako ochranu  kávovníkových plantáží pred nájazdmi divých svíň, ktoré mali pred pŕhľavou rešpekt.

TIP:  Farebný kvetináč

Koleus

Ak nemáte záhradku, vytvorte si pestrú zmes farebných koleusov vo väčšej nádobe na terase alebo balkóne. Vtedy zvoľte kombináciu s kvitnúcimi letničkami – vhodné sú napríklad nenáročné fialovomodré lobélie alebo žlté papučky (Calceolaria). Keďže koleus má vysoké nároky na vodu, skúste ich vysadiť do samozavlažovacích nádob. Jednotlivé odrody sa hodia aj na terasu a balkón. Keďže pochádzajú z tropických oblastí, nie sú odolné proti mrazu, no nezúfajte: ak ich pred chladnými dňami v jeseni spätným rezom zrežete na polovicu, stačí ich presťahovať do interiéru pod oknom a určite prezimujú.

BEA VRZGULOVÁ

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach