Ktoré kvety vydržia na hroboch najdlhšie?

Krásny novembrový zvyk spomienky na zosnulých pochádza z dávnej minulosti, keď Kelti takto vyjadrovali vieru, že úmrtie nie je definitívny koniec existencie… A hoci si na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, spomenieme azda aj každý deň, jesenný sviatok Pamiatky zosnulých má zvláštne čaro. Umocňujú ho aj rôzne kvety, ktoré nosíme na hroby.

Ktoré kvety vydržia

K tradičnej dušičkovej výzdobe pietnych miest patria kvety.  Či živé, umelé alebo suché aranžmány – vždy treba myslieť na to, že nie honosnosť a čo najdrahšia výzdoba, ale  spomienky, emócie a úcta by mali vyjadrovať vzťah k zosnulým.  Materiálno nesmie prevážiť nad duchovným rozmerom tohto sviatku. Zastavte sa, zapáľte sviečku a v tichu si pohovorte s tými, ktorý sprevádzali váš život.

Dohoda pred výzdobou

Celkový vzhľad  hrobového miesta by mal pôsobiť jednotne. Pred výzdobou by sa mali najbližší dohodnúť na jednom aranžmáne, na druhu, veľkosti  a farbe kvetov a k nim doladiť sviečky. Ak totiž každý príbuzný prinesie niečo iné, hrob bude pôsobiť neusporiadane a nič nevynikne.

Vyhýbajte sa príliš výrazným farebným kontrastom, ak už zvolíte nejakú farbu, všetko laďte tón v tóne. Ani na detské hroby  sa nehodia príliš jasné farby.

Keď živé, tak odolávajúce mrazom

Najobľúbenejšou ozdobou hrobov sú živé kvety, aj keď v plnej kráse vydržia krátko.  Hrozbou počas novembra sú chlad, hmly a mrazy. To treba brať do úvahy pri výbere rastlín. Najvhodnejšie sú teda mrazuvzdorné. Viete, ktoré kvety vydržia?

Ktoré kvety vydržia

Ktoré kvety vydržia najdlhšie?

Chryzantémy

Veľkokveté chryzantémy mráz poškodí, ak sa teplota  pohybuje okolo 0 stupňov, drobnokveté vydržia aj teploty  -3 až -5 stupňov. Ochrana igelitom pred mrazom nepomôže, lebo listy môžu začať plesnivieť. Chryzantémy v črepníku ochránime pred mrazom zabalením nádoby. Pozor s polievaním: radšej menej, aby voda pri nízkych teplotách nespôsobila zamrznutie pôdy. Tieto chryzantémy možno po odkvitnutí zrežte na cca 10 centimetrov a zasadiť, prípadne prikryť čečinou.

Libavka položená (Gaultheria)

Je to vždyzelená nenáročná rastlina, odolná proti mrazom. Na jeseň púta červenkastými aromatickými bobuľkami, ktoré dlho vydržia. Na pietnych miestach v kombinácii s bielym chryzantémami pôsobí dekoratívne a slávnostne.

Ktoré kvety vydržia

Hebe

Aj  viacero druhov vždyzelenej mrazuvzdornej rastliny s názvom hebe sa výborne kombinuje s rezanými alebo črepníkovými kvetmi. Dôležité je správne zalievanie, lebo substrát treba udržiavať vždy iba mierne vlhký. Dekoratívne pôsobia aj kvitnúce hebe, tie však nevydržia vysoké mrazy.

Vresovce

Vresovce sú vďačné, asi 40 cm vysoké trvalky – kríčky s pevnými halúzkami, ktoré sa v novembri obsypú drobnými zvončekovitými kvetmi ružovej, fialovej či bielej farby. Vyžadujú si zálievku aj cez zimu, keď príliš nemrzne. Pred tuhými mrazmi treba chrániť koreňový bal.

Ktoré kvety vydržia

Foto: stock.adobe.com, pixabay.com