Magnólia – voňavá ružovkastá nádhera

V apríli začína kvitnúť jeden z najkrajších stromov

Magnólia je pozoruhodný strom, ktorý  v jarnej záhrade nemá konkurenciu. Práve sa nalievajú jej nežné kvety, ktoré pútajú nielen veľkosťou a farbou, ale aj omamujúcou vôňou. Zaujímavosťou je, že kvety magnólie sa objavia na holých konárikoch oveľa skôr ako listy. Navyše, ak chcete mať v svojej blízkosti túto nádheru, apríl je výborný termín na sadenie.

Mladej rastline vyberieme slnečné miesto a už teraz myslíme na to, že malý strom časom zmohutnie a stane sa dominantou tejto časti záhrady.  Pozor, neznáša presádzanie, takže miesto treba vybrať naozaj starostlivo. Magnólii sa nedarí sa na veternom mieste, škodí jej najmä severný vietor.

Znášajú aj znečistené ovzdušie

U nás predávané magnólie sú zvyčajne mrazuvzdorné, takže aj keď pôsobia krehko, zimné obdobie im nespôsobuje problémy. Znesú teploty až do mínus 30 stupňov. Skôr môžu utrpieť pri neskorých jarných mrazoch, resp. skorých jesenných. Sú vhodné aj do mestských záhrad, či predzáhradiek na sídliskách, lebo dobre znášajú aj znečistené ovzdušie. Kvitnú od polovice apríla do júna, potom opadajú okvetné lístky. V lete vyháňajú nové výhonky. Niekedy sa po dlhej teplej jeseni stane, že magnólie zakvitnú aj predčasne. V októbri sa pýšia oranžovo-červenými plodmi, listy sa sfarbia na žlto, bledohnedo až olivovozeleno.

Neznáša okopávanie

Magnólie nepatria k rýchlorastúcim drevinám, takže ani s jarným či jesenným rezom nebude mať pestovateľ starosti. Ak nejaký konár začne prekážať, opatrne ho odrežeme a rez začistíme. Hlbší rez určite nerobíme, lebo rastlina ťažko dorastá.

Magnólie majú plytko rastúce korene, preto treba pri okopávaní postupovať opatrne, aby sa nenarušil koreňový systém. Niektoré dokonca nemajú rady akékoľvek narušenie pôdy v oblasti koreňov. Tu plní dobrú funkciu mulčovacia vrstva, ktorá zachováva pôdu vlhkú a kyprú, dokonca v zime ochráni pred silnejšími mrazmi.

https://www.shutterstock.com

Najobľúbenejšie druhy

V našich podmienkach sa najlepšie darí magnólii hviezdokvetej (Magnolia stellata), dorastá do výšky 2 až 3 metrov, ale rastie veľmi pomaly. Rozkvitá ešte pred olistením, často už koncom marca, množstvom bielych, voňavých kvetov, ktoré vyrastajú na dvojročnom dreve. Listy sú lesklé a tmavozelené.

V predzáhradkách či okrasných záhradách sa najčastejšie vyskytuje Magnolia soulangova. Je to rozkonárený ker, ktorý môže dorásť do výšky troch metrov. Kalichovité kvety sú vnútri biele, s purpurovým tieňovaním. Objavujú sa v apríli ešte pred listami. Odroda Rubra má ružovočervené kvety, Alba Superba zasa úplne biele.

Náročnejší pestovatelia s väčšími záhradami vyhľadávajú magnóliu veľkokvetú (Magnolia grandiflora). Vyniká nádhernými veľkými kvetmi, ktoré sa otvárajú neskôr ako pri predchádzajúcich druhoch. Je to vždyzelený mrazuvzdorný druh, ktorý na zimu nezhadzuje listy.

https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať

Bergénia – slonie uši v záhradke

Práve kvitne bergénia Bergénia je vďaka nenáročnému pestovaniu veľmi obľúbená chalupármi, vidno ju aj v predzáhradkách, hodí sa do mierne šikmého terénu, k jazierkam, no… Čítaj ďaľej

Ako sadiť magnólie?

  • Zadovážime si pevnú, zdravú rastlinu z overeného zdroja.
  • Magnólie rastú pomaly, takže si vyberme radšej väčší exemplár.
  • Predávajú sa zvyčajne v baloch alebo  kontajneroch aj s pôdou.
  • Na vybratom mieste vykopeme dostatočne priestrannú jamu, ktorú do polovice naplníme rašelinou alebo kompostom a premiešame so záhradnou zeminou.  Tak zabezpečíme kyslú reakciu, pretože magnólie neznášajú vápenatú zeminu.
  • Dbáme na priepustnosť substrátu.
  • Vložíme bal so stromčekom a zasypeme, snažíme sa bal so zeminou neporušiť.
  • K zasadenej rastline umiestnime pevný kolík a jemne ju priviažeme, aby ju nevyvrátil vietor, lebo má plytké korene.
  • Výdatne zalejeme a povrch okolo kmeňa nastelieme mulčom (pokosenou trávou, senom, ihličím, kamienkami kombinovanými s kúpenou mulčovacou hmotou a podobne), ktorý zabráni vysušovaniu pôdy a dodá potrebné živiny.
  • Môžeme prihnojiť organickým hnojivom.
  • Počas sucha zalievame podľa potreby, no zálievka nemusí byť výdatná, skôr pravidelná, aby sa korene úplne nevysušili.
  • Nedostatok vlahy spôsobuje schnutie listov od stredu smerom von.
  • Nadmerná vlaha dusí korene, rastlina chradne a listy začnú odumierať.
  • Jarné zažltnutie listov môže spôsobovať chloróza, teda nedostatok železa a prebytok vápnika .
  • Na jar sa môže objaviť „rôsolovatenie“ a hnitie listov spôsobené  bakteriálnym alebo hubovým ochorením a opäť ide o dôsledok  nadmernej vlahy (vtedy treba zvoliť fungicídny postrek).
  • Zhnednuté či zhnité, resp. suché listy, treba odstrániť a spáliť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach