Máj v záhrade

V máji mávame v záhrade plné ruky práce – samozrejme, ak to počasie dovolí… Niekedy sa však stane, že počasie nás tak trochu prekvapí a my potom nevieme, čo prv…

Máj v záhrade
https://stock.adobe.com

Áno, presne tak je to aj v tomto roku. Namiesto rozkvitnutého mája sme mali rozkvitnutý a krásny apríl, no a bláznivé a daždivé počasie nás trápi v máji. Veru, Pankrác, Servác a Bonifác tohto roku nielenže prišli v plnej paráde, ba dokonca prišli aj skôr a svoju vládu si náležite vychutnali, pričom svojej povesti neostali nič dlžní…

Čo by sme mali stihnúť porobiť v záhrade?

V tomto období je v záhrade naozaj veľa práce – plejeme, kypríme pôdu a môžeme aj citlivo prihnojovať vhodnými priemyselnými hnojivami.

Ak je počasie chladné, teploty nízke a hrozia prízemné mrazíky, mali by sme rastliny a zeleninu chrániť vhodným materiálom – najlepšie netkanou textíliou. Počas dňa ochrannú textíliu odstránime, aby rastlina mala dostatok svetla.

Máj v záhrade

V prípade, že v záhrade máte novo vysadené stromčeky, ktoré nezačali ani teraz rašiť, môžeme ich skúsiť prebrať ešte takým spôsobom, že ich vykopeme zo zeme, skrátime im korene a na niekoľko dní ich vložíme do nádoby s vodou. Potom znovu posadíme a dobre zalievame.

Vysievame uhorky, tekvicu, fazuľu aj kukuricu, najlepšie okolo polovice mája, aby vyklíčili až po studených dňoch.

Bez kvetov by to nebolo ono!

Ak chceme mať záhradu samý kvet, vysievajme v polovici mája priesady letničiek zo skleníkov, parenísk, či priamo zo záhradníctva, na záhony.

Rovno na záhony môžeme vysádzať aj bylinky s koreňovým balom alebo zakladať si bylinkové záhony.

Máj v záhrade

Ak sme to ešte doposiaľ nestihli, sadíme georgíny a gladioly. V prípade, že je orgován odkvitnutý, čím skôr odkvitnuté kvety odstrihnime, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala.

V prípade, že je počasie už priaznivé a vonkajšie teploty do dovoľujú, môžeme preniesť von aj niektoré izbové rastliny. Rozhodne by to však malo byť v polotieni, a určite nie na priamom slnku, kde by rastliny trpeli.

Do črepníkov a debničiek vysádzame muškáty, petúnie, surfínie a ďalšie, typicky letné okrasné rastliny. V polotieni sa bude dariť begóniám, fuchsiám, okrasnému tabaku, aj netýkavkám – všetky tieto rastliny nás pri dobrej starostlivosti môžu tešiť svojimi kvetmi až do neskorej jesene.

A aby sme v našej záhradke naozaj nič nezanedbali a aby nás v nej čakali iba príjemné prekvapenia, prinášame aj skvelé rady profesora Ivana Hričovského ako na máj v záhrade: