Máte doma čítací kútik? Vytvorte si ho!

Z akej časti domu či bytu najviac srší pokoj a pohodlie? Okrem spálne by sme mali mať aspoň ešte jeden kútik, kde sa pohodlne usadíme, zababušíme a začítame do dobrej knihy. Alebo len tak meditujeme a relaxujeme. Ako si vytvoríme príjemný čítací kútik?

čítací kútik
https://www.shutterstock.com

Jednoznačnou súčasťou pohodlného čítacieho kútika by malo byť kvalitné kreslo alebo „ušiak“ a taburetka alebo stolček, na ktorý si môžeme vyložiť nohy. Skvelou voľbou je kreslo, ktoré sa dá upraviť aj do polohy ležmo s vysúvateľnou oporou nôh. Potom ešte potrebujeme bodové svetlo, to si vytvoríme stojacou lampou, alebo lampičkou pripevnenou k stene – ak je kreslo pri stene. A ešte jedno vylepšenie – nemal by nám chýbať stolík alebo pultík, kam si môžeme položiť šálku s voňavým čajom.

Okno do sveta

Ideálne je, ak si môžeme čítací kútik vytvoriť tak, že za nami je stena, ktorá dáva pocit istoty, ale zároveň po boku máme okno, do ktorého sa môžeme zahľadieť a relaxovať. Okno pri čítacom kútiku je dôležité aj kvôli prirodzenému svetlu. V projektoch modernej architektúry sú niekedy relaxačné alebo čítacie kútiky riešené priamo na rozšírenom parapete veľkých okien a zútulnené čalúnením a vankúšmi. Ak máme takúto možnosť a krásny výhľad, miesto na oddych si vytvoríme veľmi ľahko a ocení ho celá rodina.

Použime prvky z histórie

Ak máme po starých rodičoch hojdacie kreslo, starú komodu, stolček, vázu alebo bambusovú lampu z čias socializmu, oživme ich a dajme ich druhý život. Na kresle stačí nové čalúnenie, obnovenie náteru dreva, podobne nemusí byť náročné zreštaurovanie historickej komody alebo stolíka – ak boli dobre udržiavané. Prinajhoršom oslovme odborníkov. Výsledok bude za to stáť, prekvapí nás silnou charizmou a spomienkami.

Mohlo by vás zaujímať

luxus v domácnosti

Doprajme si luxus v domácnosti: Stačia jednoduché triky

Páči sa vám nádych luxusu v domácnosti, či moderný boho štýl? Niekedy stačí málo a vytvoríte dostatočne zaujímavý efekt a luxus v domácnosti. Exotické materiály, výrazné umelecké… Čítaj ďaľej

Pohodlný kútik aj vonku

Vonku, na záhrade, ale i na balkóne či terase sa veľmi dobre číta a relaxuje. Zároveň sa nabijeme vitamínom D. Prútené kreslo s mäkkými vankúšmi alebo sklápacie ležadlo využijeme od jari až do jesene. Obklopme sa rastlinami a začítajme sa. Alebo zasnívajme.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach