Máte doma tieto rastliny?

Vďačné rastliny, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť

rastliny

Izbové rastliny sú nielen aktuálnym interiérovým trendom, ale skvelým spôsobom, ako si zútulniť každú jednu miestnosť. Ak máme zlé skúsenosti, kvety nám vädli, hynuli, či nemáme dostatok času a možností sa o ne starať, môžeme si zvoliť do bytu rastlinky, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť a dokážu prežiť bez problémov, aj keď na ne raz začas zabudneme. Toto sú niektoré z nich:

Aloe vera

Veľmi pôsobivá a trendová rastlina má tiež známeliečivé účinky a oplatí sa ju pestovať v každej domácnosti. Je ideálna pre ľudí, ktorí nemajú veľa času alebo ich nebaví starať sa o rastliny. V hlavnom vegetačnom období ju stačí raz týždenne namočiť do vody a nechať vyschnúť. V zimnom období prežije dlhšie bez vody, dokonca sa jej darí aj v polotieni. Veľmi rýchlo rastie a ľahko sarozmnožuje – odnožami.

Svokrine jazyky

Táto rastlina je u nás známa z čias socializmu, kedy ju mal asi každý. Avšak netreba na ňu zanevrieť. Tejto rastline sa darí aj v tom prostredí, ktoré je pre iné rastliny smrteľné – v tmavom a suchšom prostredí. Najväčším nebezpečenstvom pre tieto rastliny je nadmerné zalievanie, takže keď zabudneme, nič sa nestane. Rovnako nemá rada priame slnko.

rastliny

Aspidistra elatior

Túto rastlinu obľubovali už Viktoriáni, a práve vďaka tomu, že jej stačia veľmi malé dávky vody a slabé osvetlenie.

rastliny

Plazivý fikus

Tento interiérový strom má krásne lesklé listy a rozveselí každý interiér. Niektoré majú poprepletané stonky, čo umocňuje estetický efekt. Majú rady svetlo a zvyčajne stačí zalievať raz do týždňa.

rastliny

Dieffenbachia amoena

Listy tejto pôsobivej dekoračnej rastliny môžu vyrásť doveľkosti 30-40 centimetrov a celá rastlina je mohutným prírodným osviežením interiéru. Prosperuje pri izbovej teplote, pôdu by mala mať stále rovnomerne vlhkú. Stačia jej slabšie svetelné podmienky – pokojne vydrží v hale, či uprostred miestnosti.  

rastliny

Crassula ovata

Tučnolist vajcovitý je kvitnúca rastlina s pôsobivými hrubými akoby gumenými listami, ktoré uchovávajú vlhkosť. Stačí mu málo vody, nepriame svetlo.

rastliny

-sz-