Máte už pripravený balkón či terasu na leto?

Pripravený balkón a terasa na letné dni

S príchodom teplých dní je konečne čas aj na posedenie vonku. Či už máme balkón, terasu alebo dvor, je najvyšší čas pripraviť všetko preto, aby vaše posedenia počas letných večerov boli čo najpríjemnejšie. Čím začať a na čo nezabudnúť, aby sme mali dokonale pripravený balkón či terasu?

pripravený balkón

Začnime kontrolou

Prvé slnečné dni sú vhodným časom na vyčistenie a prípadne zafarbenie zábradlí. Ak máme drevené zábradlie alebo prvky na terase, zvážme či ich nenatriete ochranným náterom, poprezerajme, či počas zimy a daždivých dní neutrpeli škody. Jemné poškodenia ľahko opravíme prostredníctvom  šmirgľového papiera a náteru. Rovnako skontrolujme kovové prvky.

Vyčistime koberec, ošetrime nábytok

Ak používame vonkajší koberec, dajme ho vyčistiť do čistiarne alebo vyperme ho, ak sa dá. Neraz ho stačí po vytiahnutí z pivnice či skladu len poriadne vyumývať hadicou silným prúdom vody a nechať na slnku vyschnúť. Nezabudnime skontrolovať a vyčistiť vonkajší nábytok, špeciálne drevený si môže vyžadovať ošetrenie. Mäkšie drevo je náročnejšie na údržbu. V každom prípade sa oplatí dodržiavať postup a prípravky, ktoré odporúča výrobca – podľa typu dreva a jeho spracovania. Najmenšiu starostlivosť potrebuje lakované drevo. Subtropické druhy dreva nepotrebujú žiadne ošetrenie, ale pod vplyvom počasia a nečistoty rýchlo strácajú svoj pekný prirodzený vzhľad.

Vankúšiky a svetlá pre skvelú atmosféru a pripravený balkón, terasa či záhrada

Vankúšiky, ktoré používame na posedenie vonku taktiež dobré preprať – ak sa nedajú, použime osviežovač určený na vonkajšie tkaniny. Atmosféru dotvoríme novými návlekmi na vankúšiky. Príjemnú atmosféru znásobíme použitím zaujímavých svietidiel, nezabúdajme ani na solárne svetlá, ktoré skvele vyniknú nielen v kvetináčoch, ale aj popri zábradliu, či v záhradke pri cestičkách medzi okrasnými záhonmi. Vďaka vonkajšiemu osvetleniu vyčarujeme aj s obyčajného balkóna v mestskom paneláku, malú príjemnú miestnosť na relax. Takto pripravený balkón či terasa bude oázou pokoja.

Bez kvetín by bolo smutno

Na záver doplňme na balkón či terasu kvety podľa vlastného vkusu. V prvom rade sa musíme rozhodnúť, či chceme mať len letničky alebo trvalky a tomu prispôsobiť aj výber kvetináčov. Módnym trendom sú závesné kvetináče, v ktorých vyniknú previsnuté kvety – navyše, nezaberú vám priestor na podlahe. Oplatí sa pestovanie petúnií, brečtanu, ale aj bylinky ako šalvia, rozmarín alebo levanduľa. Skvele zapadnú do vidieckeho štýlu, terasu prevoňajú a odpudzujú nežiaduci hmyz.