Mesiac záhradníkom – máj

Vonku nám všetko kvitne a príroda sa nám ukazuje doslova z tej najkrajšej a najšťavnatejšej stránky. Záhradkári majú plné ruky práce a mnohí nevedia, čo prv. Skúsme to však aj tentoraz urobiť ako naši predkovia a využime pre krásu svojej záhradky vplyv jednotlivých fáz Mesiaca…

Mesiac záhradníkom - máj

5. – 6. mája

Vysievajte na záhony neskorú mrkvu a cviklu. Prihnojujte na rast koreňa. Skoré i neskoré zemiaky prihrňte hlinou a v prípade, že žijete v oblasti, kde je chladno a hrozia nočné mrazíky, chráňte aj zemiakové listy. Tieto dni sú vhodné aj na vytrhávanie buriny.

7. – 9. mája

Práve teraz je vhodný na kontrolovanie rastlín, či ich nenapadli škodcovia – rastliny sú teraz veľmi zraniteľné. Odstraňujte choré výhonky ruží a okopávajte ich. Prerežte odkvitnuté kríky, poodlamujte semenníky pri cibuľovinách. Ak už odkvitol orgován a rododendron, odkvitnuté kvety poodlamujte alebo ostrihajte. Ak by sme takéto odkvitnuté kvety nechali na kríku, rastlina by sa zbytočne vysiľovala. Odkvitnutý zlatý dážď tiež prerežeme. 10. – 11. mája Nezabudnime na dôkladné polievanie rastlín. Ak polievame paradajky a ruže, nikdy nelejme vodu na list – tieto rastliny sú náchylné na hubovité ochorenia. Veľmi potrebné i osožné je teraz polievať aj ovocné stromy, aby mali dostatok vlahy. Pri dozrievaní plodov napríklad každý strom potrebuje na každú zálievku asi 70 litrov vody. Ak si teda chcete pochutnať na skorých čerešniach, nezabudnite ich teraz dôkladne polievať

12. – 13. mája

V prípade, že je už ustálené počasie a rána nie sú veľmi studené, môžete začať vysádzať na hriadky sadenice paradajok, paprík, uhoriek i zeleru. Tento čas je vhodný aj na okopávanie malín a na odstránenie starých výhonov.

Mesiac záhradníkom - máj

14. – 15. mája

Tieto dni je vhodné okopávať rastliny zrána – dodáme im takto potrebnú vitalitu. Môžeme aj prihnojovať, aby sme podporili rast koreňov. Na záhony vysievame neskorú mrkvu a cviklu, vytrhávame burinu, likvidujeme škodcov v zemi, zakladáme kompost.

16. – 17. mája 

Môžeme vysádzať hľuzy gladiol, georgín a vysievať nechtík, aj okrasnú trávu na sušenie. V tomto čase sa dobre zakoreňujú zelené vetvičky okrasných drevín (napríklad zlatý dážď, jazmín, vtáčí zob). Ak už máte nejaké ruže, ktoré odkvitli, odstrihnite ich odkvitnuté výhony nad prvým päťpočetným listom alebo nad tretím listom pod kvetom, aby sa nám na ruži nevytvárali šípky. pri cibuľovinách aj odkvitnutých trvalkách odlamujeme semenníky a zaštipujeme aj balkónové kvetiny. Ak pestujeme bylinky, striháme ich, aby sme zabránili ich kvitnutiu. V skleníkoch dobre vetrajte, aby sa vám rastliny nezaparili.

S pôdou ani s rastlinami nepracujte 17. mája. 

18. – 19. mája

Dôkladne polievajte a na dobre pripravené záhony (prekyprené a prihnojené) vysievajte ľadový šalát, čakanku, ružičkový kel, kôpor, trebuľku, či saturejku. Samozrejme, ak máme priesady, vysádzame aj tie. Vhodný čas aj na sadenie kríčkovej fazule, uhoriek a patizónov. Zbierame liečivé rastliny, vysádzame letničky, prihnojujeme kvety aj izbové rastliny.

20. – 22. mája

V skleníkoch vyviažte uhorky a paradajky, z uhoriek odstraňujte samičie kvety, vysádzajte kríčkovú fazuľu. Trávnik potrebuje prevzdušnenie a kosenie, ale nekoste príliš nakrátko. Zľahka skyprite jahodové záhony a ak jahody už odkvitli, dôkladne záhony zavlažte. Ak nechcete, aby vám plody jahôd pri kontakte so zeminou hnili, podložte ich drevitou vatou.

23. – 24. mája

Zrána okopávame rastliny, aby sme im dodali vitalitu. Vysievame letnú a zimnú reďkovku, hrášok, neskorý kaleráb a karfiol. Vysievame aj šalát, ktorý budeme zberať až v septembri. Ešte stále je vhodný čas na vysievanie fazule, cvikly, cukrovej kukurice a hlúbovín.

25. – 26. mája

Vysievame dvojročné rastliny – napríklad slezovú ružu, divozel, zvonček záhradný, ale aj byliny proti škodcom – napríklad aksamietnice, nechtíky a kapucínky. Tieto rastlinky sú veľmi nenáročné a prírodným spôsobom chránia našu záhradku proti škodcom. Sadíme a vysievame ich na záhony, priamo medzi zeleninu. Mimochodom, kvety nechtíka aj kapucínky sú tiež jedlé… 😛  Tieto májové dni sú tiež vhodné na vysádzanie vodných rastlín.

27. – 28. mája

V týchto dňoch nezabúdajme polievať. Vysievame čakanku, čínsku kapustu, červenú repu na šalát, aj mrkvu. Vysádzame predpestovaný šalát, skorý aj neskorý kaleráb, karfiol, hlávkový aj ružičkový kel, kapustu, zeler a pór.  Na voľné záhony, či vedľa rajčín, uhoriek alebo petržlenu môžeme vysievať letné odrody šalátu. Dobre a pravidelne polievajme. Šalát zbierajme vždy ráno – v tomto čase obsahuje najmenej dusičnanov. Vysádzame naklíčené hľuzy georgín a begónií. Zbierame liečivé bylinky.

29. – 31. mája

29. mája je spln – v tomto čase nič nesaďte! Vhodný čas na prihnojovanie a zber byliniek. 30. – 31. mája: Na pripravené, dobre prekyprené a prihnojené záhony vysievame kríčkovú fazuľu, sadíme uhorky a patizóny. Nahŕňame zemiaky. Pod odkvitnuté jahody nastelieme drevitú vatu alebo netkanú textíliu, aby pri dažďoch nehnili. Súčasne takto zabránime burine, aby nám rástla pomedzi jahody.

Púpavové hnojivo na vašu záhradku

Ak chcete, aby sa rastlinám vo vašej záhradke darilo, skúste ju prihnojiť púpavovým hnojivom! Púpava obsahuje veľké množstvo minerálov (napríklad medi a vápnika). Okrem toho vylučuje etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie okolitých plodín. Ak teda chcete, aby vaša záhradka prospievala, pripravte si takéto hnojivo: Ostrým rýľom posekajte vytrhanú púpavu (listy, koreň i kvety) na kúsky. Potom nasekanú púpavu nasypte do vedra, zalejte vriacou vodou, nechajte cez noc vylúhovať a ráno sceďte. Túto vodu potom použite ako zálievku na rastliny. Sparené listy pridajte do kompostu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach