Modrica strapcovitá ohlasuje príchod jari

Majitelia moderných záhrad si dnes ladia záhony nielen podľa obľúbených kvetov a rôznych doplnkov, ale aj podľa farieb. Ak ste často vyčerpaný a chcete dosiahnuť väčší pokoj aj pôsobením farieb v záhrade, rozhodnite sa pre modré doplnky a jarné modrice. Modrá farba v kombinácii so zeleňou vraj prináša umocnený pocit pokoja pre nepokojnú psychiku.

Modrica strapcovitá

Odkiaľ pochádza?

Modrica strapcovitá pochádza z južnej Európy, odkiaľ sa rozšírila do jej strednej časti. V niektorých oblastiach rastie ako burina v olivových hájoch či viniciach, na slnečných kamenistých svahoch, násypoch, na ornej pôde v pahorkatinách a nížinách. Muscari botryoides Mill. sa u nás vyskytuje na južnom Slovensku. V bohatej pôde na humus bujne rastie (do výšky10 – 20 cm) a rýchlo sa rozmnožuje, neznáša vlhko. Muscari aucheri Boiss., pôvodom z Malej Ázie je 5 – 10 cm vysoká, kvitne v apríli. Neskoršie kvitnúce modrice sú Muscari comosum a Muscari latifolium.

Ako sa pestujú?

Modrice patria k drobným cibuľovitým rastlinám. Postupne sa začali pestovať v záhradách ako dekoračné a vzácne svojou elegantnou modrou farbou. Ak cibuľky vysadíme husto v skupinách vnášajú pokojnú atmosféru, ale na niektorých pôsobia fádne. Ich elegantná modrá farba a dekoračná textúra kvetov vynikne práve v kombinácii s inými jarnými rastlinami. Jarná záhrada by nemala byť bez dekoračných modríc, ktoré sú nenáročné na pestovanie – darí sa im v každej pôde. Pekne vyniknú v skalkách, pôsobia veľmi efektne v kombinácii so žiarivožltými alebo bielymi skalničkami. Môžu sa kombinovať aj s inými jarnými farebnými rastlinami, napríklad s tulipánmi,s ktorými sa dobre znášajú. Modriciam sa darí aj v kvetináčoch bez akejkoľvek špeciálnej úpravy zeminy. Kvitnú začiatkom apríla až do konca mája, záleží na klimatických podmienkach a počasí. Narastú do výšky od 10 do 15 cm. V prírode sa nachádza okolo 50 rôznych druhov. Najčastejšia farba modríc je tmavšia modrá sú však aj bledomodré, fialové, ružové, bledožlté a biele.

Aké sú?

Niektoré kvety príjemne voňajú. Súkvetie pozostáva na stopke z niekoľko desiatok (10 – 40 kusov) drobných zvončekovitých kvietkov, ktoré tvoria akoby hroznovitý tvar. Listy sú zelené, úzke, oblúkovito sa ohýbajúce k zemi. Kvety sa hodia do váz, pretože dlho vydržia svieže. Modrice sú vhodné aj na vylisovanie. Po vysušení ich možno naaranžovať do kompozícií a vytvoriť z nich jarné obrázky. Po odkvitnutí koncom jari dekorujú dlho zelenými lupeňmi na stopke, ktoré sa majú očistiť až keď vyschnú. Miesto v záhrade, na ktorom sú vysadené modrice neostáva prázdne, vypĺňajú ho vyrastené zelené listy počas celého roka.

Výsadba a rozmnožovanie modríc

Modrice sa vysádzajú v auguste alebo v septembri, ešte na jeseň vytvoria novú listovú ružicu. Sadia sa do upravenej priepustnej pôdy, ktorú obľubujú, ale darí sa im takmer v každej. Sadíme ich do hĺbky asi 6 – 8 cm závisí od veľkosti cibule. Cibuľky majú priemer 1 – 2,5 cm, s hnedými až červenohnedými šupinami. V ťažšej pôde sa vysádzajú plytšie, v ľahšej hlbšie. Drobné cibuľky môžeme vysádzať do hniezda po 3 – 4 kusy. Aby sme dosiahli potrebný účinok, vysádzame ich hustejšie 10 až 15 cm od seba. Rozmnožujú sa väčším množstvom dcérskych cibuliek. Na jednom mieste môžu byť bez presádzania mnoho rokov. Nie sú náročné na zálievku, rastú aj na suchých kamenistých pôdach. Obľubujú slnečné stanovište, dobre znášajú však aj polotieň.

Text a foto: Mária Vargová www.domabyt.sk.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach